Komunikaty PR

Rok 2023 w Universal Robots: rozwój robotyzacji, nowe wdrożenia i UR30

2024-01-24  |  10:00
Biuro prasowe

Warszawa, styczeń 2024 Universal Robots, wiodący na świecie producent robotów współpracujących (cobotów), rok 2023 zaliczy do udanych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy duńska firma rozszerzyła swoje portfolio produktowe o nowy model UR30 i przekroczyła liczbę 75 000 sprzedanych cobotów na całym świecie. Miarą zainteresowania cobotyzacją na polskim rynku jest wzrost sprzedaży, nowe wdrożenia, rozwój sieci partnerskiej, a także uczestnictwo firm w szkoleniach i spotkaniach warsztatowych.

Coraz więcej robotów i cobotów

Działania Universal Robots idą w parze ze wzrostem robotyzacji przedsiębiorstw na całym świecie. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) w raporcie World Robotics 2023 podaje, że w roku 2022 zainstalowano blisko 553 tys. robotów przemysłowych na całym świecie, czyli o 5 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. W Polsce sprzedano 3082 szt., co oznacza, że park maszynowy robotów zwiększył się o 10% i wynosi 22,7 tys. urządzeń.

Znacznie szybciej za to rośnie liczba robotów współpracujących, ponieważ w 2022 roku przybyło ich o 31 proc. więcej, niż w 2021 roku. Udział cobotów w ogólnej liczbie robotów przemysłowych na świecie wg danych z raportu IFR, w latach 2018-2022 wzrósł z 4,4% do 9,9%, a więc ponad dwukrotnie. W liczbach bezwzględnych mówimy o rozwoju parku urządzeń z poziomu 18,5 tys. szt. do 54,9 tys. szt. na koniec 2022 roku.

Polski przemysł stawia na robotyzację

W Polsce również robotów przybywa. Gęstość robotyzacji, czyli liczba robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników w firmach produkcyjnych, wg danych IFR wzrosła pomiędzy rokiem 2021 i 2022 z 63 do 71. Średnia światowa na poziomie 151 pokazuje, że cały czas automatyzacja i robotyzacja to ogromny potencjał do wzrostu produktywności polskich przedsiębiorstw, ale postęp w ostatnich latach jest znaczący. Jeszcze 5 lat temu wskaźnik ten dla Polski wynosił zaledwie 42 jednostki, co oznacza, że od 2018 r. gęstości robotyzacji wzrosła o 69 proc.

W raporcie World Robotics 2022 znajdziemy również informacje o najchętniej robotyzujących się branżach. W 2022 r. był to przemysł motoryzacyjny i branże związane z obróbka metali, które zakupiły po 19% z ogółu sprzedanych robotów przemysłowych w Polsce. Na trzecim miejscu znajduje się przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych z 10% udziału w ogólnym wolumenie sprzedaży.

Coboty UR stają się ważnym elementem procesów produkcyjnych w firmach każdej wielkości, najczęściej z branży automotive oraz elektronicznej. W Polsce w ujęciu procentowym Universal Robots odnotowało w 2023 r. dwucyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2022 r. Roboty współpracujące sprawdzają się w spawaniu, lutowaniu, paletyzowaniu, obsłudze maszyn, wykańczaniu powierzchni, dozowaniu, klejeniu, kontroli jakości, operacjach bin picking, pick and place i sortowaniu – wszędzie tam, gdzie praca jest monotonna, związana z obciążeniem fizycznym lub wymagająca precyzji i utrzymania wymagających czasów cyklu, albo tam, gdzie z tych powodów trudno znaleźć pracowników.

W sektorze automotive, ciekawym przykładem wdrożenia jest fabryka Stellantis w Tychach

- Wdrożenie cobota UR na linii produkcyjnej Fiata 500 i Lancii Ypsilon pozwoliło nam na uwolnienie pracowników od monotonnej czynności, jaką było napełnianie zbiorników spryskiwaczy. Dzięki automatyzacji tego fragmentu procesu produkcyjnego, mogą oni teraz wykonywać bardziej skomplikowane prace. – mówi Michał Lach, kierownik działu montażu w fabryce Stellantis.

Systematycznie rozwijany jest park cobotów w katowickiej fabryce Lipton, zajmującej się konfekcjonowaniem herbaty. Od wdrożenia pierwszych 6 cobotów UR10e w 2019 roku, z roku na rok ich przybywa i obecnie paletyzację na końcówkach linii produkcyjnych obsługuje już ponad 20 robotów UR.

Średnie firmy również doceniają korzyści z robotyzacji. Dzięki wdrożeniu 11 cobotów UR wydajność w ostrołęckim zakładzie Rumet, zajmującym się produkcją kształtek mosiężnych, udało się rozwiązać problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych operatorów maszyn CNC, a wydajność wzrosła nawet do 300%. Umożliwiło to rozwój firmy i uelastycznienie produkcji, co pozwoliło na przyjmowanie zamówień o różnej wielkości asortymencie.

Wśród zastosowań pojawia się też wiele nowych - coboty UR w Polsce zajmują się też testowaniem urządzeń gospodarstwa domowego, składaniem szklanych witryn i wspierają procesy produkcyjne, w tym kontrolę jakości, w firmie produkującej sprzęt do wspinaczki górskiej.

- Jesteśmy świadkami zmiany myślenia o produkcji; elastyczność, personalizacja i zwinność stają się najważniejsze. Coboty doskonale sprawdzają się w scenariuszach, w których niezbędne jest szybkie przeprogramowanie np. w celu obsługi produkcji o zmiennym asortymencie i wolumenie, a firmy dostrzegają ich potencjał w zakresie zwiększania wydajności, produktywności i bezpieczeństwa. Możliwość pracy ludzi i robotów obok siebie, płynnie dzielących się zadaniami, to nie tylko trend, ale siła transformacyjna automatyzacji – mówi Daniel Niepsuj, Area sales manager w Universal Robots.

Bliżej klientów

W ostatnich 12 miesiącach Universal Robots rozszerzył w Polsce sieć swoich dystrybutorów i certyfikowanych integratorów. Do pierwszego grona dołączył polski oddział Tech-Con Group, zajmującej się dystrybucją produktów dla przemysłu pneumatycznego, hydraulicznego, techniki liniowej, maszynowego i niskonapięciowego w pięciu państwach regionu CEE. Z kolei dziewiątym już certyfikowanym integratorem UR zostało polskie przedsiębiorstwo Prat Engineering. Integratorzy wspierają użytkowników w przygotowaniu wdrożeń, szkoleniach i obsłudze serwisowej.

Szkolenia są zapewniane m.in. w ramach Akademii Universal Robots, z której skorzystało już ponad 200 tys. osób z całego świata, w tym blisko 3 tys. z Polski – najwięcej z całego regionu CEE. Ponadto polscy przedsiębiorcy zainteresowani zwiększeniem produkcyjności mogli skorzystać również z cyklu bezpłatnych warsztatów Universal Robots pod nazwą Seminar in the Box zorganizowanych w ubiegłym roku w trzech miastach – Zielonej Górze, Lublinie i Gdańsku, a także spotkań branżowych, w tym dla sektora motoryzacyjnego oraz wziąć udział w konferencji współorganizowanej przez UR, Schmalz Polska i Zimmer Group.

Coraz większa rodzina - UR30 zwiększa zakres zastosowań

Cobot UR30 to nowy model, wprowadzony w listopadzie 2023. Dzięki udźwigowi 30 kg i nowej konstrukcji przegubu może automatyzować wiele procesów, począwszy od obsługi maszyn i materiałów, przez paletyzację ciężkich towarów z wszystkich branż, po mocne dokręcanie śrub. Jego udźwig pozwala na jednoczesne korzystanie z kilku chwytaków, co oznacza, że UR30 może np. usuwać gotowe części i ładować więcej materiału symultanicznie, skracając czasy przełączania pomiędzy funkcjami i maksymalizując produktywność.

 

O Universal Robots
Universal Robots jest wiodącym producentem robotów współpracujących (cobotów) wykorzystywanych w wielu branżach oraz w edukacji. Założona w 2005 roku i mająca siedzibę w Odense, w Danii, firma Universal Robots dąży do stworzenia świata, w którym ludzie pracują z robotami, a nie jak roboty. Jej misja jest prosta: Automatyzacja dla każdego. Wszędzie.

Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego na świecie komercyjnego cobota w 2008 roku, Universal Robots rozwinął portfolio produktów o szerokim zasięgu i ładowności oraz sprzedał ponad 75 000 cobotów na całym świecie. Wokół technologii cobotów rozwinął się rozległy ekosystem tworzący innowacje, zapewniający klientom wybór spośród szerokiej gamy komponentów, zestawów i rozwiązań dostosowanych do każdego zastosowania.

 

Więcej informacji na stronie: www.universal-robots.com

 

Kontakt dla mediów:

Dorota Prochowicz, Omega Communication,
dprochowicz@communication.pl, +48 728 433 401

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne

Śniadanie Technologiczne, które jest inicjatywą Forum Technologii Bankowych (FTB) oraz Związku Banków Polskich (ZBP), gromadzi przedstawicieli branży bankowej z obszarów
IT i technologie Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację
2024-04-30 | 11:20

Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację

Laptopy i tablety Panasonic, wytrzymałe na trudne warunki, są certyfikowane dla wojsk NATO i mogą być dostosowywane do różnych potrzeb przez cały okres ich
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-30 | 11:00

Czeski startup pomoże w ekspansji zagranicznej polskich firm i organizacji.

Choć wydawać by się mogło, że internet i idący za nim dostęp do informacji, stał się dobrem powszechnym zaglądającym w każdy zakątek świata, rzeczywistość jest nieco inna. Dostęp do internetu posiada ponad 5 miliardów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.