Komunikaty PR

Rola systemów C4I w zapewnianiu łączności w siłach zbrojnych

2024-04-23  |  14:00
Biuro prasowe

Sebastian Philipp, Key Account Manager w Panasonic TOUGHBOOK, ekspert w dziedzinie systemów C4I

Systemy C4I, skrót od Command, Control, Communications, Computer, Intelligence, tworzą zintegrowaną sieć systemów i technologii, które umożliwiają efektywne dowodzenie i zarządzanie siłami zbrojnymi.

 

Jakie funkcje pełnią systemy C4I w procesie decyzyjnym i jak wpływają na zwiększenie reakcji wśród jednostek w terenie, zwłaszcza w sytuacjach dynamicznych lub krytycznych?

Systemy C4I są fundamentem każdego dowództwa operacyjnego w nowoczesnych siłach zbrojnych. Są gwarancją, że odpowiednie jednostki otrzymają niezbędne informacje we właściwym czasie i miejscu. Przykładowo, rozkazy operacyjne dla systemów uzbrojenia, opracowywane na podstawie danych z dronów rozpoznawczych, mogą być szybko i skutecznie tworzone, przekazywane i wykonywane. Dzięki dostępowi do obszernego zbioru danych, nowoczesne siły zbrojne mogą działać z większą dokładnością i elastycznością, zarówno w bazie, jak i w terenie.

Jak systemy dowodzenia i kontroli mogą pomóc globalnym siłom zbrojnym dostosować się do obecnych i przyszłych wyzwań?

W ostatnich latach wiele zachodnich sił zbrojnych unowocześniło i zdigitalizowało swoje systemy. Przykładem jest rozwój bezzałogowych dronów oraz systemów naziemnych. Zaopatrzone w zaawansowane urządzenia rozpoznawcze, dostarczają informacje w czasie rzeczywistym na temat ruchów wroga czy też warunków w terenie.

Jednak, aby te dane były użyteczne, muszą być szybko przetwarzane i przekazywane odpowiednim jednostkom. Zależy to całkowicie od ich integracji z ekosystemem systemów C4I.

Jakie unikalne właściwości urządzeń Panasonic TOUGHBOOK czynią je wyjątkowo odpowiednimi do integracji z systemami C4I?

Tablety i notebooki Panasonic TOUGHBOOK są projektowane z absolutnym priorytetem dla niezawodności, bezpieczeństwa danych oraz zdolności komunikacyjnych. To podejście czyni je idealnymi narzędziami do integracji z systemami C4I, niezależnie od specyfiki zastosowania czy warunków pracy.

Nie ma znaczenia czy te urządzenia są wykorzystywane w centrali operacyjnej czy w terenie — są one skonstruowane tak, aby niezawodnie funkcjonować nawet w najtrudniejszych i najbardziej nieprzyjaznych warunkach. Spełniają one surowe normy ochrony przed uderzeniami, drganiami, piaskiem, pyłem, deszczem, skrajnymi temperaturami i innymi wyzwaniami, posiadając certyfikat wojskowy MIL-STD-810H, gwarantujący ich wytrzymałość w ekstremalnych warunkach.

Jakie korzyści zapewniają urządzenia TOUGHBOOK w zakresie mobilności i adaptacyjności dla sił zbrojnych?

Efektywność misji wojskowych w dużej mierze zależy od sprawności i szybkości działania, co sprawia, że preferowane są kompaktowe systemy informatyczne. Urządzenia Panasonic TOUGHBOOK dostarczają nie tylko potrzebną moc obliczeniową i najlepszą na rynku łączność, ale także wyróżniają się niską wagą dzięki wykorzystaniu obudowy z lekkiego stopu magnezu.

Modułowa budowa urządzeń Panasonic TOUGHBOOK umożliwia szeroką konfigurację i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, niezależnie od specyfiki zastosowań. Funkcje takie jak łatwo wymienialne dyski twarde, baterie możliwe do wymiany podczas pracy oraz dodatkowe gniazda rozszerzeń i interfejsy spełniające normy wojskowe mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

 

Jakie innowacje zostaną w przyszłości wdrożone w systemach C4I i urządzeniach TOUGHBOOK?

Sztuczna inteligencja (AI) znacząco poprawi efektywność systemów dowodzenia i kontroli. Na początu przewiduje się zastosowanie AI do analizy danych oraz wspomagania procesu podejmowania decyzji. Natomiast wciąż  istnieją wyzwania związane z wdrażaniem AI w systemach wojskowych, takie jak zapewnienie ciągłego, szybkiego i stabilnego transferu danych oraz odpowiednia moc obliczeniowa i pojemność na dane.

Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze obronnym są pełne obietnic. Panasonic TOUGHBOOK już pracuje nad różnorodnymi projektami, które mają na celu ułatwienie implementacji AI w naszych urządzeniach.

Sieci prywatne 5G będą coraz bardziej istotne. Armie na całym świecie badają, w jaki sposób te łącza mogą zwiększyć produktywność. W konsekwencji, najnowsze modele urządzeń TOUGHBOOK G2 i 40 są już wyposażone w samodzielne moduły 5G

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.