Najbardziej poszukiwane zawody IT na świecie
Agencja PR
ul. Wodna 30/3
30-719 Kraków
info|prsolutions.pl| |info|prsolutions.pl
12 444 13 14
www.prsolutions.pl
Wiele amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm technologicznych interesuje się polskim rynkiem IT, ale ma trudności z rekrutacją na nim z powodu jego nieznajomości i dużej konkurencji. Ta sytuacja zwiększa zapotrzebowanie na usługi rekruterów IT, którzy od niedawna mogą współpracować z globalnymi firmami technologicznymi na Huntly.ai, platformie dla rekruterów oferującej 17,5 tys. PLN lub 4 tys. USD za rekomendację specjalisty. Według danych Huntly, rekruterzy mogą zarobić najwięcej pomagając znaleźć osoby na stanowiska Software Engineer, DevOps Engineer i Data Scientist, które są w pierwszej trójce najbardziej poszukiwanych zawodów IT na świecie.
Huntly stworzyła swój „Ranking najbardziej poszukiwanych stanowisk IT” analizując liczbę ofert pracy w takich serwisach, jak Glassdoor, Indeed, LinkedIn i Dice. Należą one do najczęściej wykorzystywanych przez amerykańskie i zachodnioeuropejskie firmy technologiczne w działaniach rekrutacyjnych. Oprócz stanowisk Software Engineer, DevOps Engineer i Data Scientist, do innych obecniej najbardziej poszukiwanych specjalistów IT należą: Cybersecurity Engineer, Product Manager, Cloud Architect, Mobile Application Developer, Network Engineer, Business Analysts, a także UX/UI Designer.
Oszczędności na płacach napędzają zainteresowanie rekrutacją IT w Polsce
Dla amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm technologicznych nadal głównym powodem poszukiwania pracowników IT w Polsce jest możliwość zaoszczędzenia na ich zarobkach. Oczekują oni, że za to samo stanowisko zapłacą około 40-50% mniej w porównaniu z pracownikami IT zlokalizowanymi w USA i krajach Europy Zachodniej.
Według Huntly, inżynierowie oprogramowania w USA i Europie Zachodniej mogą spodziewać się średniego wynagrodzenia w wysokości od 95 tys. do 120 tys. USD rocznie, podczas gdy pracownicy z Europy Wschodniej mogą liczyć na średnie wynagrodzenia w wysokości 30-60 tys. USD rocznie. Osoby na stanowiskach Data Scientist, DevOps Engeenier, Cloud Architect i Cybersecurity Engineer również mogą spodziewać się wyższych wynagrodzeń w USA i Europie Zachodniej, bo wahających się w przedziale 100-160 tys. USD rocznie, w zależności od stanowiska. W Europie Wschodniej pensje na tych stanowiskach wynoszą od 30 tys. do 90 tys. USD rocznie.
„Globalne firmy technologiczne wybierają Europę Wschodnią głównie ze względu na niższe stawki wynagrodzeń, które pomagają im osiągnąć efektywność kosztową i oprzeć się obecnej recesji gospodarczej. Nasz marketplace jest zorientowany na ten region jako miejsce rekrutacji i wyraźnie odzwierciedla politykę amerykańskich firm technologicznych w podejściu do wynagrodzeń pracowników” – powiedziała Nadiia Kovalchuk, wiodąca IT Recruiter z zespołu Huntly.
Istotna różnica występuje również w wynagrodzeniach osób na stanowiskach Product Manager, UX/UI Designer, Network Engineer, Mobile Application Developer oraz Business Analysts. W USA i Europie Zachodniej mogą oni spodziewać się bardziej konkurencyjnych wynagrodzeń, bo średnie zarobki wahają się tam od 80 tys. do 150 tys. USD rocznie. W Europie Wschodniej pensje na tych stanowiskach zamykają się w przedziale od 25 tys. do 70 tys. USD rocznie.
Huntly najczęściej otrzymuje CV doświadczonych inżynierów oprogramowania
Dane z rynku globalnego potwierdzają również statystyki z Huntly, gdzie na stanowiska Senior Software Engineer (Java/.NET/C++/Python) spływa najwięcej CV, bo aż 70%. Według Huntly dowodzi to, że Europa Wschodnia oferuje wielu wykwalifikowanych specjalistów dla amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm technologicznych, które mogą w naszym regionie Europy z łatwością zaspokoić swoje potrzeby rekrutacyjne. Pracodawcy korzystający z Huntly często szukają także osób na stanowiska DevOps Engineer, oferując przy tym atrakcyjne stawki.
Coraz większe zainteresowanie globalnych firm technologicznych rekrutacją w Polsce stwarza duże możliwości dla rekruterów IT, którzy mogą teraz łatwo zacząć pracę z tymi firmami dzięki Huntly. Platforma działa na prostych zasadach: każdy rekruter może polecić kandydata, dodając jego CV do określonej pozycji ogłaszanej w serwisie. Pracodawca weryfikuje kandydata, a jeśli przejdzie on pomyślnie rozmowy kwalifikacyjne, to zostaje zatrudniony, a rekruter otrzymuje bonus w wysokości połowy miesięcznej pensji kandydata, co przekłada się na ok. 4 tys. USD lub 17,5 tys. PLN. Takie stawki to najwyższy bonus na rynku rekrutacyjnym IT w naszym regionie Europy.
Huntly wspiera rekrutacje IT prowadzone przez wiodące firmy technologiczne ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, w tym Unifly, Paessler, ChromaWay i LivePerson. Więcej informacji na temat serwisu jest na stronie na Huntly.ai.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.