Nowe funkcjonalności systemu sterowania oświetleniem Clue od Lena Lighting
Obecność w Raporcie Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki to znaczące wyróżnienie w skali kraju. W tegorocznym dokumencie pojawiły się aż cztery cele zrealizowane przez Lena Lighting w roku 2023, które plasują markę bardzo wysoko w hierarchii firm działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jedną z docenionych praktyk jest poszerzenie funkcjonalności inteligentnego systemu sterowania oświetleniem Clue.
Clue to zaawansowana technologia, pozwalająca na dostosowywanie oświetlenia lamp do indywidualnych potrzeb użytkownika. Stworzony w duchu idei Human Centric Lighting, system umożliwia regulowanie natężenia światła oraz kontrolowanie poboru energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. Generowane w ten sposób oszczędności mogą oscylować nawet wokół 50%. W 2023 roku wielkopolski producent wprowadził do aplikacji Clue kilka usprawnień i opcji dodatkowych, które zapewniają jeszcze większe możliwości personalizacji oświetlenia.
Jedna z opcji, które pojawiły się w aplikacji Clue, pozwala na sprawdzanie częstotliwości aktywacji czujnika ruchu, który włącza oświetlenie tylko, gdy w jego zasięgu pojawi się użytkownik. Dzięki niej możliwa jest analiza pracy systemu w zależności od natężenia ruchu i odpowiednie dostosowanie pracy lamp w taki sposób, aby zapewniły najwyższy poziom bezpieczeństwa przemieszczania się.
Kolejna nowa opcja, czyli diagnostyka połączenia, pozwala z kolei na synchronizację urządzeń zainstalowanych w różnych pomieszczeniach, dzięki czemu użytkownik otrzymuje raport na temat działania wszystkich lamp w kontrolowanym obszarze lub budynku. Zbiorcze statystyki ułatwiają obserwację pracy wielu urządzeń naraz, co jest szczególnie znaczące w przypadku przestrzeni instytucjonalnych lub zewnętrznych.
Do aplikacji Clue wprowadzono również bezprzewodowe sensory światła EnOcean, które nie wymagają zasilania - ich ładowanie odbywa się poprzez zamontowane ogniwo słoneczne.
- System Clue to nasza autorska technologia, która pozwala na zarządzenie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym według własnych preferencji i potrzeb chwili. Dzięki temu użytkownicy mogą sami decydować o natężeniu światła lamp, mają wgląd w statystyki poboru energii elektrycznej, a od 2023 roku mogą też śledzić częstotliwość uruchamiania czujników ruchu, które uruchamiają światło wyłącznie po wykryciu aktywności czy otrzymywać zbiorcze raporty z działania lamp w poszczególnych pomieszczeniach. Jest to niezwykłe ułatwienie w procesie adaptacji urządzeń w nowym środowisku oraz na etapie ich użytkowania.– wyjaśnia Tadeusz Talkowski, IoT Manager w Lena Lighting
W Raporcie Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki 2023 wyróżniono także modernizację jednego z biurowców Lena Lighting, przekazanie ponad 200 wysoce energooszczędnych lamp Hospicjum im. Piotra Króla w Środzie Wielkopolskiej oraz certyfikację Centrum Badawczego marki w zakresie CTF Stage 1 (od początku 2024 roku – Stage 2).
Najnowszy Raport jest już dostępny na stronie: https://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2023/
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.