Komunikaty PR

Masz smartfon z Androidem? W ten sposób cyberprzestępcy próbują na Tobie zarobić

2024-02-29  |  14:00

Nawet jedna trzecia użytkowników Androida w Polsce mogła w ubiegłym roku paść ofiarą złośliwego oprogramowania imitującego popularne aplikacje. Wśród najpopularniejszych zagrożeń, wykrywanych w 2023 roku przez analityków ESET znalazły się także m.in. złośliwe programy imitujące gry i te wykradające dane np. do logowania w bankowości elektronicznej. Eksperci zwracają uwagę, że główną motywacją cyberprzestępców atakujących nasze telefony komórkowe jest chęć szybkiego zdobycia środków finansowych.

Na czele listy cyberzagrożeń wymierzonych w polskich użytkowników systemu Android, znajdują się tzw. aplikacje typu Hiddad. Stanowiły one aż 29,26% zagrożeń na Androida wykrywanych przez ESET w Polsce w 2023 roku. To złośliwe oprogramowanie, które najczęściej podszywa się pod znane aplikacje (np. gry z serii Minecraft, Youtube, OpenAI ChatGPT). Trudno je usunąć z urządzenia, a użytkownikowi serwuje niechciane reklamy, na których zarabiają jego twórcy. Drugie miejsce (19,68%) w niechlubnym rankingu najczęstszych mobilnych zagrożeń należy do Agentów – to ogólna kategoria obejmująca różne typy oprogramowania nieprzypisanego do żadnej konkretnej rodziny, spełniającego funkcje szpiegowskie. „Podium” zamyka oprogramowanie typu Andreed (15,92%). Najczęściej są to złośliwe aplikacje imitujące gry, które za pomocą reklam generują nielegalne zyski swoim twórcom.

– Cyberprzestępcy niestety sprawnie wykorzystują fakt, że telefon komórkowy stał się podstawowym oknem na świat dla wielu ludzi, a w natłoku informacji i propozycji, jakie za jego pośrednictwem przyswajamy, niejednokrotnie tracimy czujność. Dlatego wśród aktualnych, mobilnych zagrożeń, dominują przede wszystkim aplikacje podszywające się pod oryginalne oprogramowanie. Dla atakujących do doskonała okazja m.in. do tego, aby wyświetlać użytkownikom niechciane reklamy i w ten sposób osiągać zyski. Innym, ważnym celem, jaki udaje im się niestety osiągać, jest wykradanie danych użytkowników, także tych dotyczących rachunków bankowych, a w konsekwencji – kradzież środków finansowych. Kolejna popularna kategoria zagrożeń mobilnych, drenujących kieszenie polskich użytkowników to te zapisujące ich na niechciane, płatne subskrypcje SMS – mówi Beniamin Szczepankiewicz, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Na kolejnych pozycjach listy top 10 zagrożeń na Androida wymierzonych w polskich użytkowników, znaleźć więc można m.in. trojany zaprojektowane tak, by pobierały i instalowały kolejne złośliwe programy na urządzeniu użytkownika (TrojanDownloader.Agent – 10,81%), czy różnego rodzaju oprogramowanie szpiegujące działania użytkownika i kradnące dane, a następnie wysyłające je na serwery kontrolowane przez cyberprzestępców (Spy.SpinOk – 7,30% i Spy.Agent - 4,89%). Wśród nich niezwykle groźne wydaje się zagrożenie typu Spy.Cerberus (1,79%) . To tzw. "banker", który może kraść jednorazowe kody SMS i tokeny uwierzytelniające, generowane przez Google Authenticator. Wyświetla fałszywe okna logowania do bankowości elektronicznej, rejestruje wpisywane hasła, a następnie przesyła je do zdalnego serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców.

Listę uzupełniają kolejno: Syringe (1,16%), trojan wykorzystujący podatności w nie zaktualizowanym systemie Android do pobierania i dalszego infekowania urządzenia innymi typami zagrożeń oraz GriftHorse (1,08%), kolejna kategoria zagrożeń imitujących znane i popularne aplikacje. Ten typ sięga z kolei po manipulację socjotechniczną i wyświetla użytkownikowi częste powiadomienia o rzekomej wygranej. Po kliknięciu w powiadomienie, przekierowywany jest on do strony internetowej, która usiłuje wyłudzić od niego numer telefonu i zasubskrybować płatne usługi SMS. Na końcu listy znajdują się Trojany SMS.Agent (0,65%), które wysyłają SMS-y na płatne numery, obciążając rachunek użytkownika.

– Nasze analizy pokazują, że zagrożenia mobilne wciąż się rozwijają. Cyberprzestępcy nieustannie pracują nad nowymi metodami ataku. Uważnie obserwują zachowania użytkowników, skalę i sposoby korzystania ze smartfonów, dopracowując zarówno pod względem psychologicznym, jak i technicznym swoje strategie ataków. Użytkownicy nigdy nie powinni więc tracić czujności. Słuszna droga obrony to regularne aktualizowanie urządzeń, zwracanie szczególnej uwagi na to, co instalujemy na swoich smartfonach (dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych) oraz korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań zabezpieczających – podsumowuje Beniamin Szczepankiewicz.

TOP 10 zagrożeń na Androida wykrywanych przez ESET w Polsce w 2023 roku:

1.         Hiddad                                     29,26%

2.         Agent                                       19,68%

3.         Andreed                                   15,92%

4.         TrojanDownloader.Agent          10,81%

5.         Spy.SpinOk                               7,30%

6.         Spy.Agent                                4,89% 

7.         Spy.Cerberus                            1,79%

8.         Syringe                                    1,16%

9.         GriftHorse                                1,08%

10.       TrojanSMS.Agent                      0,65%

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne

Śniadanie Technologiczne, które jest inicjatywą Forum Technologii Bankowych (FTB) oraz Związku Banków Polskich (ZBP), gromadzi przedstawicieli branży bankowej z obszarów
IT i technologie Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację
2024-04-30 | 11:20

Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację

Laptopy i tablety Panasonic, wytrzymałe na trudne warunki, są certyfikowane dla wojsk NATO i mogą być dostosowywane do różnych potrzeb przez cały okres ich
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-30 | 11:00

Czeski startup pomoże w ekspansji zagranicznej polskich firm i organizacji.

Choć wydawać by się mogło, że internet i idący za nim dostęp do informacji, stał się dobrem powszechnym zaglądającym w każdy zakątek świata, rzeczywistość jest nieco inna. Dostęp do internetu posiada ponad 5 miliardów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.