Meta znów zwalnia, a jak jest w Polsce? 2/3 firm IT zwiększy zatrudnienie.
Anna
Awareson
Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/
62% firm IT w Polsce planuje w tym roku zwiększać zatrudnienie. Czy Polskie IT jest odporne na kryzys? Niezupełnie. Zwolnienia będą - planuje je 16% firm, ale dotkną głównie najmniej doświadczonych pracowników branży technologicznej. Doświadczeni specjaliści, gdyby stracili pracę, bez problemu znajdą kolejną. To wnioski z badania jakie Awareson, firma konsultingowa w obszarze IT, przeprowadziła w lutym.
W ostatnich trzech latach rynek pracy IT w Polsce był określany jako eldorado. Średnie wynagrodzenie było tu 4-krotnie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w całej gospodarce. Kandydaci wybierali z kilku, czasami kilkunastu ofert. Nie da się ukryć, że idylliczny dla pracowników IT obraz rynku pracy zaczyna się zmieniać. To pokłosie zwolnień w branży IT w USA. Na przełomie 2022 i 2023 roku pracę w amerykańskim IT straciło ok. 300 tys. ludzi. To głównie efekt przeszacowania gigantów z Doliny Krzemowej.
- Trochę bezmyślnie ich zarządy założyły, że wzrost liczby klientów jest nowym trendem, który będzie kontynuowany w kolejnych latach. Stąd między innymi sięgające gwiazd wyceny spółek z tego sektora notowanych na Wall Street – wyjaśnia w raporcie Awareson Piotr Kuczyński, ekonomista, główny analityk DI Xelion. - Gospodarka po cyklicznym spowolnieniu ruszy do przodu. Wniosek jest prosty – zwalniają, ale niedługo zaczną znowu zatrudniać, chociaż zapewne firmy będą szukały nieco innych specjalności – dodaje Piotr Kuczyński.
Co to oznacza dla Polski? Nad Wisłą firmy nie miały tak nieograniczonych środków na inwestycje,
a niedobór talentów w ostatnich 3 latach uniemożliwiał zatrudnianie na wyrost. A jednak w ostatnim kwartale ubiegłego roku część projektów była wstrzymana, odczuwana była duża niepewność. Od stycznia br. firmy zaczęły podejmować decyzje - zarówno te o starcie projektów, jak i wstrzymaniu nowych inwestycji i zwolnieniach pracowników.
- Pojawiają się głosy, że tym razem amerykańskie tsunami dopłynie do nas jako fala… okazji. Polskie firmy i eksperci technologiczni dali się na świecie poznać od najlepszej strony i mimo znaczącego wzrostu kosztów pracy w ostatnich 3 latach rodzimy rynek pozostaje atrakcyjny cenowo. Pod koniec roku wiele firm – obserwując USA i sytuację makroekonomiczną w kraju - wstrzymywało projekty, ale teraz nastroje się poprawiają – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson i ekspertka międzynarodowego rynku pracy IT.
Z przeprowadzonych przez Awareson w lutym 2023 r. badań wśród blisko 140 firm IT w Polsce wyłania się obraz, który nazwać można ostrożnym optymizmem. 78% firm nie odczuwa spowolnienia, a ponad jedna trzecia planuje ekspansję. Zaledwie 11,8% ankietowanych przyznało, że liczba planowanych projektów IT będzie mniejsza, podobny odsetek nie jest jeszcze w stanie tego określić.
Nowe i planowane inwestycje przekładają się na wielkość zatrudnienia. Prawie 2/3 ankietowanych przez Awareson firm będzie rozbudowywać w tym roku swoje zespoły. Ale strach części pracowników branży IT przed zwolnieniami jest uzasadniony. Zmniejszenie zatrudnienia planuje co szósta firma.
- Większość specjalistów IT, którzy stracą pracę, w mgnieniu oka znajdzie nową. Najwięcej, bo ponad 1/5 nowych ofert pracy będzie kierowana do programistów. Nic dziwnego skoro stanowią oni największą część rynku pracy IT. Poszukiwani będą też architekci, eksperci od infrastruktury - w tym inżynierowie DevOps i zarządzania. Nie dziwi też zapotrzebowanie na specjalistów od analizy danych oraz bezpieczeństwa – to dwa obszary IT, w które firmy inwestują w ostatnich latach najwięcej środków – wylicza Anna Jaglińska-Prawdzik, dyrektor marketingu w Awareson.
Kto może bać się o pracę? Z najtrudniejszej sytuacji będą pracownicy, którzy mają do 2 lat doświadczenia. To ich będzie dotyczyć większość zwolnień, a o nową pracę będzie trudniej niż dotąd. Ponad połowa firm nie zamierza w tym roku zatrudniać juniorów.
Cały raport Awareson można pobrać bezpłatnie na: www.awareson.com/layoffs
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.