Komunikaty PR

Invest in Pomerania na Semicon Taiwan 2023

2023-09-08  |  08:00
Biuro prasowe

Trwają targi Semicon w Tajpej. Na Tajwanie, który stanowi kluczowy ośrodek produkcji półprzewodników na świecie, Invest in Pomerania promuje województwo pomorskie pod kątem budowy nowych zakładów produkcyjnych dla tego sektora.

Jednym z głównych tematów, omawianych zarówno podczas seminariów, jak i w kuluarach, były zmiany, które czekają cały rynek półprzewodników. W nadchodzących latach branżami, które zanotują największe wzrosty wartości, będą AI i mobility. Ten pierwszy do 2030 roku będzie odpowiadał za 15% udziału całego sektora, natomiast wartość branży automotive ma osiągnąć 140 bilionów dolarów. Biorąc pod uwagę silną obecność rozwiązań dla ADAS i aut elektrycznych na Pomorzu, to właśnie projekty rozwijające nowoczesne technologie motoryzacyjne znajdują się wśród priorytetów Invest in Pomerania.

Innym omawianym zagadnieniem była konieczność ograniczenia śladu węglowego pozostawianego przez fabryki półprzewodników. By posłużyć się przykładem: kilka zakładów produkcyjnych w Idaho pozostawia rocznie taki sam ślad, co cała Portugalia. Odpowiedzią na zapotrzebowanie producentów okazać się mogą morskie farmy wiatrowe, których bałtyckie projekty są już gotowe. Ich potencjał wytwórczy to 5,9 GW do 2030 i 11 GW do 2040. Takie ilości zielonej energii stanowią ogromną przewagę pomorskiej lokalizacji w wyścigu o kolejną europejską fabrykę półprzewodników.

Międzynarodowe partnerstwo

Invest in Pomerania, samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza, podejmuje konkretne działania, aby region zaistniał na globalnej mapie półprzewodników. W czerwcu organizacja jako pierwsza w Polsce przystąpiła do stowarzyszenia SEMI, zrzeszającego firmy i instytucje odpowiedzialne za innowacje w materiałach, projektach, oprogramowaniu, a także usługach, które umożliwiają tworzenie inteligentnych produktów elektronicznych i przede wszystkim półprzewodników.

Przystąpienie Invest in Pomerania do SEMI jest elementem realizacji strategii rozwoju regionu zaproponowanej przez Bank Światowy. Na podstawie analizy przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz gospodarki Pomorza, Bank wskazał na sektor półprzewodników jako branżę mającą u nas wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju. Wiemy, że możemy być konkurencyjni w rywalizacji o takie projekty – komentuje Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Invest in Pomerania na Semicon Taiwan

Uczestnictwo w Semicon Taiwan to nie tylko okazja do zaprezentowania potencjału Pomorza, lecz przede wszystkim próba nawiązania partnerstwa inwestycyjnego dla nowej fabryki półprzewodników i zaistnienia na światowej mapie tego przemysłu. W wydarzeniu udział biorą przedstawiciele największych graczy na rynku TSMC, ASE, Cisco Systems, STMicroelectronics czy Denso.

Przygotowany na obrzeżach Gdańska Semicon Park jest doskonałą lokalizacją dla przedstawicieli branży półprzewodników. Nasz region ma wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i wykwalifikowanych specjalistów. Semicon Taiwan to idealna okazja do zaprezentowania tej oferty – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

Współpraca z Tajwanem to jedno z wielu działań podejmowanych przez Invest in Pomerania w ramach przyciągania inwestycji, które będą kształtować przyszłość globalnych rynków inwestycyjnych.

Planowana fabryka półprzewodników na Pomorzu to nie tylko inwestycja, lecz również szansa na tworzenie nowoczesnych miejsc pracy i wzmacnianie pozycji gospodarczej regionu. W Invest in Pomerania wierzymy, że Pomorze może odegrać kluczową rolę w globalnym przemyśle półprzewodników – mówi Mikołaj Trunin, Deputy Director, Invest in Pomerania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.