Programista po polsku. Antybadanie 2020 obala stereotyp technologicznego geeka.
Programowania nauczyli się sami, ale gdyby nie musieli pracować, to ponad połowa zwiedzałaby świat. Co drugi pracownik IT ceni sobie work-life balance, tylko co szósty mieszka z rodzicami, a aż 85% przyznaje, że uprawia sport w rzeczywistym świecie. Antybadanie przeprowadzone przez portal pracy Just Join IT obala mity i odkrywa tajemnice pracowników branży IT.
Języki programowania zyskują z roku na rok na popularności i nie są już tylko nudnym wklepywaniem kodów. Jak wynika z Antybadania* przeprowadzonego przez Just Join IT dla branży IT – 76% respondentów przyznaje, że ich praca jest ciekawa. Co więcej, daje wiele możliwości rozwoju - ponad 44% osób pracujących w IT po godzinach tworzy swój własny projekt.
Ambitny samouk
Najbardziej pożądany zawód świata wcale nie wymaga wykształcenia kierunkowego i zafascynowania technologią od najmłodszych lat. Antybadanie pokazuje, że trzy na pięć osób swoje pierwsze kroki z programowaniem stawia samodzielnie (61%), a tylko 35% zaczyna zgłębiać tajniki IT na studiach.
"Nowe technologie otaczają nas z każdej strony, więc wejście do tej branży nie jest tak trudne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zainteresowanie tym tematem i możliwość tworzenia czegoś z niczego to najczęstsze przyczyny rozpoczęcia drogi zawodowej w IT. Ale co ciekawe, nasze Antybadanie ukazało też, że prawie co piąty programista znalazł się w branży przez przypadek" - mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.
Antystereotypowy programista
Geek mieszkający z rodzicami i grający w gry - to utarty stereotyp programisty, z którym ciężko wygrać. A jak wygląda rzeczywistość? Zgodnie z wynikami Antybadania, tylko 16% pracowników IT mieszka z rodzicami. Co więcej, wcale nie są samotnikami – aż 42% deklaruje, że chce w przyszłości mieć dzieci, a co czwarty (27%) skupiłby się na rodzinie, gdyby nie musiał zarabiać pieniędzy. Mają także serce do zwierząt, aż 65% ma lub planuje mieć zwierzę, ale właściciele czworonogów są mocno podzieleni: 21% to posiadacze psów, a 19% kotów.
Programiści nie kodują całą dobę, stawiają na work-life balance – ponad połowa (57%) z nich pracuje po 6-8 godzin dziennie. Swoich zainteresowań nie ograniczają jedynie do technologii. Wolny czas najchętniej spędzają na oglądaniu filmów i seriali (67%) – nikogo chyba nie zdziwi, że w odpowiedziach królują Netflix (66%) i HBO GO (34%). Ale siedzący tryb życia to nie wszystko. Pracownicy IT chętnie poświęcają się sportowi – aż 43% uprawia go regularnie, a 42% sporadycznie. Zakupy przez Internet? Programiści zamawiają przede wszystkim przez Allegro (82%), na drugim miejscu podium znalazł się x-kom (50%).
"W naszym Antybadaniu postanowiliśmy oddać głos pracownikom IT, aby pokazać jak bardzo stereotypy różnią się od rzeczywistości. Mit introwertyka stroniącego od kontaktów z ludźmi został obalony. Tylko 15% programistów nie lubi integracji z zespołem, a prawie połowa (47%) najlepszą formę na służbową integrację wskazuje wyjazd, co sugeruje, że są otwarci na nowe doświadczenia. Sam będąc programistą i zarządzając zespołem IT mogę się w pełni pod tym podpisać" - komentuje Tomasz Gański, CTO Just Join IT
Antybadanie jest dostępne do pobrania na stronie: justjoin.it/report
*Antybadanie 2020 przeprowadzone przez portal rekrutacyjny Just Join IT na grupie 5 649 programistów.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.