Jak firmy mogą poradzić sobie z brakiem wykwalifikowanych pracowników w IT
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Specjaliści IT nadal pozostają jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Ponad 60 proc. firm w UE ma problem ze znalezieniem pracowników do działów IT – podaje unijny urząd statystyczny. Stanowią oni 4,5 proc. zatrudnionych w UE, natomiast w Polsce ten odsetek wynosi 3,5 proc. Oznacza to, że nad Wisłą brakuje 147 tys. specjalistów IT – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zagrożenie dla polskiej gospodarki
Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że 42 proc. wakatów w obszarze IT jest trudnych do obsadzenia. Co więcej, 64 proc. ankietowanych firm przyznaje, że zatrudniło mniej specjalistów niż pierwotnie planowało. Aż 20 proc. firm zrezygnowało z części projektów właśnie z powodu braków kadrowych.
– Brak wykwalifikowanej kadry na rynku ma realny wpływ na polską gospodarkę, która jest w trakcie transformacji cyfrowej i czwartej rewolucji przemysłowej. W zasadzie każda branża potrzebuje nowoczesnego IT, by się dynamicznie rozwijać. Bez odpowiednich specjalistów, ten rozwój jest po prostu zagrożony – komentuje Mariusz Juranek, dyrektor handlowy w Polcom.
Braki dotyczą również specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, co stanowi palący problem, wymagający pilnej reakcji. Wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy NIS2, zmieniają się zasady zapewniania bezpieczeństwa – organizacje uznane za kluczowe muszą posiadać zespół ds. bezpieczeństwa oraz system do ciągłego monitorowania infrastruktury IT. To unijna odpowiedź na rosnące lawinowo ataki ze strony cyberprzestępców. W 2022 roku przeprowadzano ponad 1100 ataków tygodniowo na polskie organizacje, podaje firma analityczna CheckPoint, co jest nie tylko wartością wyższą niż europejska średnia, ale także wzrostem o 30 proc. w porównaniu do roku 2021. Jak wynika z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” w 2021 roku przeprowadzono 7 milionów ataków hakerskich, a ich ofiarą padło 30 proc. firm. Z dotychczasowych danych za rok 2023 wynika, że bieżący rok będzie pod tym względem jeszcze gorszy.
– Nie „czy”, ale „kiedy” staniemy się celem ataku ze strony cyberprzestępców – to pytanie, które powinni sobie stawiać menedżerowie odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo. Wyciek danych to wielopoziomowy problem – od odpowiedzialności karnej po często niemożliwe do naprawy straty wizerunkowe. Ponadto, wg danych firmy Sophos koszt ataku dla polskich firm to średnio 1,49 mln PLN – mówi Mariusz Juranek.
Konieczne inwestycje
Według prognoz GlobalData, przychody z cyberbezpieczeństwa zwiększą się z 220 mld USD w 2021 r. do 334 mld USD w 2026 r. Trend wzrostowy widać także w Polsce - z raportu PMR „Rynek cyberbezpieczeństwa w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2026” wynika, że lata 2021-2022 to powrót do dwucyfrowej dynamiki wydatków na cyberbezpieczeństwo w Polsce. Wg szacunków, w 2022 roku wartość ta miała przekroczyć 2 mld PLN.
Twórcy tego samego raportu wskazują, że 54 proc. dużych i średnich firm odczuło poprawę bezpieczeństwa IT w momencie przejścia na model cloud computing.
– Profesjonalny partner w zakresie usług chmurowych nie tylko wie, jak skutecznie zarządzać chmurą i infrastrukturą IT, ale także może odegrać istotną rolę w transformacji cyfrowej, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zespół wykwalifikowanych inżynierów ze strony partnera nie tylko monitoruje zasoby chmurowe, wykrywa potencjalne zagrożenia i raportuje zachodzące incydenty bezpieczeństwa, lecz także pomaga wdrażać zasady bezpieczeństwa w organizacji oraz podpowiada jak optymalizować wykorzystywane systemy – wskazuje Juranek.
Inną, szczególnie istotną kwestią, w czasie obserwowanego spowolnienia gospodarczego jest efektywność kosztowa chmury. Inwestycje w tradycyjny model IT, to często koszt rzędu kilku milionów złotych, a każda wymagana modernizacja infrastruktury pociąga za sobą kolejne wydatki. W przypadku chmury obliczeniowej, organizacja nie ponosi tych kosztów jednorazowo, ponieważ korzysta z mocy obliczeniowej w modelu usługowym i rozlicza się jedynie za faktycznie wykorzystywane zasoby.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.