Komunikaty PR

Modernizacja IT kluczem dla rozwoju polskiego przemysłu i energetyki

2024-03-04  |  11:30
Biuro prasowe

Modernizacja IT kluczem dla pewnego rozwoju polskiego przemysłu i energetyki

Gospodarka kraju może wiele zyskać na zabezpieczonym sektorze energetycznym i prężnym przemyśle. By zapewnić rozwój tych branż i rozwiązać ich obecne problemy, potrzebne jest sprawne zarządzanie i modernizacja. Transformacja cyfrowa zapewnia liczne rozwiązania w tych dziedzinach, z których czołowym jest chmura branżowa. Upowszechnienie ich w Polsce może dać bezcenne know-how i doświadczenie rodzimemu przemysłowi i energetyce.

W ciągu ostatnich kilku lat sektor energetyczny nabrał strategicznego znaczenia. Nie tylko w oczach ekspertów, ale i całego społeczeństwa. Bezpieczeństwo energetyczne jawi się jako wymóg sprawnego funkcjonowania państwa. W związku z tym, już i tak ważne krajowe źródła energii stają się jeszcze ważniejsze.

Akcent na „krajowe” jest tutaj kluczowy. Mimo, że zbudowano Baltic Pipe, który pozwala na import gazu ze Skandynawii, to ten gazociąg nie odpowiada w pełni potrzebom polskiego sektora energetycznego. Są nimi krajowa produkcja i przyjazność środowisku. Pierwszy z tych czynników jest podstawą niezależności energetycznej. Drugi zaś, to wymóg stawiany nie tylko przez sporą część społeczeństwa, ale coraz częściej przez liczne regulacje prawne.

Polska infrastruktura energetyczna wciąż jest w rozbudowie. Jej najważniejszym elementem mogą okazać się SMR-y – małe reaktory modułowe. Energia z atomu jest bardzo czysta i jeszcze bardziej efektywna. Można rozwijać ją w parze ze źródłami odnawialnymi. Jednak, by sprawnie zarządzać elektrownią jądrową, należy zapobiegać wszelakim kryzysom. Poza oczywistym zaangażowaniem ekspertów, nieocenione może okazać się doświadczenie płynące ze stawienia czoła wyzwaniom, z którymi sektor energetyki mierzy się już dziś: nieprzewidywalność, większa niż na innych rynkach, okresowość, związana z miesiącami większego zapotrzebowania na energię i przestarzały sprzęt, który potęguje problem.

Sektor przemysłowy stawia czoła podobnym trudnościom. Ryzyko ataków hackerskich i infekcji złośliwym oprogramowaniem będzie rosło, zwłaszcza dla firm o przestarzałej infrastrukturze IT. Sektor produkcji musi podporządkować się coraz liczniejszym regulacjom. Przez to, nie można polegać na rozdrobnionych, niezintegrowanych zbiorach danych. Ponadto, firmy przemysłowe potrzebują sprawnego systemu zarządzania, by zyskać przewagę na coraz szybciej ewoluującym rynku. Warto zauważyć, że sektor energii i produkcji łączy dużo więcej, niż tylko kłopotliwe kwestie.

To dwie spośród najmocniejszych branż w Polsce, łącznie odpowiadają za ok. 20% PKB i zatrudniają 400 tys. osób. Są ze sobą silnie połączone: energetyka zasila przemysł, który ostatecznie odpowiada za 40% konsumpcji całkowitego popytu na energię. Oba sektory mają w Polsce solidne fundamenty, ale wymagają ciągłego wsparcia: energetyka w dywersyfikacji z węgla na atom, energię odnawialną i gaz, zaś produkcja w dążeniu do większej innowacyjności i Przemysłu 4.0” – wyjaśnia Paweł Raczyński, Managing Director w Kyndryl Poland & Baltics.

Firmy z sektora przemysłu muszą zwiększyć swój poziom innowacyjności, by zyskać lepsze szanse na rynku europejskim. Dobitnie pokazuje to raport Eurostatu przedstawiający wydatki na badania i rozwój w odniesieniu do PKB (źródło Eurostat, 2023). Polska dokonała znaczącego postępu, ale daleko jej do liderów, takich jak Belgia czy Szwecja:

 

W tym momencie Polska jest względnie bezpieczna energetycznie, jednak należy pamiętać o nowej i powstającej infrastrukturze – a więc odpowiednio Baltic Pipe i atomie, czyli SMR-ach. Firmy przemysłowe w równym stopniu powinny patrzeć przed siebie i na bieżąco odpowiadać na narastające wyzwania czy to regulacyjne, czy infrastrukturalne. W ostatnich latach popularność zyskały usługi przetwarzania w chmurze. Pod względem korzystania z nich, Polska prześciga nawet górującą w innowacyjności Belgię (źródło Eurostat, 2023).

 

Chmura może być znakomitym narzędziem. Wykorzystanie jej pozwala na integrację pionową, zwiększenie innowacyjności poprzez eliminację powtarzalnych czynności i ułatwia podporządkowanie się regulacjom. Zwłaszcza dziś, w erze transformacji energetycznej i dużej świadomości środowiskowej, należy przykładać szczególną uwagę do zgodności z przepisami.

Chmura sama w sobie nie jest jednak złotym środkiem. Tylko nowoczesne, dostosowane do celu i skalowalne systemy mogą sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom, również tym stawianym przez nowe przepisy. Firmy z sektora energetyki i produkcji z całego świata zaczynają rozumieć ten trend i dostosowywać się do niego. Przykładem z branży przemysłu jest Dow, firma zatrudniająca globalnie ponad 35 000 osób w 31 krajach i światowy lider produkcji tworzyw sztucznych i chemikaliów dla przemysłu przetwórczego:

Jednym z głównych problemów, które staraliśmy się rozwiązać, było dostarczenie informacji w teren (…), chcieliśmy udostępnić informacje na wyciągnięcie ręki profesjonalistom z pierwszej linii, wpływając na sposób ich pracy, interakcji, współpracy i rozwiązywania problemów. Wprowadzaliśmy wiele nowych narzędzi do naszych zespołów operacyjnych i konserwacyjnych, zmieniając sposób, w jaki wykonujemy naszą codzienną pracę. Z punktu widzenia architektury bezpieczeństwa, mamy pewność co do dopasowania do środowiska Dow.” – mówi Clark Dressen, Global IT Innovation Center Director w Dow.

Wymiana zastanej, przestarzałej infrastruktury daje szansę przedsiębiorstwom na wzrost i ekspansję. Chmury przemysłowe mogą umożliwić ich użytkownikom wdrażanie scentralizowanych i zgodnych z przepisami aktualizacji w zakładach produkcyjnych w wielu krajach, a także przewidywanie i unikanie wąskich gardeł na liniach produkcyjnych.

W sektorze energetycznym, dedykowana chmura branżowa i nowoczesna infrastruktura IT pozwolą na pewniejsze wkroczenie w przyszłość i wspomogą wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań. To niezwykle istotne w obliczu zmieniających się trendów, konieczności zachowania przewagi konkurencyjnej i zapewnienia solidności wdrażanych inicjatyw. Firmy energetyczne wprowadzają nowoczesne rozwiązania równie chętnie, co przemysłowe.

W Wielkiej Brytanii współpracowaliśmy z firmą dostarczającą energię 8 milionom klientów. Teraz zamierzamy przedłużyć i rozwinąć współpracę. Jej celem jest ulepszenie i rozszerzenie modernizacji IT oraz zapewnienie środowiska opartego na chmurze. Ma to  pozwolić na zwiększoną innowacyjność i większą odporność operacyjną. Zapewnimy automatyzację poprzez tworzenie potoków infrastruktury jako kodu (IaC), przeprowadzanie natywnych kompilacji w chmurze na platformie Azure oraz hostowanie systemów o znaczeniu krytycznym.” – opisuje Paweł Raczyński, Managing Director w Kyndryl Poland & Baltics.

Infrastruktura to oczywiście podstawa. Natomiast chmury branżowe zapewniają ujednoliconą, skalowalną i w pełni bezpieczną platformę. To rozwiązanie, które wspiera działania firm oraz odpowiada na wymagania stawiane przedsiębiorstwom w zakresie regulacji i zgodności z przepisami. Upraszczają także drogę do osiągania zrównoważonego rozwoju. Zwłaszcza w energetyce przyszłości, opartej na atomie i odnawialnych źródłach energii.

***

Kyndryl

Kyndryl (NYSE: KD) jest największym na świecie dostawcą usług w zakresie infrastruktury IT, obsługującym tysiące klientów korporacyjnych w ponad 60 krajach. Firma projektuje, buduje, zarządza i modernizuje złożone, krytyczne dla misji firmy systemy informatyczne, od których świat zależy każdego dnia.

Polski oddział marki Kyndryl jest częścią regionu Europy Środkowo Wschodniej i basenu Morza Śródziemnego, zatrudniającego ponad jedenaście tysięcy ekspertów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.kyndryl.com.

 

Kontakt dla mediów:

Przemysław Kozera
p.kozera@planetpartners.pl

tel.: 786-100-058

Radosław Baran

r.baran@planetpartners.pl

tel.: 666-300-053

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Przyjęcie strategii multicloud: dlaczego 71% sektora finansowego mówi „tak”? Biuro prasowe
2024-04-19 | 12:30

Przyjęcie strategii multicloud: dlaczego 71% sektora finansowego mówi „tak”?

W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie technologii, sektor finansowy stoi przed wyjątkowymi wyzwaniami i możliwościami. Według raportu State of Application Strategy opracowanego
IT i technologie Universal Robots wprowadza płynną integrację ze sterownikami PLC Siemens
2024-04-19 | 11:00

Universal Robots wprowadza płynną integrację ze sterownikami PLC Siemens

Universal Robots (UR), wiodąca na świecie firma produkująca roboty współpracujące (coboty), zintegrowała interfejs SRCI (ang. Standard Robot Command Interface,  standardowy
IT i technologie PowerWalker VFI 1000 ICT IoT — zasilacz UPS, którego obsłużysz za pomocą smartfo
2024-04-19 | 11:00

PowerWalker VFI 1000 ICT IoT — zasilacz UPS, którego obsłużysz za pomocą smartfo

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się produkty z kategorii Internet of Things. Jak się okazuje, zaliczyć do nich możemy nawet zasilacze awaryjne, a PowerWalker VFI

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji. 1 mln zł trafi na granty na innowacje w tym obszarze

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej. Innowacji, które mają w tym pomóc, poszukuje ING Bank Śląski w piątej edycji swojego Programu Grantowego dla start-upów i młodych naukowców. Najlepsi mogą liczyć na zastrzyk finansowania z przeznaczeniem na rozwój i komercjalizację swojego pomysłu. Budżet Programu Grantowego ING to 1 mln zł w każdej edycji.

Infrastruktura

Branża infrastrukturalna szykuje się na inwestycyjny boom. Projektanci i inżynierowie wskazują na szereg wyzwań w kolejnych latach

W kolejnych latach w polskiej gospodarce ma być odczuwalne przyspieszenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Ma to związek z finansową perspektywą unijną na lata 2021–2027 i odblokowaniem środków z KPO. To inwestycje planowane na dziesiątki albo nawet na setki lat, a w dyskusji dotyczącej takich projektów często pomijana jest rola projektantów i inżynierów. Przedstawiciele tych zawodów wskazują na szereg wyzwań, które będą rzutować na planowanie i realizowanie wielkich projektów infrastrukturalnych. Do najważniejszych zaliczają się m.in. relacje z zamawiającymi, coraz mniejsza dostępność kadr, konieczność inwestowania w nowe, cyfrowe technologie oraz unijne regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej.

Konsument

Techniki genomowe mogą zrewolucjonizować europejskie rolnictwo i uodpornić je na zmiany klimatu. UE pracuje nad nowymi ramami prawnymi

Techniki genomowe (NTG) pozwalają uzyskiwać rośliny o większej odporności na susze i choroby, a ich hodowla wymaga mniej nawozów i pestycydów. Komisja Europejska wskazuje, że NTG to innowacja, która może m.in. zwiększyć odporność systemu żywnościowego na zmiany klimatu. W tej chwili wszystkie rośliny uzyskane w ten sposób podlegają tym samym, mocno wyśrubowanym zasadom, co GMO. Dlatego w ub.r. KE zaproponowała nowe rozporządzenie dotyczące roślin uzyskiwanych za pomocą technik genomowych. W lutym br. przychylił się do niego Parlament UE, co otworzyło drogę do rozpoczęcia negocjacji z rządami państw UE w Radzie. Wątpliwości wielu państw członkowskich, również Polski, budzi kwestia patentów NGT pozostających w rękach globalnych koncernów, które mogłyby zaszkodzić pozycji europejskich hodowców.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.