Prognozy dla rynku data center w Polsce: certyfikacje obiektów

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Najnowsze badania PMR pokazują, że co trzecia firma byłaby gotowa do zapłaty wyższej ceny za usługi centrum danych posiadającego certyfikat. Nadal blisko dwie trzecie firm uważa, że certyfikacja nie przekonuje ich do zapłaty więcej za analogiczną usługę. W ciągu roku wyniki uległy poprawie na korzyść certyfikowanych obiektów.
Z badań PMR realizowanych na potrzeby raportu „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw zainteresowanych usługami data center pyta o certyfikaty, nawet jeśli jest to tylko dodatkowy ważny czynnik przy wyborze dostawcy, a nie kwestia o znaczeniu najważniejszym. Coraz częściej też nie wystarcza samo stwierdzenie dostawcy, że obiekt spełnia określone normy, ale audyt nie został przeprowadzony.
<wykres 1>
<wykres 2>
Z danych PMR wynika, że mamy obecnie w Polsce już sześć komercyjnych obiektów, które mogą się pochwalić oficjalnie przyznanymi certyfikatami Tier/Rated – dwa zostały wydane przez Uptime Institute (Tier III) i cztery są gwarantowane przez ANSI/TIA (Rated 3 i 4). Dodatkowo dwa podmioty uzyskały inne certyfikaty: PN-EN50600 i EPI-DOCS.
Procesy certyfikacyjne w Polsce zapoczątkowały parki technologiczne. Park Naukowo-Technologiczny Euro Centrum (obecnie 3S) jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat w zakresie dokumentacji Uptime Institute Tier III, oficjalnie potwierdzający stosowne standardy bezpieczeństwa, niezawodności i dostępności zagwarantowanej na poziomie 99,982% dla swojego ośrodka data center, zlokalizowanego w budynku pasywnym w Katowicach.
Jako drugi ścieżkę certyfikacji – również na poziomie Tier III – podjął inny ośrodek zlokalizowany w parku technologicznym w Toruniu – Exea (TARR Centrum Innowacyjności). Obecnie jest to jedyny obiekt w kraju, który posiada stosowny certyfikat stopnia drugiego, który obejmuje już nie tylko dokumentację projektową, ale również samo centrum danych.
Na najwyższy poziom z możliwych zdecydował się natomiast Beyond.pl. W listopadzie 2016 r. firma dla swojego nowego obiektu (Data Center 2) jako pierwszego CPD nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy, otrzymała oficjalny status Rated 4 ANSI/TIA-942:2014 Certified. Rating 4 to najwyższy z możliwych do uzyskania poziom certyfikacji centrum danych. Certyfikat został wydany na trzy lata – od listopada 2016 r. do listopada 2019 r. Certyfikat został z sukcesem prolongowany na kolejne trzy lata do roku 2023.
Kolejna certyfikacja, uzyskana na początku 2019 r., dotyczy serwerowni, która mieści się w budynku Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Serwerownia otrzymała certyfikat Rated 3 (wg. Normy ANSI/TIA 942). Proces certyfikacji poprzedzony był testami trwającymi kilka tygodni, podczas których sprawdzono poprawność działania systemów. Jak podaje PNT jedną z form zabezpieczenia jest mini elektrownia znajdująca się na tyłach budynku, o mocy 1,2 MW. Serwerownia wykorzystuje dwa systemy klimatyzacji, opartej o adiabatykę i powietrze zewnętrzne. Wartość inwestycji wraz z certyfikacją wyniosła blisko 20 mln zł.
Dwie najnowsze informacje odnośnie certyfikowanych obiektów w naszym kraju pochodzą z I kw. 2020 r. Certyfikatami Rated 3 dla dokumentacji projektowej pochwaliły się w krótkim czasie NASK SA (dla otwartego w ubiegłym roku CPD Praga-Pn) oraz T-Mobile Polska, dla planowanej inwestycji w nowe centrum danych w Warszawie.
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie: https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
AUTOR
Paweł Olszynka
ICT Business Unit Director
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.