Premiera: INNO3D prezentuje niereferencyjne karty graficzne GeForce RTX 4080
Zadebiutowały właśnie ultrawydajne karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER. Firma INNO3D przygotowała już własną ofertę tych jednostek dla wymagających graczy i entuzjastów.
GeForce RTX 4080 SUPER to najnowszy przedstawiciel kart graficznych opartych na architekturze Ada Lovelace. Całość bazuje na rdzeniu AD103 z 10240 jednostkami CUDA. Na pokładzie znajduje się 16 GB szybkiej pamięci VRAM GDDR6X (256-bit) o szybkości 23 Gbps, a także dodatkowe rdzenie do Ray-Tracingu 3. generacji oraz rdzenie Tensor 4. generacji. Jak wykazują testy wydajności, to aktualnie jedna z najszybszych konsumenckich kart graficznych na świecie.
Firma INNO3D zaprezentowała sześć autorskich kart GeForce RTX 4080 SUPER. Na specjalną uwagę zasługują modele z chłodzeniem wodnym. Flagowy model to iCHILL Frostbite z kompaktową, 1-slotową konstrukcją chłodzenia, która wyróżnia się sekcją zasilania w konfiguracji 20+3 VRM oraz systemem podświetlenia LED ARGB. Wersja iCHILL Black to z kolei hybrydowe rozwiązanie AiO, na wyposażeniu którego znalazł się radiator 240 mm i dwa wentylatory ARGB 120 mm. Obie karty pracują z firmowo podkręconymi taktowaniami do 2610 MHz.
Model iCHILL X3 to z kolei opcja przeznaczona dla wymagających graczy wolących pozostać przy klasycznym chłodzeniu powietrznym. Karta charakteryzuje się m.in. trzema wentylatorami o średnicy 98 mm, dużą komorą parową, elegancką płytą chroniącą laminat oraz gamingowym designem z podświetleniem ARGB. Model ten również rozpędza się do 2610 MHz już po wyjęciu z pudełka.
Resztę oferty INNO3D uzupełniają trzy karty graficzne z dopiskiem X3. Jednostki te odznaczają się nieco bardziej stonowanym designem, a na ich wyposażeniu znajduje się m.in. osiem rurek cieplnych, funkcjonalny backplate, a także system podświetlenia zgodny z Aura Sync, Mystic Light, Polychrome czy RGB Fusion. Warto zaznaczyć, że modele X3 OC WHITE oraz X3 OC pracują z maksymalnym taktowaniem do 2580 MHz, natomiast standardowy wariant X3 osiąga zegar do 2550 MHz.
Karty graficzne GeForce RTX 4080 SUPER od INNO3D trafiły już do ofert polskich sklepów z elektroniką. Ceny startują od 4859 zł.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.
Transport
Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.