IS-Wireless z prywatną siecią 5G w Wielkiej Brytanii
IS-Wireless wdroży swoją Prywatną Sieć 5G w Cardiff, Bath i Shrewsbury. Sieci powstaną w gęsto zaludnionych i wymagających technicznie lokalizacjach takich jak centra miast czy stadiony. Instalacje to znaczący krok ku dywersyfikacji rynku telekomunikacyjnego w Wielkiej Brytanii.
IS-Wireless został wybrany przez konsorcjum partnerów prywatnych i publicznych, zrzeszonych w projekcie „ONE WORD”, finansowanym przez Departament Nauki, Innowacji i Technologii. Lider konsorcjum, brytyjski operator komórkowy Telet, wybrał cztery lokalizacje dla prywatnej sieci 5G: Cardiff Market Hall i okolice Stadionu Principality, Miasto Bath, w tym historyczne Łaźnie Rzymskie i centrum miasta, oraz obszar Quarry Park w Shrewsbury.
W gęsto zaludnionych obszarach, takich jak te, gdzie nastąpi wdrożenie, utrzymanie wysokiej wydajności sieci jest wyzwaniem. Niezbędne jest tu zagęszczenie sieci by dostosować pojemności do zmieniających się potrzeb. Jednak gęstsza sieć może prowadzić do większych zakłóceń. To właśnie tutaj Prywatne 5G IS-Wireless wnosi istotną wartość.
„Dzięki naszemu inteligentnemu kontrolerowi Near-RT RIC (RAN Intelligent Controller) nie postrzegamy zakłóceń jako problemu. Albo zapobiegamy temu zjawisku, albo wykorzystujemy je na swoją korzyść, ponieważ zarządza tym nasz RIC. Zwiększamy pojemność poprzez poprawę efektywności widmowej” – mówi Artur Chmielewski, dyrektor sprzedaży w IS-Wireless.
„Stworzyliśmy system, który jest świadomy dostępnych zasobów w każdej części sieci komórkowej. System może alokować te zasoby w sposób kooperacyjny i skoordynowany. Przez zasoby rozumiemy zwirtualizowane elementy sieci, takie jak O-DU (Open RAN Distributed Unit) i O-CU (Open RAN Centralized Unit)” – dodaje Rafał Sanecki, dyrektor marketingu w IS-Wireless.
Dzięki temu projektowi IS-Wireless wzmacnia swoją pozycję na rynku brytyjskim, na którym już aktywnie pracuje z innymi dostawcami w ramach finansowanej przez rząd brytyjski inicjatywy SONIC LABS. Projekt „ONE WORD” to kolejny krok w kierunku osiągnięcia celu, jaki postawiła sobie Wielka Brytania, tj. by do 2030 roku 35% ruchu komórkowego było obsługiwane przez sieci otwarte.
"Jesteśmy w Telet bardzo zadowoleni mogąc kierować działaniami mającymi na celu dostarczenie 5G Stand Alone w czterech miastach w Wielkiej Brytanii. Jako sprawdzony dostawca rozwiązań Open RAN, Telet jest podekscytowany współpracą z IS-Wireless i wykorzystaniem ich rozwiązań do optymalizacji sieci” – powiedział Peter Gradwell, Chief Commercial Officer w Telet.
Konsorcjum składa się z następujących organizacji: Telet, West of England Combined Authority, Bath and North East Somerset Council, City of Cardiff, Shropshire Council, Worcestershire County Council, Lancaster University i Neutral Host Networks CiC. Partnerzy komercyjni to: Radisys, IQ Mobile, Virtuser, Antevia Networks i cellXica.
Instalacje IS-Wireless w Wielkiej Brytanii poprzedziły wdrożenia w Niemczech, m.in. projekt CampusDynA z udziałem T-Systems i Fraunhofer, oraz w Polsce, gdzie powstała m.in. pierwsza prywatna sieć komórkowa 5G w modelu Open RAN na polskiej uczelni (Politechnika Białostocka) oraz pierwsza prywatna sieć 5G w modelu Open RAN Przemysłu 4.0 (hubraum w Krakowie).

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.