Komunikaty PR

Modernizacja infrastruktury serwerowej – jak zrobić to mądrze?

2021-04-06  |  09:14
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Przejście na model pracy zdalnej wielu przedsiębiorstw zwiększyło zapotrzebowanie na usługi centrów danych oraz chmurowe. Jednocześnie, część organizacji musiała zreorganizować swoje biura, żeby móc skutecznie pracować w trybie home office. W wielu przypadkach wiązało się to z koniecznością przeniesienia lub modernizacji infrastruktury serwerowej. Dostawcy usług oraz firmy musiały więc podjąć nowe inwestycje w obszarze serwerów, żeby móc odpowiedzieć na zwiększone potrzeby. Takie modernizacje powinny być odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone. Co należy wziąć pod uwagę?

Typowe aktualizacje sprzętowe obejmują zarówno obszar pamięci operacyjnej, jak i masowej. Modernizacja pamięci jest najłatwiejszym sposobem na poprawę i optymalizację wydajności serwera. Zwykle jest konieczna przy zwiększaniu obciążeń wirtualnych, dodawaniu większej liczby użytkowników, wdrażaniu nowych programów bazodanowych czy wprowadzaniu zmian biznesowych – w przypadku sklepów internetowych mogą to być np. nowe funkcjonalności dotyczące zakupu na stronie. Modernizacja pamięci w serwerach może obsłużyć większe obciążenia, przyspieszyć pracę z danymi w chmurze czy działanie aplikacji uruchomionych w pamięci serwera. Umożliwia również stworzenie większej liczby maszyn wirtualnych, a tym samym zwiększa alokację i pozwala optymalnie wykorzystywać już posiadany sprzęt. W ten sposób organizacje mają szansę obniżyć koszty eksploatacji.

Pamięć masowa to ważny element

Pamięć masowa jest ważna dla wirtualizacji serwerów w kontekście pojemności, a przede wszystkim jest istotna dla szybkości. Tradycyjne, mechaniczne dyski twarde w zwirtualizowanym serwerze hostującym mogą poważnie ograniczać szybkość losowych operacji wejścia/wyjścia i dostępu do danych. Obsługa aplikacji, użytkowników i pobieranie danych to czynniki ograniczające ogólną wydajność systemu. Zainstalowanie odpowiedniej pamięci w serwerze wraz z niemechanicznymi dyskami półprzewodnikowymi (SSD) może znacząco wpłynąć na poprawę wydajności i zwiększenie pojemności. Tym samym umożliwia wirtualizację, a w efekcie – pozwala uzyskać większe możliwości przy mniejszym nakładzie.

Pamięć masowa serwerów coraz częściej znajduje się w zewnętrznych lokalizacjach w centrach danych i jest w coraz większym stopniu oparta na chmurze. Wiąże się to z coraz większymi wymaganiami zarówno wobec dysków, jak i infrastruktury pamięci. Dyski SSD umożliwiają szybkie pobieranie danych i działanie usług chmury z najwyższą wydajnością, niezależnie od typu przetwarzanych danych. W dobrze zaprojektowanym rozwiązaniu pamięci masowej stosuje się warstwową konfigurację dysków (dyski o różnej szybkości i cenie przeznaczone do różnych zastosowań i celów dostępu), dzięki czemu organizacja ma dostęp do odpowiednich danych na odpowiednim poziomie, aby w ekonomiczny sposób uzyskać maksymalną wydajność.

Kluczowa jest niezawodność i wydajność serwera

Zbudowanie odpowiedniej wydajności i optymalizacja wyników zaczyna się na poziomie komponentów. Tymczasem, wiele osób nie zwraca uwagi na kwestie pamięci (której koszt stanowi dużą część ceny serwera). Istnieją trzy typy pamięci DIMM[1] i choć są ze sobą zgodne fizycznie, ich dobór jest kluczowy, ponieważ nie można ich mieszać.

Istotne jest również dopasowanie odpowiedniej pamięci do określonego procesora, który znajduje się w danym serwerze. Na wydajność znaczący wpływ może mieć liczba kanałów i modułów pamięci. Należy o tym pamiętać, rozważając stopniową modernizację. Nie warto kupować pamięci na potrzeby modernizacji za 12 miesięcy, która aktualnie wykracza poza wymagania lub wręcz ogranicza wydajność.

W podjęciu świadomej decyzji może pomóc również zapoznanie ze standardami i specyfikacjami pamięci organizacji JEDEC, która odpowiada globalnie za rozwój otwartych standardów dla przemysłu mikroelektronicznego. W przypadku np. płyt głównych warto rozważyć nowy standard DDR5, który radykalnie zwiększa gęstość i szybkość pamięci.[2]

Potrzeba spełniania ciągle rosnących wymagań, niekoniecznie musi wiązać się z koniecznością wymiany serwerów. Mądrze przeprowadzona modernizacja, która uwzględnia bieżące potrzeby i przewidywany rozwój, to dobry pomysł w stale zmieniającym się i ewoluującym środowisku biznesowym. Jednak zdecydowanie wymaga zaplanowania, określenia specyfikacji i zakupu odpowiednich komponentów. Współpraca z ekspertami branżowymi w zakresie przechowywania danych, takimi jak Kingston, może pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb firmy.

Robert Sepeta – Business Development Manager w Kingston Technology w Polsce


[1] Serwerowe moduły pamięci DIMM mogą być modułami niebuforowanymi (uDIMM), modułami rejestrowymi (RDIMM) lub modułami o zmniejszonym obciążeniu (LRDIMM). 

[2] Moduły DIMM DDR5 będą miały taką samą liczbę styków (288) jak moduły DIMM DDR4, jednak ich układ jest inny i można będzie je umieszczać tylko w dedykowanych gniazdach DDR5.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.