Inno3D: GeForce RTX 3080 iChill X4 - “osiemdziesiątka” na bogato
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3080 iChill X4 jest napędzana przez najnowszy układ Nvidia GA102 (Ampere). Oferuje on 8704 rdzenie CUDA i współpracuje z 10 GB pamięci GDDR6X, z którą łączy go 320-bitowa szyna. Zastosowanie autorskiego układu chłodzenia iChill X4 z ośmioma ciepłowodami i czterema wentylatorami, pozwoliło na fabryczne podniesienie taktowania. GPU ma osiągać minimum 1770 MHz w trybie Boost, czyli więcej niż modele referencyjne.
Taktowanie VRAM wynosi 19 Gbps, co przekłada się na przepustowość 760 GB/s. Do eksperymentów z zegarami może zachęcać dodatkowe chłodzenie sekcji zasilania. Dopływ chłodnego powietrza zapewnia jej oddzielny 45-milimetrowy wentylator, stanowiący nowość w systemie iChill X4. Sam radiator oferuje o połowę większą powierzchnię wymiany cieplnej i o 40% dłuższe ciepłowody w porównaniu do poprzednich generacji, co ma przełożyć się na lepszą efektywność.
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3080 iChill X4 posiada system podświetlenia RGB LED. Jest ono programowalne i współpracuje z systemami producentów popularnych płyt głównych, m.in. Aura Sync, Mystic Light czy RGB Fusion. Użytkownik może spersonalizować wygląd konstrukcji i zsynchronizować efekty świetlne z innymi elementami systemu. Iluminacją można zarządzać również za pomocą przebudowanej aplikacji TuneIT przygotowanej przez producenta.
Do działania karta Inno3D GeForce RTX 3080 iChill X4 wymaga dodatkowego zasilania. Nabywca powinien zaopatrzyć się w minimum 750-watowy zasilacz z dwoma gniazdami PCIe 8-pin. Nowość Inno3D ma 300 mm długości, 135 mm szerokości i zajmuje trzy sloty. W standardzie konstrukcja oferuje trzy gniazda DisplayPort 1.4a, jedno HDMI 2.1 i obsługę ekranów 8K, a także jeszcze lepsze wsparcie dla najnowszych technologii - Ray Tracingu i DLSS 2.1.
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3080 iChill X4 trafi na półki sklepowe w ciągu kilku najbliższych tygodni. Na chwilę obecną producent nie ujawnia sugerowanych cen. Można jednak się spodziewać, że będą one nieco wyższe od tych, w jakich oferowane są modele referencyjne.
Dane techniczne:
- procesor graficzny: GA102 (8704 rdzenie CUDA)
- taktowanie rdzenia:
- bazowe: 1440 MHz
- tryb boost: 1770 MHz
- pamięć graficzna: 10 GB GDDR6X
- przepustowość pamięci graficznej: 19 Gbps
- magistrala: 320-bit
- wyjścia wideo:
- HDMI 2.1
- 3 x DisplayPort 1.4a
- maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px
- interfejs: PCI-E 4.0 x16
- wymiary:
- długość: 300 mm
- szerokość: 135 mm
- wysokość: 3 sloty rozszerzeń
- zasilanie: 2 wtyczki 8-pin, zasilacz min. 750 W
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.