Komunikaty PR

Rekordowa liczba studentów informatyki. Czy wykształcenie zagwarantuje im pracę?

2022-11-03  |  10:40
Biuro prasowe
Kontakt

Anna
Awareson

Przeskok 2
00-032 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/

44 tysiące młodych ludzi rozpoczęło studiowanie informatyki na studiach I stopnia i jednolitych w roku akademickim 2022/2023. To rekord i jednocześnie najpopularniejszy kierunek studiów w tym roku. Słysząc o luce talentów na technologicznym rynku pracy czy zarobkach w tej branży – trudno się dziwić. Czy dyplom zagwarantuje obecnym studentom pracę z zawodzie?

W ostatnich kilku latach IT przyciąga masę nowych pracowników – studentów, absolwentów i osoby przebranżawiające się.

- To efekt ponadprzeciętnych zarobków, 4-krotnie wyższych niż średnia krajowa. Po polskich specjalistów IT sięgają firmy z kraju i zagranicy. Luka talentów jest ogromna, w Polsce samych tylko programistów brakuje ok. 250-300 tys. Tempo rozwoju technologicznego na świecie wskazuje, że ten trend się utrzyma – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson, agencji rekrutującej specjalistów IT i SAP. – Ponad 40 tys. nowych studentów, przy założeniu, że ok. 30% z nich ukończy studia, to wciąż kropla w morzu potrzeb tego rynku pracy – dodaje.

O ile doświadczeni specjaliści przebierają w ofertach, to o pierwszą pracę jest coraz trudniej. Ogłoszenia kierowane do juniorów stanowią tylko ok. 7% wszystkich ofert pracy, a wymagania są wyższe niż kilka lat temu. Średnio na jedno ogłoszenia juniorskie aplikuje kilkadziesiąt osób, ale są i takie gdzie o rolę walczy kilkaset osób (np. z obszaru UX/UI). Przy takiej konkurencji kandydatów o pracę dyplom uczelni technicznej, szczególnie na kierunku informatycznym będzie zdecydowaną przewagą.

Pracodawcy, także zagraniczni,  wysoko oceniają poziom studiów technicznych  w Polsce, szczególnie na uczelniach publicznych. Wychodzą z założenia, że studia są solidną podstawą, uczą znajdowania rozwiązań, myślenia, analizowania, ułatwiają dostosowanie się do danych okoliczności. Sam fakt ukończenia studiów to także dowód determinacji. W IT liczą się przede wszystkim umiejętności i nie dyskredytuję licznych bootcampów, ale to studia dają kandydatowi większą szansę na pierwszą pracę w IT–  argumentuje Dorota Andrzejewska, szefowa rekrutacji w  Awareson.

Coraz częściej wśród wykładowców informatyki są praktycy, a projekty naukowe nawiązują do biznesu. Studia nie dają komercyjnego doświadczenia projektowego, ale zdecydowanie ułatwiają późniejszą realizację zadań. Ponadto wiele programów stażowych jest kierowanych właśnie do studentów
i absolwentów.

 

Więcej informacji:

Anna Jaglińska-Prawdzik

Communications Manager

 +48 532 605 820

 anna.jaglinska@awareson.com

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie PowerWalker VI RLP - nowa seria zasilaczy awaryjnych UPS Biuro prasowe
2023-03-24 | 14:00

PowerWalker VI RLP - nowa seria zasilaczy awaryjnych UPS

Marka PowerWalker znana z inwerterów solarnych i urządzeń do zarządzania energią ma w swojej ofercie produkty także dla tych, którzy poszukują wielofunkcyjnego zasilacza
IT i technologie Plot Twist zdradza nowe szczegóły o The Last Case of Benedict Fox
2023-03-24 | 11:00

Plot Twist zdradza nowe szczegóły o The Last Case of Benedict Fox

Kampania promocyjna The Last Case of Benedict Fox wchodzi w coraz dynamiczniejszy etap. Spółka na Future Games Show Spring Showcase udostępniła nowy trailer najbardziej oczekiwanej gry
IT i technologie Polska edycja Commvault Connections on the Road 2023 za nami
2023-03-24 | 01:00

Polska edycja Commvault Connections on the Road 2023 za nami

Eksperci Commvault – globalnego lidera w dziedzinie zarządzania danymi w środowiskach lokalnych, chmurowych i SaaS, partnerzy firmy, użytkownicy jej inteligentnych rozwiązań, a

Więcej ważnych informacji

roche-banner

Jedynka Newserii

Newseria Na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Infrastruktura

Zielone ciepło płynie do Gdańska. Specjalne kotły elektrodowe zasila energia z wiatru i słońca

Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji COo ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. – Tym samym zielone ciepło dla Gdańska stało się faktem, ale potencjał tych kotłów jest dużo większy – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu 2021 roku i była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Pełnię swoich możliwości osiągnie w kolejnych dwóch latach, kiedy udział energii z OZE w krajowym systemie będzie jeszcze większy niż dziś.

Bankowość

KNF pracuje nad projektem ustawy o systemowym rozwiązaniu kwestii umów frankowych. Bankowcy popierają takie rozwiązanie

Już ponad dwa lata temu Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała rozwiązanie problemu umów frankowych poprzez ich przewalutowanie tak, jak gdyby od początku kredyt zaciągnięty był w złotych albo stosownie do wyliczania rat średniego kursu walutowego podawanego przez Narodowy Bank Polski. Obecnie nadzorca pracuje nad projektem ustawy według tych założeń. Zdaniem środowiska bankowego, choć rozwiązanie to wciąż faworyzuje tę grupę kredytobiorców, to można je uznać za sprawiedliwe. Zdjęłoby ono z banków konieczność zawiązywania rezerw na potencjalnie unieważniane w przyszłości umowy frankowe.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.