Komunikaty PR

Prognozy dla rynku data center w Polsce: certyfikacje obiektów

2020-05-21  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Do pobrania Pakiet PR ( 0.72 MB )

Najnowsze badania PMR pokazują, że co trzecia firma byłaby gotowa do zapłaty wyższej ceny za usługi centrum danych posiadającego certyfikat. Nadal blisko dwie trzecie firm uważa, że certyfikacja nie przekonuje ich do zapłaty więcej za analogiczną usługę. W ciągu roku wyniki uległy poprawie na korzyść certyfikowanych obiektów.

 

Z badań PMR realizowanych na potrzeby raportu „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw zainteresowanych usługami data center pyta o certyfikaty, nawet jeśli jest to tylko dodatkowy ważny czynnik przy wyborze dostawcy, a nie kwestia o znaczeniu najważniejszym. Coraz częściej też nie wystarcza samo stwierdzenie dostawcy, że obiekt spełnia określone normy, ale audyt nie został przeprowadzony.

 

<wykres 1>

<wykres 2>

 

Z danych PMR wynika, że mamy obecnie w Polsce już sześć komercyjnych obiektów, które mogą się pochwalić oficjalnie przyznanymi certyfikatami Tier/Rated – dwa zostały wydane przez Uptime Institute (Tier III) i cztery są gwarantowane przez ANSI/TIA (Rated 3 i 4). Dodatkowo dwa podmioty uzyskały inne certyfikaty: PN-EN50600 i EPI-DOCS. 

Procesy certyfikacyjne w Polsce zapoczątkowały parki technologiczne. Park Naukowo-Technologiczny Euro Centrum (obecnie 3S) jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat w zakresie dokumentacji Uptime Institute Tier III, oficjalnie potwierdzający stosowne standardy bezpieczeństwa, niezawodności i dostępności zagwarantowanej na poziomie 99,982% dla swojego ośrodka data center, zlokalizowanego w budynku pasywnym w Katowicach.

Jako drugi ścieżkę certyfikacji – również na poziomie Tier III – podjął inny ośrodek zlokalizowany w parku technologicznym w Toruniu – Exea (TARR Centrum Innowacyjności). Obecnie jest to jedyny obiekt w kraju, który posiada stosowny certyfikat stopnia drugiego, który obejmuje już nie tylko dokumentację projektową, ale również samo centrum danych.

Na najwyższy poziom z możliwych zdecydował się natomiast Beyond.pl. W listopadzie 2016 r. firma dla swojego nowego obiektu (Data Center 2) jako pierwszego CPD nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy, otrzymała oficjalny status Rated 4 ANSI/TIA-942:2014 Certified. Rating 4 to najwyższy z możliwych do uzyskania poziom certyfikacji centrum danych. Certyfikat został wydany na trzy lata – od listopada 2016 r. do listopada 2019 r. Certyfikat został z sukcesem prolongowany na kolejne trzy lata do roku 2023.

Kolejna certyfikacja, uzyskana na początku 2019 r., dotyczy serwerowni, która mieści się w  budynku Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Serwerownia otrzymała certyfikat Rated 3 (wg. Normy ANSI/TIA 942). Proces certyfikacji poprzedzony był testami trwającymi kilka tygodni, podczas których sprawdzono poprawność działania systemów. Jak podaje PNT jedną z form zabezpieczenia jest mini elektrownia znajdująca się na tyłach budynku, o mocy 1,2 MW. Serwerownia wykorzystuje dwa systemy klimatyzacji, opartej o adiabatykę i powietrze zewnętrzne. Wartość inwestycji wraz z certyfikacją wyniosła blisko 20 mln zł.

Dwie najnowsze informacje odnośnie certyfikowanych obiektów w naszym kraju pochodzą z I kw. 2020 r. Certyfikatami Rated 3 dla dokumentacji projektowej pochwaliły się w krótkim czasie NASK SA (dla otwartego w ubiegłym roku CPD Praga-Pn) oraz T-Mobile Polska, dla planowanej inwestycji w nowe centrum danych w Warszawie.

 

Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie:  https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/

 

 

AUTOR
Paweł Olszynka
ICT Business Unit Director

KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Branża tytoniowa alarmuje o drastycznych podwyżkach akcyzy. Są kilkukrotnie wyższe od zaplanowanych do 2027 roku

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała obowiązująca od 2022 roku mapa akcyzowa, czyli porozumienie wypracowane po długich konsultacjach z rynkiem. Już w przyszłym roku akcyza na wyroby tytoniowe, zamiast o pierwotnie zakładane 10 proc. na wszystkie kategorie wyrobów, ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Nowością jest objęcie podwyżkami również płynów do e-papierosów, na które w 2025 roku akcyza wzrośnie o 75 proc.

Bankowość

Większość małych i średnich firm przez całą swoją działalność nie zmienia banku. Wysoko oceniają dostępność do usług bankowych

Mikro-, małe i średnie firmy są surowymi recenzentami usług bankowych, ale mimo to ich ocena pozostaje dość wysoka – mówi Wojciech Terlikowski z CBM Indicator. Kredyt bankowy jest drugim – po środkach własnych – najpopularniejszym źródłem finansowania działalności MŚP, ale firmy chętnie korzystają również z kredytów inwestycyjnych czy kart kredytowych. Są zainteresowane także dodatkowymi usługami ze strony banków, np. doradztwem przy pozyskiwaniu środków UE. Ekspert wskazuje, że to przekłada się na lojalność klientów – przedsiębiorcy przywiązują się do banków i rzadko je zmieniają.

Przemysł

W Polsce rośnie tempo robotyzacji. Pod względem zaangażowania robotów w przemyśle przegrywa wyścig z innymi krajami regionu

Z niemal 18 tys. robotów zainstalowanych w sektorze przetwórstwa przemysłowego Polska znajduje się na szóstym miejscu w UE. Jednak na 10 tys. pracowników zatrudnionych w tej branży przypada 54,6 robota, znacznie mniej niż nie tylko na Zachodzie, ale i w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Jednocześnie 76 proc. przedsiębiorców badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny zgadza się, że robotyzacja i automatyzacja będzie coraz bardziej stanowiła o przewadze konkurencyjnej firm na rynku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.