Komunikaty PR

Modernizacja infrastruktury serwerowej – jak zrobić to mądrze?

2021-04-06  |  09:14
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Przejście na model pracy zdalnej wielu przedsiębiorstw zwiększyło zapotrzebowanie na usługi centrów danych oraz chmurowe. Jednocześnie, część organizacji musiała zreorganizować swoje biura, żeby móc skutecznie pracować w trybie home office. W wielu przypadkach wiązało się to z koniecznością przeniesienia lub modernizacji infrastruktury serwerowej. Dostawcy usług oraz firmy musiały więc podjąć nowe inwestycje w obszarze serwerów, żeby móc odpowiedzieć na zwiększone potrzeby. Takie modernizacje powinny być odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone. Co należy wziąć pod uwagę?

Typowe aktualizacje sprzętowe obejmują zarówno obszar pamięci operacyjnej, jak i masowej. Modernizacja pamięci jest najłatwiejszym sposobem na poprawę i optymalizację wydajności serwera. Zwykle jest konieczna przy zwiększaniu obciążeń wirtualnych, dodawaniu większej liczby użytkowników, wdrażaniu nowych programów bazodanowych czy wprowadzaniu zmian biznesowych – w przypadku sklepów internetowych mogą to być np. nowe funkcjonalności dotyczące zakupu na stronie. Modernizacja pamięci w serwerach może obsłużyć większe obciążenia, przyspieszyć pracę z danymi w chmurze czy działanie aplikacji uruchomionych w pamięci serwera. Umożliwia również stworzenie większej liczby maszyn wirtualnych, a tym samym zwiększa alokację i pozwala optymalnie wykorzystywać już posiadany sprzęt. W ten sposób organizacje mają szansę obniżyć koszty eksploatacji.

Pamięć masowa to ważny element

Pamięć masowa jest ważna dla wirtualizacji serwerów w kontekście pojemności, a przede wszystkim jest istotna dla szybkości. Tradycyjne, mechaniczne dyski twarde w zwirtualizowanym serwerze hostującym mogą poważnie ograniczać szybkość losowych operacji wejścia/wyjścia i dostępu do danych. Obsługa aplikacji, użytkowników i pobieranie danych to czynniki ograniczające ogólną wydajność systemu. Zainstalowanie odpowiedniej pamięci w serwerze wraz z niemechanicznymi dyskami półprzewodnikowymi (SSD) może znacząco wpłynąć na poprawę wydajności i zwiększenie pojemności. Tym samym umożliwia wirtualizację, a w efekcie – pozwala uzyskać większe możliwości przy mniejszym nakładzie.

Pamięć masowa serwerów coraz częściej znajduje się w zewnętrznych lokalizacjach w centrach danych i jest w coraz większym stopniu oparta na chmurze. Wiąże się to z coraz większymi wymaganiami zarówno wobec dysków, jak i infrastruktury pamięci. Dyski SSD umożliwiają szybkie pobieranie danych i działanie usług chmury z najwyższą wydajnością, niezależnie od typu przetwarzanych danych. W dobrze zaprojektowanym rozwiązaniu pamięci masowej stosuje się warstwową konfigurację dysków (dyski o różnej szybkości i cenie przeznaczone do różnych zastosowań i celów dostępu), dzięki czemu organizacja ma dostęp do odpowiednich danych na odpowiednim poziomie, aby w ekonomiczny sposób uzyskać maksymalną wydajność.

Kluczowa jest niezawodność i wydajność serwera

Zbudowanie odpowiedniej wydajności i optymalizacja wyników zaczyna się na poziomie komponentów. Tymczasem, wiele osób nie zwraca uwagi na kwestie pamięci (której koszt stanowi dużą część ceny serwera). Istnieją trzy typy pamięci DIMM[1] i choć są ze sobą zgodne fizycznie, ich dobór jest kluczowy, ponieważ nie można ich mieszać.

Istotne jest również dopasowanie odpowiedniej pamięci do określonego procesora, który znajduje się w danym serwerze. Na wydajność znaczący wpływ może mieć liczba kanałów i modułów pamięci. Należy o tym pamiętać, rozważając stopniową modernizację. Nie warto kupować pamięci na potrzeby modernizacji za 12 miesięcy, która aktualnie wykracza poza wymagania lub wręcz ogranicza wydajność.

W podjęciu świadomej decyzji może pomóc również zapoznanie ze standardami i specyfikacjami pamięci organizacji JEDEC, która odpowiada globalnie za rozwój otwartych standardów dla przemysłu mikroelektronicznego. W przypadku np. płyt głównych warto rozważyć nowy standard DDR5, który radykalnie zwiększa gęstość i szybkość pamięci.[2]

Potrzeba spełniania ciągle rosnących wymagań, niekoniecznie musi wiązać się z koniecznością wymiany serwerów. Mądrze przeprowadzona modernizacja, która uwzględnia bieżące potrzeby i przewidywany rozwój, to dobry pomysł w stale zmieniającym się i ewoluującym środowisku biznesowym. Jednak zdecydowanie wymaga zaplanowania, określenia specyfikacji i zakupu odpowiednich komponentów. Współpraca z ekspertami branżowymi w zakresie przechowywania danych, takimi jak Kingston, może pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb firmy.

Robert Sepeta – Business Development Manager w Kingston Technology w Polsce


[1] Serwerowe moduły pamięci DIMM mogą być modułami niebuforowanymi (uDIMM), modułami rejestrowymi (RDIMM) lub modułami o zmniejszonym obciążeniu (LRDIMM). 

[2] Moduły DIMM DDR5 będą miały taką samą liczbę styków (288) jak moduły DIMM DDR4, jednak ich układ jest inny i można będzie je umieszczać tylko w dedykowanych gniazdach DDR5.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.