Komunikaty PR

Pracownicy na bakier z polityką bezpieczeństwa

2023-10-23  |  01:00

Dostawcy systemów bezpieczeństwa IT przyznają, że są bezradni wobec niefrasobliwości użytkowników. Nawet najbardziej solidne zabezpieczenia nie pomogą, jeśli użytkownicy będą nabierać się na stosowane od lat przez hakerów sztuczki, a warto zaznaczyć, że na horyzoncie pojawiają się nowe, bardziej wysublimowane metody ataków.

 

Jak wynika z badania Gartnera aż 69 proc. pracowników ominęło politykę bezpieczeństwa swojej firmy w ciągu 12 miesięcy, natomiast 79 proc. przyznało, że byłoby skłonnych to zrobić, aby osiągnąć cel biznesowy.  Taka obojętność rodzi pytanie - dlaczego ludzie ignorują wytyczne bezpieczeństwo danych, sieci czy urządzeń końcowych? W pewnym stopniu wynika to z techniki neutralizacji. Autorami tej koncepcji są dwaj amerykańscy kryminolodzy Greshama Sykes i David Matza. Opracowanie powstało w latach 50. XX wieku w celu wyjaśnienia zdolności młodocianych przestępców do "neutralizacji" winy związanej z niewłaściwym zachowaniem.

 

Neutralizacja może w przypadku bezpieczeństwa IT przyjmować różne postacie. Przykładowo pracownicy często uzasadniają pobranie nieautoryzowanego oprogramowania z Internetu koniecznością dotrzymania napiętych terminów. Inną ciekawą techniką jest bilans zysków i strat. Pracownicy wyliczają wszystkie pozytywne rzeczy, które robią dla firmy (praca w nadgodzinach, zdobycie cennych kontraktów, realizacja planów sprzedażowych) i porównują je z negatywnymi zachowaniami. Jeśli pozytywne działania przewyższają liczebnie negatywne, wmawiają sobie, że mogą czasami bez poczucia winy złamać zasady bezpieczeństwa IT. Niejednokrotnie zdarza się, że pomiędzy działami biznesowymi, a komórkami zajmującymi się bezpieczeństwem brakuje porozumienia. W związku z tym ignorują one zasady wprowadzone przez swoich kolegów z IT i zarzucają im niezrozumienie potrzeb biznesowych firmy.

 

Menedżerowie poszukują różnych sposobów na okiełznanie swobody pracowników. Jednym z nich jest nakładanie kar finansowych. To może być skuteczny środek, ale istnieje ryzyko utraty cennego pracownika. Poza tym, jeśli ktoś nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że działa niezgodnie z zasadami polityki bezpieczeństwa, sankcje mogą nie zadziałać.

 

Alternatywą dla kar jest wnikliwa kontrola personelu, lecz do realizacji tego zadania potrzebne są specjalne narzędzia do monitorowania pracowników, które służą do zarządzania tożsamością i dostępem (IAM).

 

- Takie rozwiązania dzięki nieprzerwanej kontroli aktywności pracowników, umożliwiają wychwycenie ryzykownych zachowań oraz działają prewencyjnie, uniemożliwiając np. podpięcie nieautoryzowanego nośnika danych. IAM to zestaw funkcjonalności, które łatwo i szybko pozwalają określić, kto ma wgląd do konkretnych zasobów firmy i kto jest uprawniony do wprowadzania zmian. Umożliwia to wdrożenie dodatkowych zabezpieczeń, które niwelują ryzyko uzyskania dostępu do danych przez osoby niepowołane. Zalicza się do nich m.in. dodatkowe zabezpieczenie logowania w postaci weryfikacji tożsamości, np. przy pomocy biometrii lub numeru telefonu – tłumaczy Marcin Świątek, ekspert ds. wdrożeń systemów informatycznych.

 

Część właścicieli firm stawia na edukację personelu. W czasie kursów na temat cyberbezpieczeństwa pracownicy poznają techniki stosowane przez hakerów, uczestniczą w testach itp. To także doskonała okazja, aby uzmysłowić im skutki wprowadzenia do organizacji niebezpiecznego oprogramowania oraz wycieku danych. Szacuje się, że średni koszt usunięcia skutków cyberataków sięga nawet 200 tysięcy dolarów. Duże obciążenia finansowe mogą skutkować zamknięciem nawet 60 proc. dotkniętych atakiem firm w ciągu pół roku od incydentu. Prawdopodobnie takie argumenty bardziej zadziałają na wyobraźnię pracowników niż pozbawienie premii.

 

- Nie ma złotej recepty na ograniczenie błędów czy bezmyślność pracowników. Menedżerowie muszą sięgać po różne metody i sprawdzać, jak działają. Niektóre firmy wychodzą z założenia, że inwestycja w antywirusa nowej generacji czy firewalla rozwiąże problem. Tak jednak nie jest, potrzebna jest również kontrola pracowników i ich edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa – podsumowuje Marcin Świątek, ekspert ds. wdrożeń systemów informatycznych.

 

Choć nie ma już z nami Kevina Mitnicka, który zmarł w lipcu bieżącego roku, jego motto „łamałem ludzi, a nie hasła” wciąż żyje.

 

Źródło: White Magick 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.