Nortal przejmuje Questers
Nortal, międzynarodowy koncern specjalizujący się w transformacji cyfrowej, ogłosił dziś przejęcie Questers, wielokrotnie nagradzanej firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania. Jako przedsiębiorstwo zależne od brytyjskiego TPXimpact Holdings PLC (AIM: TPX), Questers połączy się teraz ze spółką-córką Nortal, pwrteams. Pozwoli to wzmocnić obecność Nortal w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz rozwinąć dotychczasową działalność w zakresie tworzenia międzynarodowych zespołów IT i inżynieryjnych dla klientów na całym świecie.
Questers, założone w 2007 roku, jest jedną z wiodących międzynarodowych firm programistycznych, która projektuje, buduje i zarządza zespołami pracującymi w różnych technologiach dla wielu branż. Większość klientów Questers znajduje się w Wielkiej Brytanii, ale także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii, Norwegii i Szwajcarii.
- Przejęcie Questers wzmacnia działalność pwrteams, która koncentruje się na budowaniu dedykowanych, międzynarodowych zespołów dla naszych klientów. To posunięcie zwiększy naszą obecność na rynku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz wzmocni nasz silny, dwucyfrowy, organiczny wzrost, osiągnięty w ciągu ostatnich 5 lat. Cieszę się, że mogę powitać ponad 300 nowych pracowników w naszym zespole - skomentował Priit Alamäe, CEO i założyciel Nortal.
Nortal ogłosił powstanie pwrteams oraz wprowadził nowy model biznesowy outsourcingu i powiększania zespołu do portfolio firmy w 2022 roku, po przejęciu Skelii. Firma rozpoczęła działalność za pośrednictwem dawnych biur Skelii w Kijowie i Lwowie w Ukrainie oraz w Krakowie w Polsce, jednocześnie łącząc obecnych pracowników z globalną pulą talentów. pwrteams współpracuje z klientami w Europie i Stanach Zjednoczonych, takimi jak TUI czy Thomas Cook Group. Centra usług firmy znajdują się w Polsce, Ukrainie, Serbii, Estonii, na Litwie i w Meksyku, a po przejęciu Questers również w Bułgarii.
- Dostęp do utalentowanych specjalistów leży u podstaw planów rozwoju pwrteams. Najnowsze przejęcie stanowi pierwszy krok w naszej dalszej ekspansji. Questers, z najwyższej klasy specjalistami w obszarze technologii w Bułgarii, jest idealnym uzupełnieniem wyjątkowego, rozwiniętego już zespołu pwrteams. Naszą ambicją jest rola globalnego lidera w budowaniu międzynarodowych, wyspecjalizowanych organizacji IT i inżynieryjnych, aby wspierać klientów z odpowiednią dynamiką, efektywnością i skalowalnością biznesu - powiedział Karel Saurwalt, CEO pwrteams.
- Wejście pod skrzydła TPXimpact przekształciło Questers w dojrzałą firmę ze świetnymi wynikami, stale zapewniającą korzyści klientom. Dołączenie do pwrteams stanowi dla nas kolejną szansę w dalszym rozwoju, aby skutecznie odpowiadać na zmieniające się potrzeby globalnego sektora technologicznego z jeszcze silniejszą ofertą. Wspólne wartości naszych dwóch firm i uzupełniające się umiejętności umożliwią rozwój na kolejnych terytoriach oraz w nowych branżach - skomentował Alexander Drangajov, dyrektor generalny Questers.
- Chciałbym podziękować wszystkim naszym współpracowikom Questers za ogromną pracę, którą wnieśli do TPXimpact w ciągu ostatnich 5 lat. Jestem przekonany, że Nortal doskonale pasuje do przyszłego rozwoju działalności - powiedział Bjorn Conway, dyrektor generalny TPXimpact.
Ogłoszenie to ma miejsce w momencie, kiedy Nortal, międzynarodowa firma zajmująca się strategicznymi zmianami i technologią, znana z cyfrowej transformacji estońskiego rządu ("e-Estonia"), kontynuuje rozszerzanie działalności w Europie i Ameryce Północnej. W ostatnim czasie spółka ogłosiła utworzenie centrum usług w Guadalajarze w Meksyku, aby być bliżej klientów w Ameryce Północnej, a także ekspansję w Wielkiej Brytanii. Ta ostatnia obejmuje ofertę zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. Dodatkowo powołanie Thomasa Hedley’a na stanowisko dyrektora zarządzającego rozszerzy globalne możliwości firmy w Wielkiej Brytanii.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.