Perspektywy i wyzwania dla rozwoju polskiego sektora elektroniki

Martyna Dziopak
Good One PR
ul. Edwarda Jelinka 38
01-402 Warszawa
martyna.dziopak|goodonepr.pl| |martyna.dziopak|goodonepr.pl
739060588
www.goodonepr.pl
Rozwój polskiego przemysłu elektronicznego sięga lat 30. XX wieku. Obecnie Polska jest kluczowym graczem m.in. europejskiego i światowego sektora bateryjnego wyprzedzając np. USA w produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Jakie są perspektywy innych sektorów elektronicznych w Polsce? Z jakimi wyzwaniami mierzą się producenci elektroniki?
Według raportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wartość polskiego eksportu sektora elektronicznego wzrosła z 431,69 mln dolarów w 2012 roku do 510,90 mln dolarów w 2022 roku[1]. W tej branży zatrudnionych jest około 63 700 osób, w tym ponad 3 460 producentów. Dostęp do dobrze wykształconych pracowników to jeden z najważniejszych atutów Polski, a młodzi ludzie chętnie rozpoczynają studia na kierunkach związanych z elektroniką. Świadczą o tym dane, mówiące że w roku akademickim 2022/23 na co najmniej 27 kierunkach na uczelniach w całej Polsce studiowało ponad 6900 studentów[2].
Rosnący potencjał elektroniki w Polsce
Polska Agencja Inwestycji i Handlu wskazuje na duży potencjał krajowego sektora elektroniki, a według prognoz dynamika jego rozwoju wynosi 4 proc. r/r[3]. Branża elektroniczna w Polsce wspierana jest przez m.in. rosnący dostęp do internetu i transformację cyfrową, korzystne zmiany legislacyjne czy programy wspierające wydatki na IT. Nie bez znaczenia jest także wzrost sektora BPO (Business Process Outsourcing).
Z każdym rokiem polski przemysł elektroniczny zyskuje coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej. Obejmuje on wszystkich dostawców EMS ( ang. Electronic Manufacturing Services – produkcja kontraktowa elektroniki), producentów PCB ( ang. Printed Circuit Board – płytki obwodu drukowanego), firmy high-tech, dystrybutorów komponentów oraz producentów i dystrybutorów sprzętu.
Ponadto Polska jest największym w Europie i drugim co do wielkości na świecie dostawcą litowo-jonowych akumulatorów samochodowych i ich komponentów[4]. W 2022 roku akumulatory litowo-jonowe stanowiły ponad 2,4 proc. całego polskiego eksportu, natomiast wartość tego sektora zaliczyła 38-krotny wzrost od 2017 roku i wynosi obecnie 38 mld złotych[5].
— W dobie transformacji cyfrowej szeroko rozumiana elektronika stała się nieodłącznym elementem codziennego życia – zarówno w sektorze B2B jak i B2C. Branża elektroniczna na bieżąco odpowiada na zmiany w podejściu konsumentów oraz nowe wyzwania i dzięki temu możemy zaobserwować jej szybki rozwój, który ma szansę przynieść korzyści nam wszystkim — komentuje Daniel Myrtenblad, Expo Manager i organizator targów branży elektronicznej Evertiq Expo Warszawa 2023.
Najważniejsze trendy w sektorze elektroniki
Wśród trendów, które zdominowały dyskusje na temat rozwoju elektroniki w Polsce, wybija się zdecydowanie elektromobilność. Zwłaszcza, że wobec regulacji unijnych, przyszłość samochodów spalinowych na europejskim rynku jest przesądzona. Według raportu „Napędzamy polską przyszłość” polska gospodarka w wyniku elektryfikacji transportu kołowego wzrośnie o 0,3% w 2030 roku i o 1,1% w 2050 roku[6]. Rozwój elektromobilności oznacza prawdziwą rewolucję dla wielu obszarów polskiego przemysłu. W naszym kraju ulokowana jest produkcja 30% wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów[7]. Według ekspertów elektryfikacja transportu kołowego będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na całą branżę automotive, ale także na polski sektor energetyczny czy obszar ochrony środowiska. Według rynkowych szacunków do roku 2050, zarówno emisje pyłów PM103jak i NOx4, związane z używaniem samochodów osobowych, spadną o około 90%. Elektro-mobilność będzie również miała pozytywny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla. Obecnie, jedną z największych barier dla rozwoju tego obszaru w Polsce jest słaby rozwój infrastruktury ogólnodostępnych stacji ładowania oraz wysokie ceny aut napędzanych elektrycznie. Patrząc jednak na dynamiczny wzrost liczby innowacyjnych firm rozwijających produkcję w sektorze elektromobilności, potencjał dla rozwoju tego obszaru jest dostrzega coraz więcej podmiotów polskiej gospodarki.
Mówiąc o trendach w polskim sektorze elektroniki nie sposób nie wspomnieć także o przemyśle półprzewodników. Dzięki nowym regulacjom, takim jak European Chips Act, który zakłada przeznaczenie 43 miliardów euro na wsparcie produkcji chipów w Europie, Polska ma szansę dołączyć do krajów przodujących w wysokich technologiach i wziąć udział w europejskim wyścigu o zwiększenie swojej suwerenności technologicznej na tle Stanów Zjednoczonych czy Azji. Wielu ekspertów wskazuje, że Polska jest atrakcyjnym i ogromnym rynkiem do zagospodarowania, jeśli chodzi o produkcję półprzewodników. A co więcej, że jest gotowa na tak zaawansowane technologicznie fabryki, czego potwierdzeniem jest chociażby zapowiadana fabryka półprzewodników Intela, która ma powstać pod Wrocławiem.
Podczas gdy Unia Europejska wyrusza w podróż mającą na celu odbudowę swojego przemysłu półprzewodników, Polska ma siłę, aby odcisnąć swoje piętno w branży. Dzięki bogatemu wachlarzowi talentów i ambicji kraj ten ma ogromną szansę stać się kamieniem węgielnym tego odrodzenia, wzmacniając pozycję nie tylko samej Polski, ale także fundamentów technologicznej przyszłości Europy - komentuje Daniel Myrtenblad, Expo Manager i organizator targów branży elektronicznej Evertiq Expo Warszawa 2023.
Jakie jeszcze są trendy i kierunki rozwoju polskiego sektora elektronicznego? Już 26 października na Stadionie PGE Narodowym odbędzie się Evertiq Expo – kolejna edycja największych w Polsce targów dla branży elektronicznej. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do osób i firm, które projektują elektronikę, produkują ją lub też zajmują się jej dystrybucją.
[1] https://www.trade.gov.pl/aktualnosci/the-professional-electronis-sector-raport-paih
[2] Tamże.
[3] https://www.trade.gov.pl/aktualnosci/the-professional-electronis-sector-raport-paih
[4] https://www.trade.gov.pl/aktualnosci/polska-doladowuje-akumulatory
[5] Tamże.
[6] https://fppe.pl/napedzamy-polska-przyszlosc/
[7] https://www.paih.gov.pl/wp-content/uploads/0/144601/144608.pdf

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.