Invest in Pomerania na Semicon Taiwan 2023
Trwają targi Semicon w Tajpej. Na Tajwanie, który stanowi kluczowy ośrodek produkcji półprzewodników na świecie, Invest in Pomerania promuje województwo pomorskie pod kątem budowy nowych zakładów produkcyjnych dla tego sektora.
Jednym z głównych tematów, omawianych zarówno podczas seminariów, jak i w kuluarach, były zmiany, które czekają cały rynek półprzewodników. W nadchodzących latach branżami, które zanotują największe wzrosty wartości, będą AI i mobility. Ten pierwszy do 2030 roku będzie odpowiadał za 15% udziału całego sektora, natomiast wartość branży automotive ma osiągnąć 140 bilionów dolarów. Biorąc pod uwagę silną obecność rozwiązań dla ADAS i aut elektrycznych na Pomorzu, to właśnie projekty rozwijające nowoczesne technologie motoryzacyjne znajdują się wśród priorytetów Invest in Pomerania.
Innym omawianym zagadnieniem była konieczność ograniczenia śladu węglowego pozostawianego przez fabryki półprzewodników. By posłużyć się przykładem: kilka zakładów produkcyjnych w Idaho pozostawia rocznie taki sam ślad, co cała Portugalia. Odpowiedzią na zapotrzebowanie producentów okazać się mogą morskie farmy wiatrowe, których bałtyckie projekty są już gotowe. Ich potencjał wytwórczy to 5,9 GW do 2030 i 11 GW do 2040. Takie ilości zielonej energii stanowią ogromną przewagę pomorskiej lokalizacji w wyścigu o kolejną europejską fabrykę półprzewodników.
Międzynarodowe partnerstwo
Invest in Pomerania, samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza, podejmuje konkretne działania, aby region zaistniał na globalnej mapie półprzewodników. W czerwcu organizacja jako pierwsza w Polsce przystąpiła do stowarzyszenia SEMI, zrzeszającego firmy i instytucje odpowiedzialne za innowacje w materiałach, projektach, oprogramowaniu, a także usługach, które umożliwiają tworzenie inteligentnych produktów elektronicznych i przede wszystkim półprzewodników.
– Przystąpienie Invest in Pomerania do SEMI jest elementem realizacji strategii rozwoju regionu zaproponowanej przez Bank Światowy. Na podstawie analizy przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz gospodarki Pomorza, Bank wskazał na sektor półprzewodników jako branżę mającą u nas wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju. Wiemy, że możemy być konkurencyjni w rywalizacji o takie projekty – komentuje Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Invest in Pomerania na Semicon Taiwan
Uczestnictwo w Semicon Taiwan to nie tylko okazja do zaprezentowania potencjału Pomorza, lecz przede wszystkim próba nawiązania partnerstwa inwestycyjnego dla nowej fabryki półprzewodników i zaistnienia na światowej mapie tego przemysłu. W wydarzeniu udział biorą przedstawiciele największych graczy na rynku TSMC, ASE, Cisco Systems, STMicroelectronics czy Denso.
– Przygotowany na obrzeżach Gdańska Semicon Park jest doskonałą lokalizacją dla przedstawicieli branży półprzewodników. Nasz region ma wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i wykwalifikowanych specjalistów. Semicon Taiwan to idealna okazja do zaprezentowania tej oferty – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).
Współpraca z Tajwanem to jedno z wielu działań podejmowanych przez Invest in Pomerania w ramach przyciągania inwestycji, które będą kształtować przyszłość globalnych rynków inwestycyjnych.
– Planowana fabryka półprzewodników na Pomorzu to nie tylko inwestycja, lecz również szansa na tworzenie nowoczesnych miejsc pracy i wzmacnianie pozycji gospodarczej regionu. W Invest in Pomerania wierzymy, że Pomorze może odegrać kluczową rolę w globalnym przemyśle półprzewodników – mówi Mikołaj Trunin, Deputy Director, Invest in Pomerania.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.