Oszuści żerują na konflikcie izraelsko-palestyńskim
Wiele organizacji charytatywnych pospieszyło z pomocą cywilom z Palestyny i strefy Gazy. Niestety, jak to zwykle bywa, ludzkie dramaty chętnie wykorzystują oszuści. Specjaliści ds. bezpieczeństwa odnotowali w ostatnich dniach „wysyp” instytucji charytatywnych spieszących z pomocą ofiarom starć pomiędzy Izraelem a Hamasem. Nie wszyscy mają jednak dobre intencje. Badacze wykryli ponad 500 różnych rodzajów e-maili z prośbami o wsparcie finansowe dla poszkodowanych w ostatnich dniach cywilów. Ich nadawcy podają się za organizacje charytatywne. Wnikliwa analiza pokazuje, że część postów, a także informacji pojawiających na platformach społecznościowych takich jak X, Telegram, Instagram, zawierała podejrzane portfele kryptowalut.
Jednym z takich przykładów jest konto „Gaza Relief Aid” zamieszczone na platformie X, które korzysta z domeny aidgaza.xyz. Poza tym funkcjonuje też na Telegramie i Instagramie. Domena prezentowana przez konto nie jest zatwierdzona przez jakąkolwiek uznaną organizację charytatywną, wbrew twierdzeniu jej założycieli, że należy do "Inicjatywy Pomocy Islamskiej”. Operatorzy stojący za kontem wymienili swoje adresy Ethereum, Bitcoin i USDT na swojej stronie internetowej i kontach w mediach społecznościowych. Co ciekawe, nie brakuje oszustów zachęcających do wspierania Izraela np. jednym z takich kont dostępnych na X jest "Donate for Israel”.
- Podobne oszustwa związane z darowiznami kryptowalut pojawiały się w pierwszych miesiącach podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej i trzęsień ziemi w Turcji. Cyberprzestępcy starają się grać na emocjach potencjalnych ofiar, udostępniając emocjonalne wiadomości z przerażającymi zdjęciami rannych dzieci, kobiet czy żołnierzy. W obecnych czasach trzeba traktować takie informacje z bardzo dużą podejrzliwością. - doradza Bartosz Kwiatkowski, dyrektor działu technicznego w firmie Senetic.
Na uwagę zasługuje również fakt, że strony internetowe, zachęcające do wpłat na ofiary toczącego się obecnie na Bliskim Wschodzie konfliktu, obsługują łatwe opcje przesyłania pieniędzy i akceptują szeroką gamę kryptowalut, w tym Bitcoin, Ethereum, Tether i Litecoin.
- Ważne, żeby użytkownicy przed przekazaniem darowizny przeanalizowali zarówno otrzymywane e-maile, jak i strony internetowe. Na przykład fałszywe witryny nie zawierają podstawowych informacji i szczegółów dotyczących pracowników i dokumentacji organizacji charytatywnej. Użytkownicy powinni przekazywać darowizny wyłącznie za pomocą oficjalnych oraz uznanych organizacji charytatywnych, aby uniknąć padnięcia ofiarą oszustw – dodaje Bartosz Kwiatkowski.
Istotną rolę w walce z oszustami odgrywają systemy bezpieczeństwa IT, antywirusy wiodących dostawców posiadają moduły antyphishingowe. Ich rola polega nie tylko na wychwytywaniu wiadomości stanowiących zagrożenia, ale analizuje odwiedzane strony i sprawdza czy nie powstały w celu wyłudzenia danych lub pieniędzy. Jeśli strona internetowa budzi zastrzeżenia, użytkownik otrzymuje komunikat z ostrzeżeniem.
Źródło: White Magick

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.