Komunikaty PR

Rola systemów C4I w zapewnianiu łączności w siłach zbrojnych

2024-04-23  |  14:00
Biuro prasowe

Sebastian Philipp, Key Account Manager w Panasonic TOUGHBOOK, ekspert w dziedzinie systemów C4I

Systemy C4I, skrót od Command, Control, Communications, Computer, Intelligence, tworzą zintegrowaną sieć systemów i technologii, które umożliwiają efektywne dowodzenie i zarządzanie siłami zbrojnymi.

 

Jakie funkcje pełnią systemy C4I w procesie decyzyjnym i jak wpływają na zwiększenie reakcji wśród jednostek w terenie, zwłaszcza w sytuacjach dynamicznych lub krytycznych?

Systemy C4I są fundamentem każdego dowództwa operacyjnego w nowoczesnych siłach zbrojnych. Są gwarancją, że odpowiednie jednostki otrzymają niezbędne informacje we właściwym czasie i miejscu. Przykładowo, rozkazy operacyjne dla systemów uzbrojenia, opracowywane na podstawie danych z dronów rozpoznawczych, mogą być szybko i skutecznie tworzone, przekazywane i wykonywane. Dzięki dostępowi do obszernego zbioru danych, nowoczesne siły zbrojne mogą działać z większą dokładnością i elastycznością, zarówno w bazie, jak i w terenie.

Jak systemy dowodzenia i kontroli mogą pomóc globalnym siłom zbrojnym dostosować się do obecnych i przyszłych wyzwań?

W ostatnich latach wiele zachodnich sił zbrojnych unowocześniło i zdigitalizowało swoje systemy. Przykładem jest rozwój bezzałogowych dronów oraz systemów naziemnych. Zaopatrzone w zaawansowane urządzenia rozpoznawcze, dostarczają informacje w czasie rzeczywistym na temat ruchów wroga czy też warunków w terenie.

Jednak, aby te dane były użyteczne, muszą być szybko przetwarzane i przekazywane odpowiednim jednostkom. Zależy to całkowicie od ich integracji z ekosystemem systemów C4I.

Jakie unikalne właściwości urządzeń Panasonic TOUGHBOOK czynią je wyjątkowo odpowiednimi do integracji z systemami C4I?

Tablety i notebooki Panasonic TOUGHBOOK są projektowane z absolutnym priorytetem dla niezawodności, bezpieczeństwa danych oraz zdolności komunikacyjnych. To podejście czyni je idealnymi narzędziami do integracji z systemami C4I, niezależnie od specyfiki zastosowania czy warunków pracy.

Nie ma znaczenia czy te urządzenia są wykorzystywane w centrali operacyjnej czy w terenie — są one skonstruowane tak, aby niezawodnie funkcjonować nawet w najtrudniejszych i najbardziej nieprzyjaznych warunkach. Spełniają one surowe normy ochrony przed uderzeniami, drganiami, piaskiem, pyłem, deszczem, skrajnymi temperaturami i innymi wyzwaniami, posiadając certyfikat wojskowy MIL-STD-810H, gwarantujący ich wytrzymałość w ekstremalnych warunkach.

Jakie korzyści zapewniają urządzenia TOUGHBOOK w zakresie mobilności i adaptacyjności dla sił zbrojnych?

Efektywność misji wojskowych w dużej mierze zależy od sprawności i szybkości działania, co sprawia, że preferowane są kompaktowe systemy informatyczne. Urządzenia Panasonic TOUGHBOOK dostarczają nie tylko potrzebną moc obliczeniową i najlepszą na rynku łączność, ale także wyróżniają się niską wagą dzięki wykorzystaniu obudowy z lekkiego stopu magnezu.

Modułowa budowa urządzeń Panasonic TOUGHBOOK umożliwia szeroką konfigurację i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, niezależnie od specyfiki zastosowań. Funkcje takie jak łatwo wymienialne dyski twarde, baterie możliwe do wymiany podczas pracy oraz dodatkowe gniazda rozszerzeń i interfejsy spełniające normy wojskowe mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

 

Jakie innowacje zostaną w przyszłości wdrożone w systemach C4I i urządzeniach TOUGHBOOK?

Sztuczna inteligencja (AI) znacząco poprawi efektywność systemów dowodzenia i kontroli. Na początu przewiduje się zastosowanie AI do analizy danych oraz wspomagania procesu podejmowania decyzji. Natomiast wciąż  istnieją wyzwania związane z wdrażaniem AI w systemach wojskowych, takie jak zapewnienie ciągłego, szybkiego i stabilnego transferu danych oraz odpowiednia moc obliczeniowa i pojemność na dane.

Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze obronnym są pełne obietnic. Panasonic TOUGHBOOK już pracuje nad różnorodnymi projektami, które mają na celu ułatwienie implementacji AI w naszych urządzeniach.

Sieci prywatne 5G będą coraz bardziej istotne. Armie na całym świecie badają, w jaki sposób te łącza mogą zwiększyć produktywność. W konsekwencji, najnowsze modele urządzeń TOUGHBOOK G2 i 40 są już wyposażone w samodzielne moduły 5G

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego Biuro prasowe
2024-07-22 | 14:00

Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego

TOUGHBOOK G2 firmy Panasonic został wyróżniony w konkursie Best of Industry Award – MM Poland, którego nominacje ogłoszono 8 lipca przez MM Magazyn Przemysłowy. Konkurs
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.