RCS NA 2. MIEJSCU PO WHATSAPP W RANKINGU APLIKACJI TEKSTOWYCH
RCS, czyli interaktywny SMS, zajął drugie miejsce wśród preferowanych przez użytkowników kanałów do przesyłania wiadomości (20% badanych) w badaniu 9to5Google. RCS uplasował się zaraz za WhatsAppem, który jest najpopularniejszym kanałem komunikacji tekstowej (32% badanych)[1]. RCS wyprzedził tradycyjne SMS-y, a także iMessage, Telegram czy Messenger.
W czerwcu br. Apple ogłosił przełomową decyzję – RCS będzie dostępny od jesieni br. na iPhone’ach, zaczynając od wersji iOS18. To oznacza skokowy wzrost użytkowników RCS nawet o 1,5 mld użytkowników. Według szacunków Tide Software w Polsce oznacza to wzrost użytkowników RCS nawet o ponad 7 mln.
Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Apple prognozowano, że technologia ta będzie wykorzystywana przez ponad 3 miliardy osób na całym świecie. Po wdrożeniu technologii przez Apple liczba użytkowników może sięgnąć do ponad 4 mld. RCS zyskuje coraz większą popularność również w Polsce, stając się alternatywą dla tradycyjnych SMS-ów i aplikacji do przesyłania wiadomości. W komunikacji firm z klientami ten kanał ogranicza ryzyko phishingu dla ruchu aplikacyjnego poprzez wymóg prerejestracji nadpisu nadawcy oraz zaawansowane mechanizmy wykrywania spamu. W ciągu najbliższego roku większość użytkowników smartfonów będzie używać RCS. RCS działa natywnie, co oznacza, że nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji. To jedyna taka technologia, która docelowo może stać się alternatywą dla aplikacji – mówi Jerzy Klimaszewski, prezes zarządu Tide Software.
RCS (Rich Communication Services) to technologia rozwijana i propagowana z zaangażowaniem Google, stanowiąca rewolucję w komunikacji mobilnej. Technologia ta dostępna obecnie dla użytkowników Android, często nazywana SMS-em 2.0, łączy w sobie prostotę tradycyjnych wiadomości tekstowych z zaawansowanymi funkcjami znanych aplikacji komunikacyjnych. Jednocześnie RCS nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji.
RCS stwarza nowe możliwości nie tylko w zakresie codziennej komunikacji, ale także komunikacji marketingowej firm, oferując opcje wysyłania wiadomości o rozmiarze do 100 MB zawierających multimedia, linki, statusy doręczenia, sygnalizację, że ktoś odpisuje, udostępniania lokalizacji czy znaczniki wiadomości. Ponadto, dzięki RCS można dokonywać płatności.
Przyszłość komunikacji mobilnej
W 2023 roku globalni operatorzy telekomunikacyjni wygenerowali 13 miliardów USD przychodu z wiadomości RCS, a prognozy na kolejne lata wskazują na dalszy dynamiczny wzrost. Technologia ta może stać się głównym kanałem komunikacji mobilnej, z uwagi na jej uniwersalność, wsparcie dla multimediów oraz bezpieczeństwo.
[1] https://www.digitalinformationworld.com/2024/01/whatsapp-rcs-sms-imessage-survey-shows.html

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.