Komunikaty PR

Invest in Pomerania na Semicon Taiwan 2023

2023-09-08  |  08:00
Biuro prasowe

Trwają targi Semicon w Tajpej. Na Tajwanie, który stanowi kluczowy ośrodek produkcji półprzewodników na świecie, Invest in Pomerania promuje województwo pomorskie pod kątem budowy nowych zakładów produkcyjnych dla tego sektora.

Jednym z głównych tematów, omawianych zarówno podczas seminariów, jak i w kuluarach, były zmiany, które czekają cały rynek półprzewodników. W nadchodzących latach branżami, które zanotują największe wzrosty wartości, będą AI i mobility. Ten pierwszy do 2030 roku będzie odpowiadał za 15% udziału całego sektora, natomiast wartość branży automotive ma osiągnąć 140 bilionów dolarów. Biorąc pod uwagę silną obecność rozwiązań dla ADAS i aut elektrycznych na Pomorzu, to właśnie projekty rozwijające nowoczesne technologie motoryzacyjne znajdują się wśród priorytetów Invest in Pomerania.

Innym omawianym zagadnieniem była konieczność ograniczenia śladu węglowego pozostawianego przez fabryki półprzewodników. By posłużyć się przykładem: kilka zakładów produkcyjnych w Idaho pozostawia rocznie taki sam ślad, co cała Portugalia. Odpowiedzią na zapotrzebowanie producentów okazać się mogą morskie farmy wiatrowe, których bałtyckie projekty są już gotowe. Ich potencjał wytwórczy to 5,9 GW do 2030 i 11 GW do 2040. Takie ilości zielonej energii stanowią ogromną przewagę pomorskiej lokalizacji w wyścigu o kolejną europejską fabrykę półprzewodników.

Międzynarodowe partnerstwo

Invest in Pomerania, samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza, podejmuje konkretne działania, aby region zaistniał na globalnej mapie półprzewodników. W czerwcu organizacja jako pierwsza w Polsce przystąpiła do stowarzyszenia SEMI, zrzeszającego firmy i instytucje odpowiedzialne za innowacje w materiałach, projektach, oprogramowaniu, a także usługach, które umożliwiają tworzenie inteligentnych produktów elektronicznych i przede wszystkim półprzewodników.

Przystąpienie Invest in Pomerania do SEMI jest elementem realizacji strategii rozwoju regionu zaproponowanej przez Bank Światowy. Na podstawie analizy przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz gospodarki Pomorza, Bank wskazał na sektor półprzewodników jako branżę mającą u nas wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju. Wiemy, że możemy być konkurencyjni w rywalizacji o takie projekty – komentuje Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Invest in Pomerania na Semicon Taiwan

Uczestnictwo w Semicon Taiwan to nie tylko okazja do zaprezentowania potencjału Pomorza, lecz przede wszystkim próba nawiązania partnerstwa inwestycyjnego dla nowej fabryki półprzewodników i zaistnienia na światowej mapie tego przemysłu. W wydarzeniu udział biorą przedstawiciele największych graczy na rynku TSMC, ASE, Cisco Systems, STMicroelectronics czy Denso.

Przygotowany na obrzeżach Gdańska Semicon Park jest doskonałą lokalizacją dla przedstawicieli branży półprzewodników. Nasz region ma wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i wykwalifikowanych specjalistów. Semicon Taiwan to idealna okazja do zaprezentowania tej oferty – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

Współpraca z Tajwanem to jedno z wielu działań podejmowanych przez Invest in Pomerania w ramach przyciągania inwestycji, które będą kształtować przyszłość globalnych rynków inwestycyjnych.

Planowana fabryka półprzewodników na Pomorzu to nie tylko inwestycja, lecz również szansa na tworzenie nowoczesnych miejsc pracy i wzmacnianie pozycji gospodarczej regionu. W Invest in Pomerania wierzymy, że Pomorze może odegrać kluczową rolę w globalnym przemyśle półprzewodników – mówi Mikołaj Trunin, Deputy Director, Invest in Pomerania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.