Java w środowiskach chmurowych czyli Quarkus on Red Hat OpenShift
Red Hat stawia na przyszłość technologii Java ― najpopularniejszego języka programowania i środowiska wykonawczego, w którym tworzone są aplikacje dla przedsiębiorstw. Prawie dwie trzecie programistów na całym świecie deklaruje, że korzysta z tej technologii w stopniu „średnim do intensywnego”. Od osiemnastu lat Java niezmiennie plasuje się w pierwszej trójce rankingu języków programowania TIOBE. Choć programiści mają dziś dużo większy wybór nowych, łatwo dostępnych języków, Java pozostaje faktycznym standardem tworzenia aplikacji dla przedsiębiorstw o znaczeniu newralgicznym. Red Hat zamierza nadal wspierać programistów Javy, oferując im nowe sposoby tworzenia i wprowadzania innowacji.
Istnieje wiele technologii, które dostosowują język Java do przyszłościowych rozwiązań opartych na chmurze. Jedną z najbardziej obiecujących jest Quarkus ― framework Java przeznaczony dla platformy Kubernetes. Quarkus został zaprojektowany z myślą o optymalizacji Javy pod kątem środowisk kontenerowych. W efekcie może znacznie zwiększyć produktywność programistów i zmniejszyć koszty operacyjne programowania oraz stać się kluczowym komponentem obciążeń kontenerowych. Choć Quarkus jest dostępny od niedawna, osiągnął już znaczącą pozycję na rynku i zmienia sposób pracy programistów. Dziś możemy poinformować, że został włączony w platformę Red Hat OpenShift. To ważny krok wprowadzający język Java w świat nowoczesnych środowisk programowania aplikacji w chmurze.
Prezentacja rozwiązania Quarkus on Red Hat OpenShift
Quarkus był już dostępny i w pełni obsługiwany w środowisku Red Hat Runtimes. Z przyjemnością informujemy, że użytkownicy platformy Red Hat OpenShift też zyskali do niego dostęp za jej pośrednictwem. Quarkus został zintegrowany z tą platformą, aby jeszcze bardziej ułatwić programowanie. Programiści będą mogli korzystać ze znanych sobie narzędzi, zdalnie programować na klastrach z wykorzystaniem zintegrowanych środowisk programistycznych, takich jak CodeReady Workspaces, przeprowadzać integrację z zarządzanymi konfiguracjami, wdrażać obciążenia bezserwerowe i zarządzać pamięcią masową aplikacji.
Quarkus zawiera kilka komponentów, które umożliwiają tworzenie i wdrażanie aplikacji na platformie OpenShift:
- Rozszerzenie Quarkusa, które umożliwia generowanie kodów na potrzeby nowych projektów, zarządzanie zależnościami w ramach projektu, zdalne programowanie i debugowanie, łatwe, jednofazowe wdrażanie wtyczek OpenShiftPlugin dla środowisk CodeReady Workspace (włącznie z predefiniowanymi środowiskami pracy programistów), przedstawianie sugestii dotyczących właściwości konfiguracji, wykonywanie kodu, udostępnianie fragmentów kodu dla popularnych typów klas Quarkus oraz generowanie kodu dla platformy OpenShift bezpośrednio ze zintegrowanych środowisk programistycznych
- Automatyczne przeprowadzanie kontroli poprawności, tworzenie tajnych wpisów i eksponowanie danych pomiarowych z wykorzystaniem narzędzi do monitorowania, takich jak Prometheus
- Automatyczne wdrażanie kontenerowych aplikacji Quarkus jako obciążeń OpenShift Serverless
- Jednofazowe wdrażanie w środowisku Knative
Quarkus umożliwia również integrację z interfejsem API platformy Kubernetes, w tym z ogólnym klientem API, oraz wspiera dynamiczną konfigurację aplikacji z wykorzystaniem rozwiązań Kubernetes ConfigMaps i Secrets.
Migration Toolkit for Applications
Ponadto zaktualizowaliśmy rozwiązanie Migration Toolkit for Applications, aby ułatwić wprowadzenie aplikacji Spring Boot do środowisk Quarkus i OpenShift. Narzędzie to, używane przez konsultantów, architektów i programistów, pomaga w przeglądaniu kodów lub plików binarnych Javy. Obejmuje wiele ścieżek transformacji opartych na przetestowanych w praktyce regułach. Ułatwia modernizację i migrację aplikacji. Najnowsza wersja rozwiązania Migration Toolkit for Applications łączy reguły konteneryzacji, środowiska OpenJDK i środowiska Linux ze specjalnie opracowanymi i przetestowanymi regułami. Pomoże to we wprowadzeniu kodu Spring Boot do środowiska Quarkus na platformie OpenShift w celu lepszego przygotowania migracji do chmury hybrydowej.
Bardzo cieszy nas, że możemy udostępnić środowisko Quarkus jeszcze większej liczbie programistów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem https://developers.redhat.com/products/quarkus/getting-started
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.