Komunikaty PR

Jak kontenery zmieniają skalowalność

2020-09-18  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Określenie „cloud-scale” jest często nadużywane. Wykorzystuje się je w marketingu jako synonim czegoś naprawdę dużego. Fakty są takie, że chmura — a teraz dotyczy to także kontenerów — zmieniła podstawy skalowalności. Zmiana wyniknęła z głębokich różnic między skalowaniem poziomym a pionowym. W pierwszej dekadzie XXI wieku niemal niepodzielnie panowało przekonanie, że skalowanie pionowe to najlepszy sposób na osiągnięcie wymaganej szybkości i skali przetwarzania. Oznaczało to więcej przepustowości, mocy obliczeniowej i pamięci: więcej portów; większą gęstość; szybsze przetwarzanie.

Jednak wraz z nadejściem ery przetwarzania w chmurze zaczęto przywiązywać większą wagę do skalowania poziomego.

Nadal potrzebujemy większej przepustowości i mocy obliczeniowej oraz więcej zasobów, ale nauczyliśmy się mądrze je dystrybuować. Wciąż potrzebujemy też więcej sprzętu, ale teraz uzyskujemy go z wielu źródeł zamiast od jednego, monolitycznego podmiotu. Wszystko zmienił właśnie sposób gromadzenia zasobów. Ponadto na zmianę charakteru skalowalności istotny wpływ miały kontenery.

Obecnie skala zależy od platformy sterującej (control plane). Szybkość interfejsu API używanego do uruchamiania i wycofywania zasobów jest nawet ważniejsza od szybkości samej usługi równoważenia obciążenia. Szybkość wykrywania usług w środowisku, w którym zasoby są uruchamiane i wycofywane w ciągu kilku minut, staje się kluczowa dla dostarczania żądań do dostępnej instancji.

Według raportu Sysdig Container Usage Report 2019 cykl życia ponad połowy kontenerów (52%) wynosi mniej niż pięć minut:

  • 22% <= 10 sekund
  • 17% <= 1 minuta
  • 15% <= 5 minut

Prawie połowa (42%) obsługuje od 201 do 500 instancji kontenerów. Aby zapewnić dokładność, platforma sterująca często aktualizuje komponenty — znacznie częściej niż chmura, a już na pewno częściej niż kiedykolwiek robiły to aplikacje monolityczne.

Kluczowa staje się zatem szybkość, z jaką kontroler ruchu przychodzącego (mechanizm równoważenia obciążenia) jest aktualizowany, tak aby odzwierciedlał bieżącą pulę dostępnych zasobów. W przypadku pomyłki kontrolera żądanie klienta może zostać skierowane do zasobu, który już nie istnieje lub udostępnia zupełnie inną usługę. Tak czy inaczej, jego czas odpowiedzi wydłuża się, ponieważ żądanie zostaje przekierowane do dostępnego zasobu. Klient musi dłużej czekać na odpowiedź i może po prostu zrezygnować.

Wszystko to wskazuje na znaczenie szybkości działania platformy sterującej jako kluczowego czynnika skalowalności aplikacji wdrożonych w środowisku kontenerowym. W ostatecznym rozrachunku oznacza to, że skala platformy sterującej jest ważną kwestią, podobnie jak struktura interfejsu API, jego mechanizmy uwierzytelniania i zatwierdzania żądań oraz aktualizacje. Niezawodna, skalowalna platforma sterowania nie jest tylko miłym dodatkiem, jest dziś koniecznością.

Lori MacVittie, Principal Technical Evangelist, Office of the CTO at F5

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.