Komunikaty PR

Modernizacja infrastruktury serwerowej – jak zrobić to mądrze?

2021-04-06  |  09:14
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Przejście na model pracy zdalnej wielu przedsiębiorstw zwiększyło zapotrzebowanie na usługi centrów danych oraz chmurowe. Jednocześnie, część organizacji musiała zreorganizować swoje biura, żeby móc skutecznie pracować w trybie home office. W wielu przypadkach wiązało się to z koniecznością przeniesienia lub modernizacji infrastruktury serwerowej. Dostawcy usług oraz firmy musiały więc podjąć nowe inwestycje w obszarze serwerów, żeby móc odpowiedzieć na zwiększone potrzeby. Takie modernizacje powinny być odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone. Co należy wziąć pod uwagę?

Typowe aktualizacje sprzętowe obejmują zarówno obszar pamięci operacyjnej, jak i masowej. Modernizacja pamięci jest najłatwiejszym sposobem na poprawę i optymalizację wydajności serwera. Zwykle jest konieczna przy zwiększaniu obciążeń wirtualnych, dodawaniu większej liczby użytkowników, wdrażaniu nowych programów bazodanowych czy wprowadzaniu zmian biznesowych – w przypadku sklepów internetowych mogą to być np. nowe funkcjonalności dotyczące zakupu na stronie. Modernizacja pamięci w serwerach może obsłużyć większe obciążenia, przyspieszyć pracę z danymi w chmurze czy działanie aplikacji uruchomionych w pamięci serwera. Umożliwia również stworzenie większej liczby maszyn wirtualnych, a tym samym zwiększa alokację i pozwala optymalnie wykorzystywać już posiadany sprzęt. W ten sposób organizacje mają szansę obniżyć koszty eksploatacji.

Pamięć masowa to ważny element

Pamięć masowa jest ważna dla wirtualizacji serwerów w kontekście pojemności, a przede wszystkim jest istotna dla szybkości. Tradycyjne, mechaniczne dyski twarde w zwirtualizowanym serwerze hostującym mogą poważnie ograniczać szybkość losowych operacji wejścia/wyjścia i dostępu do danych. Obsługa aplikacji, użytkowników i pobieranie danych to czynniki ograniczające ogólną wydajność systemu. Zainstalowanie odpowiedniej pamięci w serwerze wraz z niemechanicznymi dyskami półprzewodnikowymi (SSD) może znacząco wpłynąć na poprawę wydajności i zwiększenie pojemności. Tym samym umożliwia wirtualizację, a w efekcie – pozwala uzyskać większe możliwości przy mniejszym nakładzie.

Pamięć masowa serwerów coraz częściej znajduje się w zewnętrznych lokalizacjach w centrach danych i jest w coraz większym stopniu oparta na chmurze. Wiąże się to z coraz większymi wymaganiami zarówno wobec dysków, jak i infrastruktury pamięci. Dyski SSD umożliwiają szybkie pobieranie danych i działanie usług chmury z najwyższą wydajnością, niezależnie od typu przetwarzanych danych. W dobrze zaprojektowanym rozwiązaniu pamięci masowej stosuje się warstwową konfigurację dysków (dyski o różnej szybkości i cenie przeznaczone do różnych zastosowań i celów dostępu), dzięki czemu organizacja ma dostęp do odpowiednich danych na odpowiednim poziomie, aby w ekonomiczny sposób uzyskać maksymalną wydajność.

Kluczowa jest niezawodność i wydajność serwera

Zbudowanie odpowiedniej wydajności i optymalizacja wyników zaczyna się na poziomie komponentów. Tymczasem, wiele osób nie zwraca uwagi na kwestie pamięci (której koszt stanowi dużą część ceny serwera). Istnieją trzy typy pamięci DIMM[1] i choć są ze sobą zgodne fizycznie, ich dobór jest kluczowy, ponieważ nie można ich mieszać.

Istotne jest również dopasowanie odpowiedniej pamięci do określonego procesora, który znajduje się w danym serwerze. Na wydajność znaczący wpływ może mieć liczba kanałów i modułów pamięci. Należy o tym pamiętać, rozważając stopniową modernizację. Nie warto kupować pamięci na potrzeby modernizacji za 12 miesięcy, która aktualnie wykracza poza wymagania lub wręcz ogranicza wydajność.

W podjęciu świadomej decyzji może pomóc również zapoznanie ze standardami i specyfikacjami pamięci organizacji JEDEC, która odpowiada globalnie za rozwój otwartych standardów dla przemysłu mikroelektronicznego. W przypadku np. płyt głównych warto rozważyć nowy standard DDR5, który radykalnie zwiększa gęstość i szybkość pamięci.[2]

Potrzeba spełniania ciągle rosnących wymagań, niekoniecznie musi wiązać się z koniecznością wymiany serwerów. Mądrze przeprowadzona modernizacja, która uwzględnia bieżące potrzeby i przewidywany rozwój, to dobry pomysł w stale zmieniającym się i ewoluującym środowisku biznesowym. Jednak zdecydowanie wymaga zaplanowania, określenia specyfikacji i zakupu odpowiednich komponentów. Współpraca z ekspertami branżowymi w zakresie przechowywania danych, takimi jak Kingston, może pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb firmy.

Robert Sepeta – Business Development Manager w Kingston Technology w Polsce


[1] Serwerowe moduły pamięci DIMM mogą być modułami niebuforowanymi (uDIMM), modułami rejestrowymi (RDIMM) lub modułami o zmniejszonym obciążeniu (LRDIMM). 

[2] Moduły DIMM DDR5 będą miały taką samą liczbę styków (288) jak moduły DIMM DDR4, jednak ich układ jest inny i można będzie je umieszczać tylko w dedykowanych gniazdach DDR5.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Watson-Marlow wzbogaca swoje rozwiązanie do montażu panelowego DriveSure™ Biuro prasowe
2024-05-06 | 01:00

Watson-Marlow wzbogaca swoje rozwiązanie do montażu panelowego DriveSure™

Dzięki estetycznej, cichej i kompaktowej konstrukcji zapewniającej wysoką wydajność i precyzję, pompy DriveSure spełniają wymagania laboratoriów, pomieszczeń czystych, szpitali
IT i technologie Newline Interactive łączy odpowiedzialność środowiskową z sukcesem rynkowym
2024-04-30 | 18:20

Newline Interactive łączy odpowiedzialność środowiskową z sukcesem rynkowym

Solidarność międzypokoleniowa, która nakazuje poszukiwać rozwiązań pozwalających na dalszy wzrost z poszanowaniem zasobów naturalnych planety dla przyszłych pokoleń to
IT i technologie Sony nawiązało współpracę z AMERIA AG
2024-04-30 | 18:00

Sony nawiązało współpracę z AMERIA AG

Sony Professional Displays & Solutions nawiązało współpracę z liderem zintegrowanej kontroli gestów AMERIA AG w celu stworzenia rewolucyjnego rozwiązania bezdotykowego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych

Czas trwania postępowań sądowych, zamiast maleć, w ostatnich latach wzrósł. W przypadku spraw gospodarczych przewlekłość procesów może oznaczać paraliż działalności firmy, a w konsekwencji nawet jej upadłość. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej receptą na ten stan rzeczy powinna być informatyzacja systemu sądowego, zwiększenie jego finansowania oraz ograniczenia zakresu przypadających do rozstrzygnięcia spraw, w których orzeczenia nie wymagają kompetencji sądów. Niepotrzebna jest też procedura gospodarcza.

Transport

Mazowieckie lotniska będą mogły wkrótce obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do modernizacji na Okęciu i w Modlinie

Lotnisko Chopina, które właśnie obchodziło 90. urodziny, może w tym roku obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. To o 10 proc. więcej niż rok  temu. Aby sprostać rosnącemu ruchowi turystycznemu w kolejnych latach, potrzebne jest jednak zwiększenie przepustowości. Planowana rozbudowa do 2028 roku pozwoli obsługiwać rocznie nawet 30 mln pasażerów. Łącznie z możliwościami lotnisk w Modlinie i Radomiu ma to być ok. 10 mln pasażerów więcej.

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.