Komunikaty PR

Rynek IT rozwija się w Katowicach, a popyt na pracowników nadal rośnie

2020-10-16  |  10:04
Biuro prasowe
Kontakt

Kinga Woźniakowska
W dobrym tonie. PR



kinga|prwdobrymtonie.pl| |kinga|prwdobrymtonie.pl
+48663416733
prwdobrymtonie.pl

Katowice z każdym rokiem stają się coraz bardziej atrakcyjnym partnerem dla centrów usług biznesowych. Już teraz na tym rynku funkcjonuje 110 takich organizacji, z czego aż 45 proc. pracowników jest zatrudnionych w sektorze IT. Oznacza to, że śląski rynek pracy w coraz większej mierze opiera się na nowych technologiach. Silnie przyczynia się do tego Capgemini, które wśród zagranicznych inwestorów wiedzie prym pod względem ilości zatrudnionych osób.

Jak podaje tegoroczny raport ABSL, w pierwszym kwartale 2020 r. w Polsce funkcjonowało ok. 1 500 polskich i zagranicznych centrów sektora usług biznesowych, z czego 110 na terenie Katowic. Łącznie zatrudniają one ok. 338 tys. osób, co stanowi wzrost aż o 10 proc. w odniesieniu do minionego roku. 25 800 - to zatrudnieni w centrach zlokalizowanych w Katowicach, z czego aż 45 proc. stanowisk związanych jest z sektorem nowych technologii. 

Krajobraz katowickiego rynku pracy uległ w ostatnich latach dużej transformacji. Dane także pokazują, że skumulowany wskaźnik wzrostu zatrudnienia w tym sektorze w perspektywie zaledwie 4 lat (2016-2020) wyniósł 12,5 proc., a prognozuje się, że w przyszłym roku liczba nowych miejsc pracy może przekroczyć nawet 600  stanowisk.  

Katowice na topie

Obecnie w samych tylko Katowicach zamieszkuje ponad 293 tys. osób, z czego ponad 173 tys. w wieku produkcyjnym. W pierwszym półroczu 2020 r. w serwisie pracuj.pl zamieszczono aż 21 968 ofert pracy pochodzących z województwa śląskiego. Potwierdza to fakt, że katowicki rynek pracy jest atrakcyjny dla inwestorów, m.in. dlatego, że rocznie tutejsze 17 szkół wyższych kończy 24 tys. absolwentów, jak również blisko 90 tys. osób jest w trakcie studiów. 

- Rozwój branży IT w Polsce bardzo wyraźnie widoczny jest w statystykach portalu Pracuj.pl. Według naszych danych w ubiegłym roku aż piętnaście procent ofert pracy, czyli 82 590 ogłoszeń dotyczyło właśnie specjalistów IT. Również w tym roku widzimy wyraźne zainteresowanie potrzebą zatrudniania: informatyków, grafików, programistów i innych specjalistów z tej branży. Bardzo duże znaczenie w tym kontekście mają Katowice. Branża IT rozwija się tu bardzo mocno, a coraz więcej dużych firm decyduje się na umieszczenie w tym mieście swojej siedziby lub oddziału, tworząc nowe miejsca pracy. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku, z województwa śląskiego pochodziło blisko co 10 ogłoszenie na portalu – komentuje Aleksandra Skwarska, Starsza Specjalistka ds. PR i CSR w Grupie Pracuj.

Co słychać w IT?

W serwisie pracuj.pl, tylko w pierwszym półroczu pojawiło się ponad 33 tys. ogłoszeń kierowanych do osób specjalizujących się w tematach nowych technologii. 

- Branża IT jest odporna na dynamiczną sytuację rynkową. Popyt na usługi z zakresu nowych technologii jest duży i zgodnie z prognozami wciąż rośnie. Sporym zainteresowaniem cieszą się specjaliści z większym doświadczeniem – przede wszystkim inżynierowie i architekci IT. Jednak sektor IT jest bardzo chłonny, poszukiwani są pracownicy o zróżnicowanym poziomie wiedzy i doświadczenia, od juniora do seniora, a także osoby o różnych kompetencjach, również miękkich. Oczywiście niezwykle pożądana jest znajomość języków obcych, co jest wynikiem dużego wpływu zagranicznych inwestorów, klientów i globalizacji realizowanych projektów – mówi Bruno Bouquet, wiceprezydent w Capgemini Polska. 

Capgemini w Katowicach 

Capgemini w Katowicach działa od 2006 roku, a obecnie firma jest na etapie przeprowadzki i centralizacji wszystkich biur w nowej lokalizacji w Face2Face Business Campus. Docelowo katowickie zespoły będą pracowały w nowym kompleksie w modelu hybrydowym, czyli łącząc pracę w siedzibie firmy z pracą zdalną.

- Nowa lokalizacja to nie tylko większy komfort pracy, ale także nowoczesne przestrzenie wspierające integrację pracowników, kiedy pracujemy z biura. To szczególnie ważne patrząc na perspektywę kolejnych miesięcy, kiedy jeden z naszych katowickich zespołów, Cloud & Data Services, poszerzymy o co najmniej 100 nowych specjalistów IT. Aktualnie szczególny nacisk kładziemy na komunikatywną znajomość języka francuskiego wśród osób, które chcą rozpocząć swoją karierę w IT. Oferujemy im szkolenia przygotowujące do zawodu informatyka, a także rozwijające umiejętności techniczne. Również inżynierowie i architekci gotowi na dalszy rozwój w sektorze IT mogą skorzystać z oferty szkoleń oraz zdobywać doświadczenie w pracy z nowoczesnymi technologiami. W naszym dziale, ale też i całej firmie z roku na rok zatrudnienie znajduje coraz więcej kobiet i mam nadzieję, że ten trend wzrostowy będzie dalej wspierał nasz rozwój – informuje Artur Kmiecik, dyrektor zespołu Cloud & Data Services w Capgemini Polska.

Warto podkreślić, że Capgemini w samych Katowicach zatrudnia obecnie ponad 2,3 tys. osób i jest największym z pracodawców w sektorze usług biznesowych w kraju. Obecnie zatrudnia 9,4 tys. pracowników w swoich siedzibach zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Lublinie i Katowicach. Organizacja świadczy usługi z zakresu IT, nowych technologii, doradztwa i transformacji cyfrowej oraz finansów.

Informacje dotyczące zespołu, do którego można dołączyć, dostępne są na stronie www.capgemini.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji Biuro prasowe
2024-05-17 | 09:00

AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji

AWS (Amazon Web Services) ogłosił wprowadzenie Live Meeting Assistant (LMA) – opartego na sztucznej inteligencji (AI) asystenta spotkań na żywo i po nich, który uwalnia od
IT i technologie PREZENTACJA STRATEGII THORIUM SPACE
2024-05-16 | 10:30

PREZENTACJA STRATEGII THORIUM SPACE

UNLEASH SPACE CONNECTIVITY WITH THORIUM SPACE - PREZENTACJA OSIĄGNIĘĆ I STRATEGII SPÓŁKI Już 21 maja w gmachu Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli, odbędzie
IT i technologie Antonio La Rosa nowym B2B Sales Lead firmy Motorola na rynku EMEA
2024-05-16 | 10:00

Antonio La Rosa nowym B2B Sales Lead firmy Motorola na rynku EMEA

16 maja 2024 r. - Motorola ogłosiła, że Antonio La Rosa został mianowany na stanowisko B2B Sales Lead grupy MBG (Mobile Business Group) na region EMEA (Europa, Bliski Wschód oraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.