Komunikaty PR

Rządy wypowiadają wojnę gangom ransomware

2023-11-13  |  01:00

Urzędnicy odpowiedzialni za narodowe cyberbezpieczeństwo, którzy spotkali się na Counter Ransomware Initiative (CRI), międzynarodowym szczycie w Waszyngtonie, wydali wspólne oświadczenie dotyczące opłacania haraczy cyberprzestępcom. Deklaracja zawiera stwierdzenie - „odpowiednie instytucje podlegające naszemu krajowemu organowi rządowemu nie powinny płacić okupów wymuszanych przez gangi ransomware”. Pod dokumentem podpisało się 48 państw, a także Unia Europejska oraz Interpol.

 

  • Tak długo jak pieniądze będą płynąć do gangów ransomware, to zjawisko będzie narastać - powiedziała Anne Neuberger, zastępca doradcy bezpieczeństwa narodowego USA ds. cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.

 

Spór o to, czy płacić hakerom toczy się co najmniej od kliku lat. Według części ekspertów odcięcie cyberprzestępców od okupów, w skrajnych przypadkach liczonych nawet w milionach dolarów, znacznie ograniczyłoby ich pole manewru nie tylko w zakresie rozwoju złośliwego oprogramowania, ale również rozbudowy sieci dystrybucji, w tym upowszechniania się modelu „Ransomware as a Service”.

 

Niestety, pomimo tego, że dostawcy systemów cyberbezpieczeństwa informują o nowych funkcjonalnościach, fala ataków cały czas się nasila. Według danych pochodzących od ubezpieczyciela Resillience w pierwszym półroczu bieżącego roku liczba zgłoszeń dotyczących ataków realizowanych za pomocą oprogramowania ransomware osiągnęła już 100 proc. poziomu całego 2022 roku i 84 proc. z 2021 roku. To oznacza, że 2023 rok będzie jednym z najbardziej intensywnych w historii pod względem ilości tego rodzaju incydentów.

 

- Wspólne oświadczenie grupy państw wzywające do niepłacenia haraczy gangom ransomware jest krokiem we właściwym kierunku. To dobrze, że państwa zaczęły z powagą podchodzić do tego groźnego, wyniszczającego gospodarkę zjawiska. Choć z drugiej strony czuję pewien niedosyt, bowiem nie wydaje mi się, żeby takie deklaracje rozwiązały istniejący problem. Po pierwsze nie ma w niej mowy o zakazie, zaś po drugie, inicjatywa skupia się wyłącznie na rządowych ofiarach ransomware. A co z sektorem prywatnym? – mówi Katarzyna Bala Director of Technical Services Department w firmie Senetic.

 

Warto dodać, że CRI powstało w 2021 jako organ pomagający ustalić normy walki i obrony przed ransomwarem. W ubiegłym roku grupa zobowiązała się, że nie będzie ukrywać w swoich państwach przestępców ransomware i rozpoczęła pracę nad wymianą informacji w tym zakresie. Jej działania należy ocenić pozytywnie, choć oczekiwania ze strony biznesu wobec CRI wydają się być nieco wyższe.

Nie tylko Katarzyna Bala z Senetic dość chłodno ocenia działanie CRI. Takich głosów jest znacznie więcej. Brett Callow, analityk zagrożeń w Emisoft uważa, że ta deklaracja może jednak stanowić niewielki krok w kierunku bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących płacenia okupu. I to mogłoby być pozytywne. 

 

Jednak niezależnie od działań organizacji rządowych, firmy powinny we własnym zakresie troszczyć się o bezpieczeństwo IT, bowiem nikt ich w tym zakresie nie wyręczy.

 

- Najlepszym sposobem na uniknięcie okupu i zmniejszenie liczby ataków ransomware jest praktykowanie przez organizacje dobrej higieny cybernetycznej, w tym wdrażanie uwierzytelniania wieloskładnikowego - doradza Sebastian Zientkiewicz Systems Engineer w Senetic.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Pierwsze urządzenia audio zasilane panelem fotowoltaicznym. Premiera Urbanista Biuro prasowe
2024-08-26 | 14:30

Pierwsze urządzenia audio zasilane panelem fotowoltaicznym. Premiera Urbanista

W serii Solar szwedzkiej marki Urbanista dostępne są trzy urządzenia bezprzewodowe z panelami fotowoltaicznymi Powerfoyle™: nauszne słuchawki Los Angeles, douszne słuchawki Pheonix, a
IT i technologie iiyama przedstawia G-Master GB2470HSU-W6 - superszybki monitor w nowej białej od
2024-08-26 | 09:00

iiyama przedstawia G-Master GB2470HSU-W6 - superszybki monitor w nowej białej od

Gracze coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na wydajność sprzętu, ale i jego stylistykę, starając się odchodzić od nudnych czarnych zestawów. iiyama w związku z tym
IT i technologie Przygotuj się na powrót do szkoły z KFA2. Karty z rodziny GeForce RTX 40 dostępn
2024-08-23 | 13:00

Przygotuj się na powrót do szkoły z KFA2. Karty z rodziny GeForce RTX 40 dostępn

Powrót do szkoły to idealna okazja do modernizacji PC przed zalewem jesiennych hitów i nowych obowiązków. Tym bardziej, że nowoczesne karty graficzne są niezbędne dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Mimo wybudowania ponad miliona mieszkań w ciągu dekady warunki mieszkaniowe Polaków się nie poprawiają. Rządowe programy też nie przynoszą rezultatów

Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości. Mimo wybudowania w ostatniej dekadzie ponad miliona mieszkań popyt wciąż przewyższa podaż. W dodatku brakuje kompleksowych badań pokazujących rzeczywistą skalę niedoboru lokali mieszkalnych. Zdaniem Adama Czerniaka z Polityki Insight rozwiązanie problemów mieszkaniowych wymaga złożonych działań na różnych poziomach i kierowanych do różnych grup na rynku.

Infrastruktura

Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych

W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z każdym rokiem znacząco rośnie. Pogarszają się też parametry sieciowe, ale – jak wskazuje NIK – pomimo to modernizacja sieci wciąż postępuje zbyt wolno. Tymczasem bez zdecydowanych inwestycji w tę infrastrukturę rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce nie przyspieszy i nie będzie mowy o uwolnieniu gospodarki od węgla.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.