Najlepszy internet domowy do nauki. Jaki wybrać?
Rozpoczął się kolejny rok szkolny. I choć wszyscy mają nadzieję, że czasy zdalnej nauki to już historia, do której ani uczniowie, ani nauczyciele nie wrócą, to jednak w dzisiejszych czasach internet dla ucznia to podstawa funkcjonowania w szkole i wśród rówieśników. Jaki rodzaj internetu wybrać do własnego domu, by wszyscy użytkownicy, również ci najmłodsi, byli zadowoleni? Jeśli chodzi o sieć domową, do wyboru mamy internet stacjonarny (kablowy) i internet radiowy.
Oczywiście jest też opcja, którą oferują wszystkie sieci komórkowy, czyli GSM opartego na transmisji danych, wykorzystywanych podczas korzystania z internetu na smartfonie i innych urządzeniach przenośnych. Użytkownicy internetu mobilnego, w ramach wybranego pakietu, mają do dyspozycji określony limit transferu. Operatorzy określają go w gigabajtach (GB). Transfer danych zużywa się m.in. podczas przeglądania stron internetowych, słuchania muzyki, oglądania filmów online, streamowania czy pobierania plików z sieci. To rozwiązanie sprawdza się wtedy, kiedy jesteśmy poza domem. W domu taki internet zależy od lokalizacji, pogody.
Kabel do domu
Dzieci i nastolatki coraz więcej czasu spędzają w sieci, gdzie przeniosło się wiele sfer naszego życia. Wystarczy tylko wyciągnąć rękę, żeby uzyskać dostęp do pomocnych i fascynujących materiałów. Umiejętne korzystanie z sieci daje wiele ciekawych możliwości i sprawia, że nauka wszystkich przedmiotów staje się łatwiejsza i wcale nie musi być nudna.
Internet kablowy to połączenie z Internetem, za pomocą kabli. Stały dostęp do Internetu może być realizowany:
* przewodowo przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury innego systemu lub stworzeniu nowej tylko do tego celu,
* LAN – podłączenie przez sieć lokalną przewodową,
* EURODOCSIS lub DOCSIS w sieciach telewizji kablowej z modemem kablowym,
* DSL przy użyciu istniejących linii telefonicznych.
- Połączenie kablowe zapewnia nielimitowany dostęp do internetu przez całą dobę. Jednak trzeba pamiętać, że internet stacjonarny ograniczony jest do konkretnego miejsca. Korzystać z niego możemy więc jedynie w miejscach, w którym zainstalowany router ma zasięg. Do routera można podłączyć wiele komputerów czy telefonów - potrzebna będzie jedynie znajomość nazwy sieci Wi-Fi i hasło – mówi ekspert z KOBY. To firma, która jest liderem usług teleinformatycznych w województwie podlaskim. - Użytkownicy stacjonarnego łącza dodatkowo nie mają ograniczeń związanych z pakietem danych. Mają również gwarancję wysokiej jakości internetu.
Internet radiowy – kiedy go wybrać?
Niestety, nie wszyscy mają możliwość podłączenia się do sieci kablowej. Co zrobić, kiedy okaże się, że w danej lokalizacji nie można w ten sposób podłączyć internetu? Bardzo często na takie problemy skarżą się mieszkańcy wsi czy obrzeży miast. Wówczas pomocny będzie internet radiowy.
Najprościej mówiąc, jest to typ sieci internetowej, w którym sygnał dociera do klienta drogą radiową (w częstotliwości 2,4 lub 5 GHz). Wysyłany sygnał jest cyfrowy, dlatego też wymaga odpowiedniego urządzenia do jego odbioru.
- Odpowiednio dobrane urządzenia dają gwarancję, że internet dostarczany drogą radiową ma bardzo dobrą jakość. Co więcej, nie jest ograniczony żadnymi limitami pobierania i wysyłania danych, jest jakościowo porównywalny z internetem dostarczanym kablowo – dodaje specjalista z KOBY.
Kolejnym atutem Internetu radiowego jest stosunkowo łatwa instalacja, do której nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, a jedynie wystarczy odbiornik sygnału radiowego.
Podsumowanie
O tym jak ważny w polskich domach jest Internet, świadczą dane Głównego Urzędu Statystycznego z ubiegłego roku. Wynika z nich, że 92,4% gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do internetu. W tym, aż 68% użytkowników to ci, którzy korzystają z szerokopasmowego łącza stacjonarnego.
Stając przed wyborem Internetu do domu, warto zwrócić uwagę na to, do czego będzie on wykorzystywany. Gdy w grę wchodzi nauka, warto wybrać taki, który nie będzie miał limitów i ograniczeń. Najlepszym wyborem będzie internet światłowodowy o przepustowości około 100 Mb/s dla jednego członka naszego gospodarstwa domowego. Gwarancją jakości będzie też wybór zaufanego, najlepiej lokalnego usługodawcy, ponieważ w przypadku wystąpienia awarii czy usterki serwis będzie możliwy od ręki.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.