Komunikaty PR

Jak firmy mogą poradzić sobie z brakiem wykwalifikowanych pracowników w IT

2023-10-16  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Specjaliści IT nadal pozostają jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Ponad 60 proc. firm w UE ma problem ze znalezieniem pracowników do działów IT – podaje unijny urząd statystyczny. Stanowią oni 4,5 proc. zatrudnionych w UE, natomiast w Polsce ten odsetek wynosi 3,5 proc. Oznacza to, że nad Wisłą brakuje 147 tys. specjalistów IT – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zagrożenie dla polskiej gospodarki

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że 42 proc. wakatów w obszarze IT jest trudnych do obsadzenia. Co więcej, 64 proc. ankietowanych firm przyznaje, że zatrudniło mniej specjalistów niż pierwotnie planowało. Aż 20 proc. firm zrezygnowało z części projektów właśnie z powodu braków kadrowych.

– Brak wykwalifikowanej kadry na rynku ma realny wpływ na polską gospodarkę, która jest w trakcie transformacji cyfrowej i czwartej rewolucji przemysłowej. W zasadzie każda branża potrzebuje nowoczesnego IT, by się dynamicznie rozwijać. Bez odpowiednich specjalistów, ten rozwój jest po prostu zagrożony – komentuje Mariusz Juranek, dyrektor handlowy w Polcom.

Braki dotyczą również specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, co stanowi palący problem, wymagający pilnej reakcji. Wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy NIS2, zmieniają się zasady zapewniania bezpieczeństwa – organizacje uznane za kluczowe muszą posiadać zespół ds. bezpieczeństwa oraz system do ciągłego monitorowania infrastruktury IT. To unijna odpowiedź na rosnące lawinowo ataki ze strony cyberprzestępców. W 2022 roku przeprowadzano ponad 1100 ataków tygodniowo na polskie organizacje, podaje firma analityczna CheckPoint, co jest nie tylko wartością wyższą niż europejska średnia, ale także wzrostem o 30 proc. w porównaniu do roku 2021. Jak wynika z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” w 2021 roku przeprowadzono 7 milionów ataków hakerskich, a ich ofiarą padło 30 proc. firm. Z dotychczasowych danych za rok 2023 wynika, że bieżący rok będzie pod tym względem jeszcze gorszy.

– Nie „czy”, ale „kiedy” staniemy się celem ataku ze strony cyberprzestępców – to pytanie, które powinni sobie stawiać menedżerowie odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo. Wyciek danych to wielopoziomowy problem – od odpowiedzialności karnej po często niemożliwe do naprawy straty wizerunkowe. Ponadto, wg danych firmy Sophos koszt ataku dla polskich firm to średnio 1,49 mln PLN  – mówi Mariusz Juranek.

Konieczne inwestycje

Według prognoz GlobalData, przychody z cyberbezpieczeństwa zwiększą się z 220 mld USD w 2021 r. do 334 mld USD w 2026 r. Trend wzrostowy widać także w Polsce - z raportu PMR „Rynek cyberbezpieczeństwa w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2026” wynika, że lata 2021-2022 to powrót do dwucyfrowej dynamiki wydatków na cyberbezpieczeństwo w Polsce. Wg szacunków, w 2022 roku wartość ta miała przekroczyć 2 mld PLN.

Twórcy tego samego raportu wskazują, że 54 proc. dużych i średnich firm odczuło poprawę bezpieczeństwa IT w momencie przejścia na model cloud computing.

– Profesjonalny partner w zakresie usług chmurowych nie tylko wie, jak skutecznie zarządzać chmurą i infrastrukturą IT, ale także może odegrać istotną rolę w transformacji cyfrowej, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zespół wykwalifikowanych inżynierów ze strony partnera nie tylko monitoruje zasoby chmurowe, wykrywa potencjalne zagrożenia i raportuje zachodzące incydenty bezpieczeństwa, lecz także pomaga wdrażać zasady bezpieczeństwa w organizacji oraz podpowiada jak optymalizować wykorzystywane systemy – wskazuje Juranek.

Inną, szczególnie istotną kwestią, w czasie obserwowanego spowolnienia gospodarczego jest efektywność kosztowa chmury. Inwestycje w tradycyjny model IT, to często koszt rzędu kilku milionów złotych, a każda wymagana modernizacja infrastruktury pociąga za sobą kolejne wydatki. W przypadku chmury obliczeniowej, organizacja nie ponosi tych kosztów jednorazowo, ponieważ korzysta z mocy obliczeniowej w modelu usługowym i rozlicza się jedynie za faktycznie wykorzystywane zasoby.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.