MITTZON – nowa seria mebli biurowych od IKEA, która wspiera dobre samopoczucie
Rodzina 85 produktów stawia na pierwszym miejscu komfort poprzez projektowanie osadzone w holistycznej ergonomii, obejmującej akustykę i elementy inspirowane naturą.
52% pracowników biurowych w Polsce pracuje w modelu hybrydowym, a 40% wyłącznie z biura.[1] Wzrost popularności pracy hybrydowej zmienił charakterystykę biura z modelu open space, na takie, w którym każdy dzień może wyglądać inaczej. Elastyczność miejsca pracy jest kluczowa, aby sprostać zmieniającym się potrzebom pracowników. Ponadto, biura muszą przeważnie konkurować z komfortem pracy w domowym zaciszu. Ma to szczególne znaczenie dla osób neuroatypowych, które często wykazują nadwrażliwość na różnego rodzaju bodźce, np. słuchowe czy wzrokowe. Każdy człowiek ma swoje indywidualne preferencje, dlatego planując przestrzeń biurową warto wziąć pod uwagę różne potrzeby. Taka myśl przyświecała IKEA podczas pracy nad systemem biurowym MITTZON.
„Poznanie i otwarcie się na różnorodne potrzeby pracowników i pracowniczek jest podstawą wyrównywania szans i wspiera kulturę włączania w organizacji. To korzyści zarówno dla osób pracujących, które czują się zauważane i wspierane, a jednocześnie mogą pracować w korzystnych warunkach, a to przekłada się także na efektywność zespołów i sukces biznesowy. W czasach, gdy tak wiele bodźców „walczy” o naszą uwagę, stworzenie środowiska sprzyjającego koncentracji wydaje się niezbędne” – mówi Katarzyna Kaczmarek, Liderka ds. Różnorodności, Równego Traktowania i Kultury Przynależności w IKEA Retail w Polsce.
Biuro, które sprzyja różnym formom pracy
Biuro urządzone w sposób ergonomiczny powinno wspierać produktywność i dobre samopoczucie pracowników zapewniając im nie tylko komfort fizyczny, ale też psychiczny oraz dopasowywać się do współczesnego modelu pracy. System MITTZON został stworzony z elastycznością w centrum uwagi. Obejmuje produkty, które uzupełniają się, aby wesprzeć różne środowiska biurowe - od nieformalnych, krótkich spotkań, poprzez bardziej strukturalne działania wymagające współpracy, aż po indywidualną, skoncentrowaną pracę.
Ramy na kółkach oraz ekrany akustyczne MITTZON zapewniają prywatność i idealne warunki do warsztatów i spotkań. Łatwo je przesunąć, dzięki czemu miejsce do pracy stanie się bardziej elastyczne i dynamiczne. Jak każdy produkt IKEA, seria biurowa odznacza się wyjątkową funkcjonalnością. Pokrycie ekranu akustycznego można zdjąć i uprać w pralce, a ramy na kółkach mogą posłużyć również jako kwietniki lub tablice do tworzenia notatek. Te sprytne rozwiązania stłumią hałas i oddadzą głos kreatywności.
Stół na kółkach MITTZON jest idealny do przestrzeni przeznaczonych do pracy zespołowej lub sali konferencyjnych, które wymagają łatwego dostosowania do różnych potrzeb. Wbudowany podnóżek zapewnia podparcie nóg podczas długich spotkań lub rozmów telefonicznych, a haczyk po każdej stronie pozwala zawiesić torbę albo słuchawki w zasięgu ręki.
Oprócz szerokiej gamy stołów konferencyjnych, ekranów akustycznych oraz ram na kółkach do własnej aranżacji, w rodzinie mebli biurowych MITTZON znajdziemy również biurka z regulacją wysokości do pracy stojącej i siedzącej.
Akustyka, czyli kluczowy element przy opracowywaniu MITTZON
Dźwięki dzwonka, rozmowy współpracowników, stukot klawiatury czy piszczące krzesła - wszystkie te i inne dźwięki składają się na poziom hałasu, którego często doświadczamy w miejscu pracy. Obecnie wiele biur jest zaprojektowanych z myślą o współpracy i płynności. Mają otwarte i elastyczne plany pięter, które narażają nas na hałas i zakłócenia wizualne, wpływając na naszą zdolność koncentracji. Dodatkowo, często zaprojektowane są z wykorzystaniem nieporowatych materiałów, które odbijają dźwięki zwiększając intensywność hałasu. W takich przestrzeniach ważne są elementy tłumiące dźwięki, takie jak zasłony, pokrowce na siedzenia i dywany.
Specjalne produkty akustyczne, takie jak ekrany biurkowe i podłogowe, również pomagają zredukować hałas. Ekrany akustyczne MITTZON nie tylko absorbują i blokują dźwięk, ale także zapobiegają wizualnym rozproszeniom i zapewniają prywatność potrzebną do skupienia się podczas pracy. Ich wypełnienie w ponad 90% składa się z włókna drzewnego, materiału nadającego się do recyklingu.
Akustyka była kluczowym aspektem rozwoju serii MITTZON, jako że dźwięk w miejscu pracy może mieć znaczący wpływ na koncentrację i dobre samopoczucie pracowników. Przy projektowaniu systemu MITTZON, uwzględniono różnorodność indywidualnych potrzeb, w tym potrzeb osób z osobowościami neuroatypowymi, które mogą wykazywać szczególną wrażliwość na bodźce – w tym dźwięk.
„Około 20% naszego społeczeństwa jest neuroatypowe. Ważne jest dostosowanie przestrzeni biurowej do ich potrzeb, aby umożliwić im efektywne wykonywanie zadań i zapewnić poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dla osób neuroatypowych optymalne warunki pracy oferuje gabinet lub pokoje 2-4 osobowe, w których łatwiej jest zadbać o pożądaną ciszę. Dla osób w spektrum autyzmu kluczowe jest minimalizowanie bodźców zewnętrznych i zapewnienie stałego miejsca pracy. Osoby z ADHD powinny mieć możliwość zmiany pozycji siedzącej, swobodnego poruszania się po biurze czy słuchania muzyki. Bardzo ważna jest również przestrzeń do pracy indywidualnej, umożliwiająca skoncentrowanie się na wykonywanych zadaniach. Ponadto, niezbędna dla efektywności pracowników jest dobrze zorganizowana przestrzeń do współpracy, w której zazwyczaj przebywa wiele osób i panuje większy hałas. Wymaga ona więc odpowiedniej aranżacji i dostosowania. Pracodawca powinien również zadbać o miejsce do regeneracji, gdzie pracownicy mogą odpocząć sami lub w grupie, na przykład spożywając wspólnie posiłek” – mówi Marta Górecka, Specjalistka ds. HR, Fundacja Grupy ERGO Hestia Integralia.
Seria inspirowana naturą
Biofiliczny design, który odnosi się do wykorzystania w przestrzeniach kształtów, kolorów i materiałów inspirowanych naturą, jest kolejnym aspektem ergonomii, który kierował rozwojem MITTZON. Projekty czerpią z elementów skandynawskiej przyrody, takich jak wzory na piasku i drewniane wykończenia, aby pomóc stworzyć relaksujące i inspirujące środowisko sprzyjające zmniejszeniu stresu i zwiększeniu produktywności.
Rodzina MITTZON została zaprojektowana z myślą o trwałości, co jest zgodne z zobowiązaniem IKEA do tworzenia produktów bardziej cyrkularnych i o mniejszym śladzie ekologicznym. Oprócz ponadczasowego wyglądu, produkty MITTZON są modułowe i można je rozmontować i ponownie zmontować, odnowić i naprawić, aby służyły przez wiele lat. Każdy element serii jest również objęty 10-letnią gwarancją.
Poznaj system mebli biurowych MITTZON od IKEA.
MITTZON – video trailer.
System MITTZON jest już w sprzedaży w sklepach IKEA, na IKEA.pl oraz w Aplikacji Mobilnej IKEA. Kolejne produkty z serii pojawią się w lipcu.
Oprócz produktów, takich jak system MITTZON, IKEA oferuje klientom biznesowym liczne korzyści za pośrednictwem IKEA Business Network.
[1] źródło: badanie Zymetria na zlecenie spółki biurowej Skanska, 2022,
http://bit.ly/40qT6rq
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.