Komunikaty PR

Polski spec od AI łapie bankowych oszustów

2020-11-09  |  10:00
Biuro prasowe

Martin Markiewicz na co dzień pracuje z Singapuru, jednak rozwiązania jego firmy obecne są w bankach na całym świecie. Jego Silent Eight to jeden z liderów walki z szarą strefą w finansach. Wykorzystuje do tego sztuczną inteligencję rozwijaną w Warszawie. 

Dla sektora bankowego mijający rok był rekordowy z kilku względów. Jeden z tych rekordów jest niechlubny, a zarazem kosztowny: to ponad 10 mld USD kar, jakie regulatorzy w poszczególnych krajach i jurysdykcjach nałożyli na banki w 2020 r. W ostatniej dekadzie to już łącznie 26 mld USD. Za co? Za choćby niespójność praktyk z wymogami kontroli przepływu środków, trafiających z banków m.in. na finansowanie terroryzmu czy pochodzących z nielegalnych źródeł lub transferowanych z/do krajów objętych sankcjami ekonomicznymi. Takie kary i wyzwania przed bankami to woda na młyn dla pochodzącego z Polski Martina Markiewicza, prezesa i założyciela Silent Eight.

- Banki zazwyczaj próbują wyłapać tego typu transakcje w mozolny sposób, niekoniecznie zautomatyzowany. My udowadniamy, że jeśli działania przeciw finansowym oszustom mają być skuteczne, to możliwe jest to tylko przy automatyzacji procesów, napędzanych przy tym sztuczną inteligencją – zaznacza Martin Markiewicz, wyrastający na jedną z gwiazd fintechu i zarazem jeden z najbardziej oczekiwanych mówców nadchodzącego Impact finance’20, który odbędzie się już 25 i 26 listopada.

Inwestorzy zachwyceni

Pod wodzą Polaka, zamieszkałego i pracującego obecnie w Singapurze, Silent Eight robi oszałamiającą karierę w świecie finansów. Mająca swoje zasoby R&D w Polsce spółka poinformowała właśnie o zamknięciu kolejnej rundy finansowania – tym razem na 15 mln USD. Udział w niej wzięli wszyscy liczący się dotychczasowi akcjonariusze venture capital, czyli m.in.: polski OTB Ventures, Wavemaker Partners oraz SC Ventures – inwestycyjne ramię Standard Chartered Banku. Co ich skusiło? Rozwiązania Silent Eight działające i wdrożone w instytucjach finansowych z ponad 70 krajów na świecie. Rozwiązanie firmy Markiewicza, oparte na AI, pomaga organizacjom w zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, dzięki przejrzystemu procesowi technologicznemu, umożliwiającemu zgodność z nowymi obowiązkami regulacyjnymi i sankcjami gospodarczymi ogłaszanymi w poszczególnych krajach.

- Od początku tego roku dwukrotnie zwiększyliśmy skalę działania – przyznaje speaker Impact finance’20.  

Kolosalne korzyści

Dane pokazują jasno – Silent Eight ma przed sobą tłuste lata. Dość powiedzieć, że w ostatnich kwartałach aż 12 z 50 największych banków na świecie zostało ukaranych za m.in. niedopatrzenia związane z sankcjami handlowymi. To efekt eskalacji wojen handlowych i nasilonych międzynarodowych napięć politycznych, których – niestety – przybywa. 

- Każdy bank i każda instytucja finansowa dążą do zapewnienia indywidualnej obsługi klienta w bezpieczny i bezproblemowy sposób. Ponieważ przestępcy finansowi są coraz bardziej doświadczeni w swoich technikach, celem naszego zespołu jest ciągłe zapewnianie i rozwijanie unikalnego rozwiązania, które chroni przed tymi zagrożeniami, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na łatwość z korzystania z usług banku czy ubezpieczalni – zaznacza twórca Silent Eight. 

I dodaje, że wciąż na świecie nie brakuje banków, w których oszustwa wyłapują wciąż coraz to większe i kosztowniejsze zespoły analityków. Tymczasem dobrze wytrenowana AI robi to co najmniej równie skutecznie, a jednocześnie nieporównywalnie szybciej i taniej. Martin Markiewicz:

- Jasne jest, że nikt nie wdraża tej technologii dla 3 proc. oszczędności. Tu różnice na korzyść technologii są znacząco wyższe.

Impact finance’20 startuje już 25 listopada o godz. 10 na stronach Impact i Wirtualnej Polski. Więcej na www.impactcee.com/finance/2020/pl/start/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.