Komunikaty PR

Polskie miasta inwestują w zaawansowane bezpieczeństwo

2020-12-10  |  09:00

Komisja Europejska w budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027 planuje skupić się w głównej mierze na polityce spójności. W jej ramach Polska ma szansę otrzymać 66,8 mld euro[1]. Według założeń KE od 65% do 85% tych środków ma wspomóc m.in. realizację celu budowy bardziej inteligentnej Europy[2]. To ogromna szansa dla polskich miast, które stawiają na rozwój.  Wiele z nich, dzięki dotychczasowym inwestycjom w inteligentne rozwiązania, już poprawiło m.in. poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Wśród nich są m.in. Częstochowa, Leszno, Zielona Góra i Łódź.

Obecnie ponad połowa ludności świata - 55,3 %, czyli około 4,2 mld osób - mieszka w miastach. Szacuje się, że do 2045 r. liczba ta wzrośnie do 6 mld[3]. Jednocześnie prawie 60% mieszkańców miast chciałoby żyć w smart cities, czyli inteligentnych miastach[4]. To właśnie dzięki nowoczesnym technologiom taki koncept jest możliwy. Oznacza on inteligentne systemy komunikacji, nowoczesne oświetlenie, systemy zarządzania energią, transportem, inteligentne parkingi oraz aplikacje pozwalające znaleźć wolne miejsca parkingowe, czy też inteligentne systemy bezpieczeństwa. Wszystko to sprawi, że miasta będą bardziej funkcjonalne, bezpieczne oraz przyjazne nie tylko mieszkańcom, ale i środowisku.

Polskie miasta inwestują w zaawansowane bezpieczeństwo

Według McKinsey Global[5] inteligentne technologie, jak m.in. system ochrony wizyjnej, systemy zarządzania ruchem i czujniki, mogą ograniczyć liczbę śmiertelnych wypadków aż o 8-10 %, a liczbę przestępstw od 30 do 40 %.

Jednym z rozwiązań, które umożliwia rozwój bezpiecznego miasta są platformy oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, które wspierają codzienną pracę operatorów monitoringu poprzez automatyczną detekcję zdarzeń. Algorytmy te na bieżąco analizują obraz z kamer, i w razie wykrycia predefiniowanych zdarzeń natychmiast wysyłają powiadomienia do operatora. W praktyce przyczynia się to do zwiększenia skuteczności monitoringu w wykryciu oraz zapobieganiu zdarzeniom niepożądanym.

Platformy te analizują nie tylko obraz z kamer. Integrują również inne systemy bezpieczeństwa. „Gromadzenie i ocena danych są realizowane przez oprogramowanie umożliwiające dostęp do danych w czasie rzeczywistym oraz post factum. Wykorzystanie algorytmów wspomaga bądź zastępuje pracę operatora.” – mówi Rafał Krawczyk, dyrektor działu rozwiązań budynkowych w C&C Partners.

Systemy ochrony wizyjnej pozwalają na monitorowanie m.in. porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych. Nie bez znaczenia dla gospodarzy miast jest też możliwość ustalenia i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców dewastacji mienia publicznego. Monitoring wizyjny to także możliwość szybkiej pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych czy zdalnej pomocy w trudnych sytuacjach i zagrożeniach.

Rozwój istniejącej infrastruktury

Wśród miast, które zainwestowały w platformę opartą na algorytmach sztucznej inteligencji, jest  Częstochowa. Platforma analizująca obraz została zainstalowana na istniejącym serwerze Straży Miejskiej. Dzięki temu miasto mogło korzystać z istniejących kamer, a także wykorzystać nowe możliwości oferowane przez technologię, jak rozpoznawanie numerów rejestracyjnych samochodów. Do tej pory w ramach budżetu obywatelskiego zostały zainstalowane dwa dodatkowe serwery oraz zakupiono 47 licencji na kanały wizyjne.  W tej chwili trwają prace związane z rozbudową monitoringu – docelowo zostaną dokupione 2 kolejne serwery oraz 35 licencji dla kamer obrotowych oraz kamer multisensorycznych.

Inteligentne kamery miejskie

Dzięki inteligentnej analizie obrazu z kamer miejskich reakcja służb porządkowych może być natychmiastowa i zająć tylko kilka minut. „Wysoka jakość nagrań, możliwość analizy twarzy, a także analiza ludzkich zachowań pozwalają bez problemu ustalić tożsamość osób podejrzanych lub sprawców wypadków” – mówi Krawczyk z C&C Partners.

W Lesznie znajduje się obecnie ponad 60 kamer, które monitorują kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców lokalizacje. Wszystkie kamery podłączone są do serwerów i są obsługiwane z centrum monitoringu znajdującego się w siedzibie Straży Miejskiej. Z tego miejsca koordynowana jest praca całego systemu wizyjnego w mieście. System monitoringu z inteligentną analizą obrazu jest rozbudowywany i wzbogacany o nowe rozwiązania już od 2014 roku. Względy ekonomiczne oraz technologiczne możliwości oprogramowania przesądziły o wykorzystaniu również wcześniej zakupionych  kamer analogowych.

„Już od wielu lat Leszno stawia na bezpieczeństwo mieszkańców. Właśnie dlatego w 2019 roku Prezydent Miasta podjął decyzję o zainwestowaniu w systemy bezpieczeństwa oparte na sztucznej inteligencji. W ubiegłym roku zarejestrowaliśmy dzięki nim  ponad 700 wykroczeń, takich jak m.in.  uszkodzenia mienia, bójki, picie alkoholu, załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach publicznych. Wobec wszystkich sprawców wyciągnięto konsekwencje. Dzięki temu systemowi nasi mieszkańcy żyją spokojniej i wiedzą, że w każdej chwili mogą liczyć na pomoc odpowiednich służb miejskich” – powiedział Dominik Sadowski, Komendant Straży Miejskiej w Lesznie.

Monitoring w mieście jest sukcesywnie rozbudowywany o nowe punkty kamerowe. Dodawanie nowych urządzeń, pozwala na podgląd coraz weryfikację materiału archiwalnego. System zaimplementowany w mieście został zaprojektowany tak, aby w przyszłości w dowolny sposób było można rozbudować go o kolejne punkty kamerowe i funkcjonalności, jak m.in. możliwość nadzoru setek kamer przez kilku operatorów, automatyzm alarmowania, wsparcie monitorowania rozległych obszarów przez funkcjonalność auto-trackingu.

Inteligentne kamery monitorujące pojazdy

Z kolei inteligentne kamery z wbudowanym systemem analizy obrazu pozwalają ustalić numer rejestracyjny pojazdu, a tym samym  wyszukiwać skradzione pojazdy, ich trasę przejazdu, orientacyjną prędkość poruszania lub miejsce parkowania. System monitoringu wizyjnego pozwala także zidentyfikować pojazd po kolorze, marce, modelu, typie pojazdu (ciężarowy czy osobowy), a nawet kraju pochodzenia. 

Systemy te pozwalają także na lepszą kontrolę ruchu. Od wykrywania uczestników ruchu, którzy łamią zasady prawa jazdy (np. przejazd na czerwonym świetle), przez weryfikację parkowania w niedozwolonych miejscach, poprawnego przechodzenia przez ulice, po optymalizację samego ruchu, jak generowanie „zielonej fali” świateł, czy rozładowywanie korków.

W Zielonej Górze działają obecnie ok. 104 kamery. Zastosowanie kamer multisensorycznych pozwoliło uzyskać 328 obrazów z 82 newralgicznych punktów miasta. System ochrony wizyjnej posiada platformę z analityką obrazu, która realizuje funkcje rozpoznawania tablic rejestracyjnych,  koloru samochodu, a także rozpoznawania twarzy, wieku i płci.

„Miasto Zielona Góra stale się rozwija i wdraża nowe technologie, dbając o komfort życia mieszkańców. By było to możliwe, podjęliśmy decyzje o inwestycjach w inteligentne technologie i ich skutki widoczne są już dzisiaj. Najlepszym przykładem jest system monitoringu wizyjnego uruchomiony w 2018 roku. Wyposażenie służb miejskich w odpowiednie narzędzia i ustawienie inteligentnych kamer w kluczowych punktach miasta pozwoliło na znaczną redukcję poziomu przestępstw i wykroczeń w centrum miasta.
Zdecydowanie zmniejszono skalę dewastacji mienia publicznego, przez co spadły koszty utrzymania. Centrum stało się ładniejsze. Mieszkańcy mogą ustalić np. kto uszkodził ich samochód na parkingu. Monitoring wizyjny to nieprzecenione narzędzie do  ustalenia faktycznego sprawcy kolizji drogowej”
– mówi Krzysztof Rutkowski kierownik Biura Ochrony Wizyjnej Urzędu Miasta Zielona Góra. „Nasze biuro pracuje przez całą dobę i nieustannie reaguje na zidentyfikowane zdarzenia. W okresie 2018-2020 Biuro Ochrony Wizyjnej interweniowało blisko 3 200 razy tylko w zakresie wykroczeń i przestępstw” – dodaje Rutkowski.

Kolumny SOS

Miasta inwestują także w inteligentne słupki miejskie, które dzięki przyciskowi alarmowemu, umożliwiają całodobową komunikację głosową z operatorem systemu bezpieczeństwa. W efekcie pozwalają również na udzielanie pomocy oraz przekazywanie komunikatów mieszkańcom, a także turystom. „Dzięki wbudowanemu urządzeniu AED, słupek jest jednocześnie punktem ratunkowym, a każde użycie AED generuje automatyczny alarm u operatora i widok z miejsca zdarzenia, dzięki integracji z monitoringiem wizyjnym” – mówi Krawczyk  z C&C Partners.

Monitoring miejski w Łodzi wykorzystuje system komunikacji interkomowej do wewnętrznej łączności pomiędzy 18 jednostkami operacyjnymi realizującymi monitoring miejski w mieście. Dodatkowo cały system jest wspierany przez stację interkomową SOS na ul. Piotrkowskiej oraz wolnostojące  kolumny SOS zainstalowane w parkach miejskich, z których bezpośrednio mogą korzystać mieszkańcy miasta i turyści w sytuacjach awaryjnych. Na terenie objętym monitoringiem miejskim zainstalowano również urządzenia nagłaśniające i tubę umożliwiająca przekazywanie komunikatów za pośrednictwem sieci interkomowej.

 


[1] https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/750-mld-zl-w-latach-2021-2027--jest-sukces-na-szczycie-rady-europejskiej

[2] https://ec.europa.eu/regional_policy/pl/2021_2027/

[3] https://data.worldbank.org/topic/urban-development

[4] https://www.capgemini.com/pl-pl/raporty/street-smart/

[5] https://www.gov.pl/web/5g/inteligentne-miasta-smart-cities?fbclid=IwAR0D5Vh-6QiJ9wU_6Qti1v1ISTHd7HzS1vn334ZmPjf0TCvTfT2Pkma2XsM

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie F5 Networks wzmacnia zespół liderów Biuro prasowe
2024-04-27 | 10:30

F5 Networks wzmacnia zespół liderów

Firma F5, Inc. (NASDAQ: FFIV), globalny lider w dziedzinie bezpieczeństwa i dostarczania aplikacji wielochmurowych, powołuje dwóch nowych członków zespołu kierowniczego. Lyra
IT i technologie Zatrzymać najlepszych – nowy raport IDEAS NCBR i OPI
2024-04-26 | 15:00

Zatrzymać najlepszych – nowy raport IDEAS NCBR i OPI

Świat goni za AI, prywatne firmy prześcigają się w kolejnych osiągnięciach, a na polskich uczelniach w kwestii edukacji w zakresie sztucznej inteligencji wciąż pozostaje wiele do
IT i technologie Strategiczna współpraca AWS i Deloitte
2024-04-26 | 13:00

Strategiczna współpraca AWS i Deloitte

AWS (Amazon Web Services) i Deloitte, wiodący dostawca usług consultingowych, zawarły nową wieloletnią umowę o strategicznej współpracy, aby pomóc organizacjom na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.