Komunikaty PR

Przyjęcie strategii multicloud: dlaczego 71% sektora finansowego mówi „tak”?

2024-04-19  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie technologii, sektor finansowy stoi przed wyjątkowymi wyzwaniami i możliwościami. Według raportu State of Application Strategy opracowanego przez F5, aż 71% organizacji świadczących usługi finansowe zdecydowało się na przyjęcie strategii multicloud. Chociaż ta decyzja pomaga zaspokoić im ich specyficzne potrzeby, w tym wybór najbardziej odpowiednich dostawców usług chmurowych do wymagań aplikacji to, niestety, zwiększona złożoność tego środowiska może znacząco obciążać ich zasoby oraz wymagać dodatkowej uwagi. Jest to ważne szczególnie w kontekście utrzymania bezpieczeństwa aplikacji i API w rozproszonym środowisku zwłaszcza, że według raportu IBM, średni koszt naruszenia bezpieczeństwa danych w sektorze finansowym wynosi średnio 5,9 mln dolarów.

Dodatkowym wyzwaniem dla instytucji finansowych może być również integracja i zabezpieczenie nowych połączeń API od zewnętrznych dostawców w ramach ekosystemów open finance. Chociaż dostawcy chmur publicznych oferują natywne narzędzia bezpieczeństwa (które w wielu przypadkach pozostają wystarczające) nadal można zauważyć w nich luki. Jedną z nich jest np. ograniczona kontrola nad skalowaniem aplikacji w różnych środowiskach i brak możliwości zarządzania spójnymi zasadami bezpieczeństwa u różnych dostawców usług w chmurze. Aby sprostać tym wyzwaniom, liderzy w dziedzinie technologii coraz częściej skłaniają się ku nowym, bezpiecznym usługom sieciowym multicloud (secure multicloud networking services, SMNS), które oferują rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo w erze wielu chmur.

SMNS: Nowa era w dostarczaniu aplikacji i bezpieczeństwie

Tradycyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa z trudem nadążają za erą multicloud. Ponad trzy czwarte respondentów badania przeprowadzonego przez Cybersecurity Insiders uważa, że konwencjonalne rozwiązania bezpieczeństwa nie sprawdzają się w chmurze. Zespoły ds. bezpieczeństwa w sektorze finansowym potrzebują więc elastycznych narzędzi, które są skuteczne w każdym środowisku i upraszczają procesy zarządzania bezpieczeństwem.

Implementacja SMNS ułatwia proces zabezpieczenia danych zapewniając kompleksowe, oparte na chmurze, scentralizowane zarządzanie politykami bezpieczeństwa w środowiskach rozproszonych – podkreśla Mariusz Sawczuk, Senior Solutions Engineer F5 w Polsce. –  Dzięki SMNS możliwe jest na przykład ujednolicenie polityk bezpieczeństwa w różnych chmurach, co umożliwia spójne stosowanie zasad ochrony danych niezależnie od platformy. To kluczowe, zwłaszcza w kontekście zapewnienia spójności i zgodności z przepisami regulacyjnymi.

Jednak to zaledwie tylko jeden z przykładów szerokiego wachlarza funkcji oferowanych przez SMNS. Usługi sieciowe multicloud umożliwiają także m.in. tworzenie wyjątków dla nieprawidłowo określonych alarmów, które można z łatwością wdrażać z konsoli centralnej. Ponadto, dzięki SMNS możemy także usprawnić i ujednolicać wykorzystanie filtrów oceny interfejsów API, czyli narzędzia lub mechanizmy służące do oceny jakości interfejsów API pod względem takich kryteriów jak wydajność, dostępność czy bezpieczeństwo. Ich ujednolicenie pomaga w lepszym zarządzaniu punktami końcowymi interfejsu API agregatora, czyli adresami URL umożliwiającymi komunikację z agregatorem danych. Sam agregator w kontekście SMNS to narzędzie lub usługa zbierająca, przetwarzająca i prezentująca informacje z różnych platform w jednym miejscu. Ulepszenie wykorzystania filtrów oceny interfejsów API ułatwia więc efektywniejszy nadzór nad agregatorami danych, co jest istotne w zapewnieniu spójności i jakości danych zgromadzonych w takim środowisku.

SMNS oferuje również kompleksowy wgląd w infrastrukturę, umożliwiając proaktywne monitorowanie, identyfikację zagrożeń i ocenę ryzyka dzięki sztucznej inteligencji, a także zapewnia automatyczną ochronę. Dzięki temu, organizacje mogą centralizować zarządzanie wydajnością i bezpieczeństwem aplikacji, eliminując potrzebę manualnej analizy bezpieczeństwa i wydajności za pomocą rozproszonych narzędzi dla różnorodnych aplikacji. W efekcie, bezpieczne usługi sieciowe multicloud pomagają skupić uwagę na ochronie aplikacji i API w branży finansowej, wyposażając organizacje w narzędzia do efektywnego zarządzania wyzwaniami bezpieczeństwa w skomplikowanym środowisku i gwarantując większą jednolitość oraz adaptacyjność. SMNS staje się więc strategicznym wyborem, szczególnie w świetle ostatniego raportu F5, według którego tylko 1 z 10 organizacji nie zgłasza problemów związanych z obsługą tego środowiska.

Oczywiście, idealnym scenariuszem byłoby, gdyby wszystkie organizacje poradziły sobie bez problemów z obsługą środowiska multicloud, jednak biorąc pod uwagę złożoność i różnorodność środowisk chmurowych oraz infrastruktur IT, utrzymanie takiego środowiska bez żadnych problemów może być wyzwaniem – mówi Mariusz Sawczuk. – Należy też pamiętać, że SMNS może być korzystny dla organizacji niezależnie od obecności problemów z wielochmurowym środowiskiem, choć jego wartość i konieczność dla danej organizacji będą zależeć od indywidualnych potrzeb, priorytetów i strategii biznesowej.

Przyszłość sektora finansowego: Innowacje priorytetyzujące bezpieczeństwo

W czasach gdy strategia multicloud staje się normą, niezbędne staje się także wdrożenie warstwowej architektury bezpieczeństwa, która zagwarantuje spójną ochronę w każdym środowisku. Architektura bezpieczeństwa wymaga obecnie dodatkowych mechanizmów kontrolnych, takich jak ochrona przed atakami DDoS (rozproszonej odmowy dostępu do usługi), zarządzanie tożsamością oraz ochrona aplikacji internetowych i interfejsów API. Dodatkowo, równie ważne jest wdrożenie ujednoliconych polityk bezpieczeństwa przez wszystkie platformy. Takie podejście nabiera szczególnego znaczenia w kontekście ewoluujących ekosystemów finansów otwartych, gdzie, jak pokazują badania firmy Jack Henry, blisko połowa instytucji finansowych zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zintegrować swoje usługi z podmiotami trzecimi.

Wdrożenie SMNS to, więc kluczowy krok dla instytucji finansowych, które dążą  do skutecznego zarządzania w środowisku multicloud.  Nie podlega, bowiem wątpliwości, że innowacje, które stawiają bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, są fundamentem przyszłości sektora finansowego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u Biuro prasowe
2024-05-17 | 13:45

Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u

Aby rozwiązać problemy ze stabilnością wybranych procesorów Intel Core 13. i 14. generacji, firma Intel wprowadziła rozwiązanie znane jako „Intel Default Settings”,
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-17 | 12:00

Uber One dla studentów, miejsce w busie na koncert i wsparcie w opiece

W post pandemicznej erze cyfrowej utrzymywanie osobistych kontaktów jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Właśnie dlatego Uber zaprojektował nowe funkcje, które nie tylko umożliwią łączenie ludzi w prawdziwym świecie, ale
IT i technologie AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji
2024-05-17 | 09:00

AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji

AWS (Amazon Web Services) ogłosił wprowadzenie Live Meeting Assistant (LMA) – opartego na sztucznej inteligencji (AI) asystenta spotkań na żywo i po nich, który uwalnia od

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.