Inno3D GeForce RTX 3090 iChill X4 - karta graficzna dla najbardziej wymagających
GeForce RTX 3090 iChill X4 to absolutnie najszybsza karta graficzna w portfolio firmy Inno3D. Wyposażona w 24 GB pamięci VRAM i autorski system chłodzenia ma zapewnić bezkompromisowe osiągi w grach i aplikacjach profesjonalnych.
Inno3D GeForce RTX 3090 iChill X4 to flagowa karta graficzna w ofercie producenta. Napędzana przez chip Nvidia GA102 z 10496 rdzeniami CUDA, ma do dyspozycji 24 GB pamięci VRAM typu GDDR6X. Dzięki zastosowaniu 384-bitowej szyny, jej przepustowość sięga 936 GB/s. Całość producent wyposażył w rozbudowany, autorski układ chłodzenia iChill X4, który zajmuje w obudowie trzy sloty. W zamian ma oferować ponadprzeciętne osiągi.
Osiem ciepłowodów, cztery wentylatory i o połowę większa powierzchnia wymiany ciepła względem chłodzeń poprzedniej generacji pozwoliły na podbicie zegarów ponad wartości referencyjne. I tak w trybie boost rdzeń graficzny ma osiągać 1755 MHz zamiast standardowych 1650 MHz. Gdyby i to okazało się dla kogoś za mało, producent poleca przebudowaną aplikację TuneIT, która pozwala na podkręcanie i zmianę krzywych wentylatorów.
Z jej poziomu można także modyfikować nastawy programowalnego podświetlenia RGB. Jeśli jednak ktoś nie chce niczego dodatkowo instalować, iluminacją karty graficznej Inno3D GeForce RTX 3090 iChill X4 można sterować z poziomu oprogramowania płyty głównej. Producent deklaruje pełną kompatybilność z systemami LED popularnych producentów, m.in. Aura Sync (Asus), Mystic Light (MSI) czy RGB Fusion (Gigabyte).
Oprócz odpowiedniej ilości wolnego miejsca w obudowie, karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3090 iChill X4 wymaga sporo energii. Konstrukcja posiada dwa 8-pinowe złącza, a zasilacz o mocy 750 W to zalecane, niezbędne minimum. W zamian sprzęt ma się jednak odwdzięczyć świetnymi osiągami, oferując płynną rozgrywkę w jakości 4K wraz z włączonymi efektami wizualnymi takimi jak Ray Tracing (śledzenie promieni świetlnych).
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3090 iChill X4 pojawia się już w ofertach rodzimych sklepów. Jej dostępność jest jednak nieco ograniczona. Chętni, przy odrobinie szczęścia, mogą upolować ją w cenie około 7999 zł.
Dane techniczne:
- procesor graficzny: GA102 (10476 rdzeni CUDA)
- taktowanie rdzenia w trybie boost: 1755 MHz
- pamięć graficzna: 24 GB GDDR6X
- przepustowość pamięci graficznej: 19,5 Gbps
- magistrala: 384-bit
- wyjścia wideo:
- HDMI 2.1
- 3 x DisplayPort 1.4a
- maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px
- interfejs: PCI-E 4.0 x16
- wymiary:
- długość: 300 mm
- szerokość: 135 mm
- wysokość: 3 sloty rozszerzeń
- zasilanie: 2 wtyczki 8-pin, zasilacz min. 750 W
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.