"Kosmiczna kołdra" testowana przez przyszłych astronautów AATC
Kiedy w połowie ubiegłego roku na rynku pojawiła się „kosmiczna kołdra” z technologią Outlast, klienci i branża byli mocno zaciekawieni rozwiązaniem. Firma Inter-Widex zachęciła więc podkrakowską organizację Analog Astronaut Training Center do przetestowania jej produktów.
Analog Astronaut Training Center to prywatne centrum przyspieszające badania naukowe dotyczące lotów kosmicznych z udziałem ludzi. Organizacja, założona przez byłych specjalistów Europejskiej Agencji Kosmicznej, specjalizuje się w badaniach z zakresu fizjologii człowieka oraz szkoleniach operacyjnych dla naukowców, inżynierów i kandydatów na astronautów. Podczas ostatniej w 2023 roku, grudniowej 74. misji, załoga AATC wzięła pod lupę najnowszą kołdrę polskiej firmy Inter-Widex, testując ją pod względem utrzymywania optymalnej temperatury ciała użytkownika, pocenia się i jakości snu. Pracujący w habitacie członkowie AATC sprawdzili także właściwości innowacyjnej tkaniny Outlast stworzonej na potrzeby NASA.
– Kołdrę Outlast porównaliśmy z innymi, standardowymi kołdrami czy śpiworami, tak pod kątem izolacji termicznej, jak i absorbcji wilgoci. Dostrzegliśmy, że mikrokapsułki PCM (z ang. Phase Change Material) zawarte w kołdrze rzeczywiście są reaktywne cieplnie i zmieniają swój stan skupienia. Kiedy więc użytkownik poci się w nocy, mikro żel chłonie nadmiar ciepła i oddaje je, gdy temperatura w nocy spada. Takie właściwości mają choćby znane nam profesjonalne kombinezony kosmiczne, zapewniające doskonałe warunki, niezależnie od sytuacji, temperatury czy stresu astronauty. Niezależne badanie w naszym habitacie wskazały także na brak skoków temperatury pod kołdrą Inter-widex – za co odpowiada właśnie materiał przemiany fazowej zawarty w tkaninie. Ma to nieoceniony wpływ na komfort snu i redukcję hormonu adrenokortykotropowemu, potocznie nazywanego kortyzolem. Wyniki naszego badania zdecydowanie potwierdzają obietnice marki – komentuje dr Agata Kołodziejczyk z Analog Astronaut Training Center.
O produkcie:
Najnowsze kołdry i poduszki Outlast Senna Home firmy Interwidex to Produkty premium, zaprojektowane na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki tkaninie z technologią termoregulacji nie dochodzi do skoków temperatury podczas snu. Zrównoważony klimat przez całą noc ma bezpośredni wpływ na jakość snu i wydajność następnego dnia. Dzięki nowym produktom, sen jest także higieniczniejszy i pozytywnie wpływa na redukcję stresu. Tkaninę, stworzoną przez niemiecką firmę Outlast Technologies GmbH, charakteryzuje m.in. większy efekt chłodzenia, ale także imponującą zdolność pochłaniania ciepła. Tym samym, materiał eliminuje powstawanie potu.
Za koordynację współpracy dwóch partnerów – AATC oraz Interwidex – odpowiada agencja Soul & Mind.
Więcej o technologii termoregulacyjnej:
https://www.outlast.com/en/
O samej kołdrze oraz wyrobach polskiego producenta:
https://inter-widex.pl/

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.