Komunikaty PR

Nowe technologie przekraczają granice i łączą - 2. Dzień kariery kobiety w IT

2020-11-02  |  15:00
Biuro prasowe

Jak pokazuje raport sporządzony w ramach kampanii społecznej #Woman Update, ponad 463 miliony przedsiębiorstw na świecie odczuło skutki pandemii. Wiele osób, a zwłaszcza kobiet, stanęło przed wyzwaniem związanym z utratą pracy. Taka sytuacja wymaga często zmiany ścieżki zawodowej na inną branżę, która gwarantuje bezpieczeństwo zawodowe i daje większe możliwości rozwoju. Jedną z nich jest IT. W środę 28 października podczas wyjątkowej, wirtualnej drugiej edycji Dnia kariery kobiety w IT, osoby zainteresowane pracą w nowych technologiach mogły poznać ten obszar od podszewki. Wydarzenie przerosło oczekiwania organizatorów - wzięło w nim udział 1231 osób z kraju i zagranicy. To było 7 intensywnych godzin wypełnionych merytoryką: 4 rozmowy panelowe, 17 warsztatów, sesji speed monitoringu i doradztwa kariery oraz spotkania z przedstawicielami 10 firm w strefie Pracy i Rozwoju.

Coraz więcej osób myśli o zmianie branży, czy dopatruje szansy na rozwój i budowanie swojej kariery w nowych technologiach, które dziś są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Tematyka ta dominowała podczas 2. edycji Dnia kariery kobiety w IT.

- Raport „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej” pokazał nam, jak wiele branż, w których pracują kobiety, zostało dotkniętych kryzysem i jakie bariery oraz wyzwania stoją przed kobietami. Na tej podstawie stworzyliśmy program tegorocznej edycji, chcąc wyposażyć uczestniczki w wiedzę, co trzeba zrobić, żeby trafić do świata IT, jakie zadania czekają na nas w tej branży i jak wygląda obecnie rynek pracy. W IT jest niecałe 15% kobiet. Przez takie wydarzenia chcemy pokazać, że takie statystyki nie są żadną barierą, a jedynie motywacją do zmiany  – mówi Beata Jarosz, prezes Future Collars, inicjatorka  wydarzenia.

Podczas wydarzenia swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się z uczestnikami ponad 50 prelegentek, ekspertek IT, doradców HR oraz kobiet, które się przebranżowiły. W sesjach speed mentoringu uczestniczki mogły spotkać się z profesjonalistkami różnych ról i stanowisk IT: programowania (JAVA, Frontend), data science, scrum master, UX Designer, gaming, business Intel., tester oprogramowania, analiza biznesowa oraz cyberbezpieczeństwo. Z kolei sesje doradztwa zawodowego dotyczyły przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej, sprawdzania CV, wykorzystania  LinkedIn, a także samego procesu przebranżowienia. Nie zabrakło także warsztatów, które dawały konkretne umiejętności: budowania chatbota i podstaw testowania.

Wśród uczestniczek wydarzenia najwięcej było kobiet z miast powyżej 500 tys., w wieku 30-39 lat oraz 40-49 lat. Jeśli zaś chodzi o profil zawodowy kobiet biorących udział w wydarzeniu, to najliczniejszą grupę stanowiły osoby z branż: IT, finanse, analityka i marketing. Sporą grupę stanowiły mamy przebywające na urlopach macierzyńskich oraz osoby poszukujące obecnie pracy.  Dzięki temu, że Dzień kariery kobiety w IT odbył się online, do wydarzenia dołączyły młode kobiety (25-29 lat) z małych miejscowości i ośrodków wiejskich. 

Nowa rzeczywistość to też nowe możliwości

- Narodowa kwarantanna i konieczność pracy zdalnej spowodowały, że zapotrzebowanie na pracowników wykazujących umiejętności cyfrowe jest większe, a przyśpieszona cyfryzacja oznacza więcej stanowisk pracy w IT. Między innymi o tym mówiłyśmy w trakcie wydarzenia, że obecna rzeczywistość z jednej strony wymusza na nas zmiany, ale daje też nowe przestrzenie do działania – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, wiceprezes Future Collars, inicjatorka  wydarzenia.

Jak ocenia Barbara Kowalewska, prezes IT leaders i moderatorka debaty „Rynek pracy IT”, która odbyła się podczas wydarzenia – branża nowych technologii dobrze radzi sobie w kryzysie i ciągle poszukuje rąk do pracy.  Zapotrzebowanie na specjalistów IT utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie. Z kolei zdaniem uczestniczek wydarzenia, ważna jest dla nich możliwość pracy zdalnej, ciągłego rozwoju i nauki kompetencji cyfrowych – a to w branży IT jest dziś niemal standardem.

- Powinniśmy stwarzać kobietom możliwości pełnienia strategicznych ról w postępującej transformacji cyfrowej. Pozwoli to nie tylko na przygotowanie biznesu do radzenia sobie z wyzwaniami, które niesie przyszłość, ale również wzmocni prowadzoną politykę równych szans w miejscu pracy. W tak dynamicznych czasach, w jakich obecnie żyjemy, pozyskiwanie nowych umiejętności oraz ciągła nauka powinny być elementem codziennego życia. Kobiety są głodne wiedzy i chcą wejść do świata nowych technologii, a wydarzenia takie jak Dzień kariery kobiety w IT, czy kampania społeczna Woman Update umożliwiają im poznanie różnych wymiarów tej branży, pomagają wejść na ścieżkę kariery w IT i przede wszystkim oferują kontakt z praktykami technologii, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą wspierają je w kształtowaniu bezpieczniejszej przyszłości zawodowej  – mówi Aneta Kocemba, kierująca Credit Suisse Poland, prelegentka debaty „Jak odnaleźć szansę w zmieniającej się cyfrowej rzeczywistości?”.

Znalezienie pracy w IT nie musi być trudne i stresujące nawet dla juniorów, choć do łatwych nie należy. Według właśnie opublikowanego raportu No Fluff jobs[1] 48% juniorów nadal szuka pracy, ale co 4. znajduje ją w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące. Co ważne, co trzeci z początkujących uczy się z kursów, dostępnych w formie webinarów przygotowanych przez szkoły programowania takie jak Future Collars. To pokazuje, że zdobyć kompetencje cyfrowe można zdalnie, elastycznie i skutecznie.

Druga edycja Dnia kariery kobiety w IT realizowana została w ramach kampanii społecznej #Woman Update przez Future Collars z Fundacją Mamo Pracuj i NESst Polska.  98% kobiet uczestniczących w wydarzeniu potwierdziło, że Dzień kariery kobiety w IT uświadamia kobietom, jaki potencjał daje branża IT. Dla 79% uczestniczek udział w wydarzeniu był inspiracją do rozważenia zmiany ścieżki kariery, a 89% uznało formułę online za dogodną formę uczestniczenia. 100% poleciłoby to wydarzenia innym kobietom!

 


[1] https://nofluffjobs.com/insights/raport-juniorzy-w-pandemii-sytuacja-poczatkujacych-specjalistow-it-w-2020-roku/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.