Komunikaty PR

Nowe technologie przekraczają granice i łączą - 2. Dzień kariery kobiety w IT

2020-11-02  |  15:00
Biuro prasowe

Jak pokazuje raport sporządzony w ramach kampanii społecznej #Woman Update, ponad 463 miliony przedsiębiorstw na świecie odczuło skutki pandemii. Wiele osób, a zwłaszcza kobiet, stanęło przed wyzwaniem związanym z utratą pracy. Taka sytuacja wymaga często zmiany ścieżki zawodowej na inną branżę, która gwarantuje bezpieczeństwo zawodowe i daje większe możliwości rozwoju. Jedną z nich jest IT. W środę 28 października podczas wyjątkowej, wirtualnej drugiej edycji Dnia kariery kobiety w IT, osoby zainteresowane pracą w nowych technologiach mogły poznać ten obszar od podszewki. Wydarzenie przerosło oczekiwania organizatorów - wzięło w nim udział 1231 osób z kraju i zagranicy. To było 7 intensywnych godzin wypełnionych merytoryką: 4 rozmowy panelowe, 17 warsztatów, sesji speed monitoringu i doradztwa kariery oraz spotkania z przedstawicielami 10 firm w strefie Pracy i Rozwoju.

Coraz więcej osób myśli o zmianie branży, czy dopatruje szansy na rozwój i budowanie swojej kariery w nowych technologiach, które dziś są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Tematyka ta dominowała podczas 2. edycji Dnia kariery kobiety w IT.

- Raport „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej” pokazał nam, jak wiele branż, w których pracują kobiety, zostało dotkniętych kryzysem i jakie bariery oraz wyzwania stoją przed kobietami. Na tej podstawie stworzyliśmy program tegorocznej edycji, chcąc wyposażyć uczestniczki w wiedzę, co trzeba zrobić, żeby trafić do świata IT, jakie zadania czekają na nas w tej branży i jak wygląda obecnie rynek pracy. W IT jest niecałe 15% kobiet. Przez takie wydarzenia chcemy pokazać, że takie statystyki nie są żadną barierą, a jedynie motywacją do zmiany  – mówi Beata Jarosz, prezes Future Collars, inicjatorka  wydarzenia.

Podczas wydarzenia swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się z uczestnikami ponad 50 prelegentek, ekspertek IT, doradców HR oraz kobiet, które się przebranżowiły. W sesjach speed mentoringu uczestniczki mogły spotkać się z profesjonalistkami różnych ról i stanowisk IT: programowania (JAVA, Frontend), data science, scrum master, UX Designer, gaming, business Intel., tester oprogramowania, analiza biznesowa oraz cyberbezpieczeństwo. Z kolei sesje doradztwa zawodowego dotyczyły przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej, sprawdzania CV, wykorzystania  LinkedIn, a także samego procesu przebranżowienia. Nie zabrakło także warsztatów, które dawały konkretne umiejętności: budowania chatbota i podstaw testowania.

Wśród uczestniczek wydarzenia najwięcej było kobiet z miast powyżej 500 tys., w wieku 30-39 lat oraz 40-49 lat. Jeśli zaś chodzi o profil zawodowy kobiet biorących udział w wydarzeniu, to najliczniejszą grupę stanowiły osoby z branż: IT, finanse, analityka i marketing. Sporą grupę stanowiły mamy przebywające na urlopach macierzyńskich oraz osoby poszukujące obecnie pracy.  Dzięki temu, że Dzień kariery kobiety w IT odbył się online, do wydarzenia dołączyły młode kobiety (25-29 lat) z małych miejscowości i ośrodków wiejskich. 

Nowa rzeczywistość to też nowe możliwości

- Narodowa kwarantanna i konieczność pracy zdalnej spowodowały, że zapotrzebowanie na pracowników wykazujących umiejętności cyfrowe jest większe, a przyśpieszona cyfryzacja oznacza więcej stanowisk pracy w IT. Między innymi o tym mówiłyśmy w trakcie wydarzenia, że obecna rzeczywistość z jednej strony wymusza na nas zmiany, ale daje też nowe przestrzenie do działania – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, wiceprezes Future Collars, inicjatorka  wydarzenia.

Jak ocenia Barbara Kowalewska, prezes IT leaders i moderatorka debaty „Rynek pracy IT”, która odbyła się podczas wydarzenia – branża nowych technologii dobrze radzi sobie w kryzysie i ciągle poszukuje rąk do pracy.  Zapotrzebowanie na specjalistów IT utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie. Z kolei zdaniem uczestniczek wydarzenia, ważna jest dla nich możliwość pracy zdalnej, ciągłego rozwoju i nauki kompetencji cyfrowych – a to w branży IT jest dziś niemal standardem.

- Powinniśmy stwarzać kobietom możliwości pełnienia strategicznych ról w postępującej transformacji cyfrowej. Pozwoli to nie tylko na przygotowanie biznesu do radzenia sobie z wyzwaniami, które niesie przyszłość, ale również wzmocni prowadzoną politykę równych szans w miejscu pracy. W tak dynamicznych czasach, w jakich obecnie żyjemy, pozyskiwanie nowych umiejętności oraz ciągła nauka powinny być elementem codziennego życia. Kobiety są głodne wiedzy i chcą wejść do świata nowych technologii, a wydarzenia takie jak Dzień kariery kobiety w IT, czy kampania społeczna Woman Update umożliwiają im poznanie różnych wymiarów tej branży, pomagają wejść na ścieżkę kariery w IT i przede wszystkim oferują kontakt z praktykami technologii, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą wspierają je w kształtowaniu bezpieczniejszej przyszłości zawodowej  – mówi Aneta Kocemba, kierująca Credit Suisse Poland, prelegentka debaty „Jak odnaleźć szansę w zmieniającej się cyfrowej rzeczywistości?”.

Znalezienie pracy w IT nie musi być trudne i stresujące nawet dla juniorów, choć do łatwych nie należy. Według właśnie opublikowanego raportu No Fluff jobs[1] 48% juniorów nadal szuka pracy, ale co 4. znajduje ją w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące. Co ważne, co trzeci z początkujących uczy się z kursów, dostępnych w formie webinarów przygotowanych przez szkoły programowania takie jak Future Collars. To pokazuje, że zdobyć kompetencje cyfrowe można zdalnie, elastycznie i skutecznie.

Druga edycja Dnia kariery kobiety w IT realizowana została w ramach kampanii społecznej #Woman Update przez Future Collars z Fundacją Mamo Pracuj i NESst Polska.  98% kobiet uczestniczących w wydarzeniu potwierdziło, że Dzień kariery kobiety w IT uświadamia kobietom, jaki potencjał daje branża IT. Dla 79% uczestniczek udział w wydarzeniu był inspiracją do rozważenia zmiany ścieżki kariery, a 89% uznało formułę online za dogodną formę uczestniczenia. 100% poleciłoby to wydarzenia innym kobietom!

 


[1] https://nofluffjobs.com/insights/raport-juniorzy-w-pandemii-sytuacja-poczatkujacych-specjalistow-it-w-2020-roku/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE

Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.

Prawo

Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna

Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.

Konsument

Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania

Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.