Komunikaty PR

Nowy rok nie zmniejszy presji na działy IT

2020-12-08  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania ITsurvey ( 0.07 MB )

2020 roku biznes dzięki wysiłkowi specjalistów IT adaptował się do warunków narzuconych przez pandemię. W 2021 roku działy IT nadal będą miały pełne ręce roboty, by firmy mogły znowu zacząć rosnąć – wynika z badania „Avenga IT Survey – Cyfrowe priorytety firm”, przeprowadzonego wśród klientów Avenga Poland na przełomie października i listopada 2020 roku.

Według dwóch trzecich badanych firm, pandemia przyspieszyła cyfrową transformację procesów biznesowych. Przedstawiciele działów IT podkreślali przy tym, że zmiany te zachodziły najczęściej na przygotowanym już wcześniej gruncie. W większości firm dokonała się postulowana od dawna rezygnacja z papieru, a spotkania i kontakty z pracownikami przeniosły się do internetu. Aż 62% badanych zauważyło w 2020 roku, że wewnątrz ich organizacji nastąpił szybszy rozwój digitalizacji procesów i dokumentów. W co trzeciej z nich przyspieszyły procesy związane z korzystaniem z chmury obliczeniowej i zwinnymi metodami zarządzania projektami. Podstawowego biznesu firmy nie są w stanie jednak prowadzić wyłącznie w oparciu o rozwiązania chmurowe, co sprawia, że mimo pandemii utrzymuje się wysokie znaczenie software development.

– Polski rynek pod tym względem funkcjonuje zgodnie z globalnymi trendami. Przyspieszone przez lockdowny procesy takie jak: cyfrowa transformacja biznesu, sprzedaż online i wykorzystanie chmury obliczeniowej nadal będą priorytetem. Podejście time-to-market, wynikające z potrzeby szybkiego uzupełniania braków w systemach, sprzyja większemu wykorzystaniu platform low code. Na drugim planie pozostanie analiza danych. Za to wyzwaniem dla firm będzie pozyskiwanie wysokiej jakości danych i możliwość szybkiego sprawdzenia wielu hipotez – uważa Jacek Chmiel, Dyrektor Avenga Labs.

Więcej pracy przy niezmienionych zasobach

Technologiczne zmiany w firmach, wprowadzone w 2020 roku, najczęściej dokonywały się przy niezmienionym pod wpływem pandemii poziomie budżetów. Tylko 18% firm zwiększyło w tym roku wydatki na nowoczesne technologie, a 29% nawet je zmniejszyło. Dodatkowe zadania wywołane pandemią nie wpłynęły na wzrost zatrudnienia w działach IT, mimo że w zdecydowanej większości firm wzrosły oczekiwania wobec działów IT (75%) i ich obciążenie pracą (72%). W co piątej firmie koronawirus negatywnie wpłynął na prace rozwojowe – wstrzymane lub ograniczone z powodu szukania oszczędności lub konieczności przerzucenia sił do innych projektów.

W dużym stopniu tegoroczna cyfrowa transformacja w firmach dokonała się w oparciu o wewnętrzne zasoby kadrowe IT, często jedynie doszkalane lub przekwalifikowywane. Jednak wyniki badania ilościowego i wywiady jakościowe świadczą o tym, że znaczną część ryzyka i skutków zmian w pracy działów IT wzięły na siebie firmy outsourcingowe. Redukcje wydatków na IT nie spowodowały spadku zatrudnienia w firmach, za to częściej kończyły się zwolnieniami kontraktorów. Aż 41% firm badanych przez Avenga ograniczyło korzystanie z usług consultingowych, a 34% – z zewnętrznych usług IT.

– Nasi kluczowi klienci potwierdzają, że główną korzyścią z outsourcingu usług i pracowników IT jest większa elastyczność, jeśli chodzi o dopasowanie wielkości i kompetencji zespołów do bieżących potrzeb organizacji. Dodatkowe zadania spowodowane pandemią są realizowane przy właściwie niezmienionej liczbie pracowników wewnętrznych w działach IT. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki szybkiej i wysokiej skalowalności outsourcingu. To jest lekarstwo dla firm w tych skrajnie nieprzewidywalnych i niepewnych czasach – mówi Małgorzata Wiśniewska, Country Director Avenga Poland.

Pandemia – w opinii badanych firm – nie wpłynęła istotnie na procesy zatrudniania specjalistów IT o konkretnych kompetencjach. – Najbardziej poszukiwani są specjaliści ds. bezpieczeństwa i eksperci rozwiązań chmurowych. Nieprzerwanie obserwujemy bardzo duże zapotrzebowanie dla specjalistów w obszarze DevOps, software development czy analizy wymagań i procesów IT – wylicza Justyna Wroniak, Talent Aquisition Director Avenga Poland.

W nowy rok z umiarkowanym optymizmem

Wyniki badania przeprowadzonego przez Avenga w Polsce pokazują, że technologiczne potrzeby firm w 2021 roku nadal będą wysokie, co powinno wpłynąć na wzrost zatrudnienia w działach IT i nieco większe zapotrzebowanie na usługi outsourcingowe. Nowych rekrutacji w 2021 roku spodziewa się 47% badanych firm. Przy czym na niezmienionym poziomie pozostaną budżety IT; ich zwiększenia oczekuje tylko 12% badanych. W co piątej firmie może nastąpić znaczący wzrost zapotrzebowania na outsourcing pojedynczych specjalistów IT, a w co dziesiątej – outsourcing projektów lub procesów IT. Generalnie można powiedzieć, że optymistyczne prognozy nieznacznie przeważają nad pesymistycznymi szczególnie wtedy, gdy utrzymanie obecnego poziomu rekrutacji i stopnia wykorzystania outsourcingu IT uznamy za pozytywny scenariusz.

Największymi wyzwaniami w branży IT będą dynamika i nieprzewidywalność sytuacji oraz potrzeba szybkiego reagowania na zmiany. Do tego dochodzą obawy związane z widmem kryzysu gospodarczego, redukcjami budżetów oraz koniecznością dalszego utrzymywania społecznej izolacji i dystansu. W tym kontekście nie dziwi fakt, że poprawy sytuacji biznesowej firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewa się 22% badanych, a pogorszenia – 34%.

– W 2021 roku nasi klienci prognozują niewielki wzrost zainteresowania outsourcingiem projektów, pojedynczych specjalistów, a nawet całych zespołów IT. W trudnym dla biznesu 2020 roku pozyskaliśmy 15 nowych klientów. Wiele wskazuje na to, że nowy rok może być lepszy – podsumowuje Małgorzata Wiśniewska.

Badanie „Avenga IT Survey – Cyfrowe priorytety firm” zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Danae. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu klientów firmy Avenga w Polsce, reprezentujących różne branże i segmenty rynku. 94% z nich zajmuje się działalnością B2B, a 47% - B2C (część działa na obu tych rynkach). Dwie trzecie badanych firm zatrudnia w Polsce od 250 osób wzwyż. Więcej niż co szósta z badanych firm wypracowała w zeszłym roku przychód poniżej 10 mln zł, a co trzecia – 2 mld zł i więcej. Klienci, którzy odpowiadali na pytania, działają w kilkunastu różnych branżach, z największym udziałem firm wyspecjalizowanych w usługach IT.

Avenga jest światowym ekspertem w obszarze IT, transformacji cyfrowej i staffing services, z ponad 20-letnią praktyką. W ramach linii Transforming Industries świadczy szeroką gamę usług – od doradztwa strategicznego, usług związanych z customer experience, projektowaniem rozwiązań, po tworzenie oprogramowania. W ramach obszaru IT Professionals oferuje outsourcing specjalistów IT. Łączy kreatywność i innowacyjność z umiejętnością szybkiej realizacji kompleksowych projektów. Ponad 2500 profesjonalistów pracuje dla Avenga w ramach struktury 19 lokalizacji w Europie, Azji i USA. W Polsce biura firmy znajdują się m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie MSI Claw jeszcze potężniejszy. Wzrost wydajności o 30% Biuro prasowe
2024-05-28 | 16:00

MSI Claw jeszcze potężniejszy. Wzrost wydajności o 30%

MSI z dumą ogłasza, że dzięki nowej aktualizacji BIOS-u i MSI Center M, gamingowy handheld Claw osiągnął duży (średnio 30%) wzrost wydajności. Co więcej, nowy BIOS i MSI Center M
IT i technologie Nest! Bank przeniósł Contact Center do chmury AWS
2024-05-28 | 10:00

Nest! Bank przeniósł Contact Center do chmury AWS

Contact Center w Nest Banku działa już na chmurze AWS w oparciu o usługę Amazon Connect. – Postawiliśmy na jedno z najbezpieczniejszych i najnowocześniejszych rozwiązań chmurowych na
IT i technologie Motorola edge 50 fusion już dostępna w Polsce
2024-05-27 | 12:30

Motorola edge 50 fusion już dostępna w Polsce

27 maja 2024 r.: Motorola edge 50 fusion to smartfon, który wyróżnia się nie tylko znakomitym ekranem, czy dużą ilością pamięci, ale także wzornictwem i ciekawą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Poprawia się jakość obsługi klientów. Konsumenci najlepiej oceniają branżę turystyczną

Po trzech latach spadków, spowodowanych m.in. pandemią i zaburzeniami w łańcuchach dostaw, poziom satysfakcji polskich konsumentów z jakości obsługi odnotował w końcu nagły wzrost, osiągając rekordowy wynik 79,1 proc. – wynika z cyklicznego badania realizowanego przez Polski Program Jakości Obsługi. Poprawę zanotowało aż 14 z 18 badanych branż, ale najlepsze oceny zebrała turystyka, czyli biura podróży, hotele, pensjonaty i linie lotnicze. Z drugiej strony niespodzianką okazał się mocny spadek dotychczasowego lidera rankingów jakości obsługi, czyli branży finansowej  banków, doradców i ubezpieczycieli.

Ochrona środowiska

Ograniczenie importu surowców z Rosji przyspiesza transformację energetyczną Europy. Dekarbonizacja może się jednak wiązać z protestami części grup społecznych

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na import surowców z Rosji przyspieszają transformację energetyczną. Jak podkreśla Polska Akademia Nauk, droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności energetycznej i przyspiesza rozwój OZE we wszystkich sektorach gospodarki. Odnawialne źródła nie są bowiem obarczone kosztami paliw i CO2. Z drugiej jednak strony dekarbonizacja i Zielony Ład mogą prowadzić do protestów kolejnych, obok rolników, grup społecznych.

Konsument

ZPAV: nowelizacja ustawy o prawach autorskich niewiele zmieni na rynku muzycznym. Artyści nadal będą dostawać tantiemy od serwisów streamingowych

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uregulowana zostanie kwestia tantiemizacji oraz wynagrodzeń należnych twórcom, wykonawcom i wydawcom prasy ze strony platform internetowych i serwisów streamingowych. – W zakresie praw twórców muzycznych czy firm muzycznych ta nowelizacja co do zasady niewiele zmieni. W wersji, jaka została zatwierdzona przez Radę Ministrów, te przepisy na szczęście niczego nie psują i pozostawiają rynek w takim stanie, w którym wszyscy posiadacze praw otrzymują swoje wynagrodzenia i mogą je dostawać bezpośrednio od serwisów – ocenia Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający Związku Producentów Audio Video.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.