Samsung AI Forum 2020: jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji?
Czwarta edycja Samsung AI Forum 2020 odbędzie się online na kanale YouTube firmy w dniach 2–3 listopada.. W wydarzeniu uczestniczyć będą światowej sławy akademicy i branżowi eksperci zajmujący się tematyką sztucznej inteligencji. Wydarzenie pełni rolę platformy do wymiany pomysłów, poglądów i dzielenia się najnowszymi badaniami, a także stwarza przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości AI.
Technologie AI zmieniają rzeczywistość
Pierwszy dzień forum, który prowadzony będzie przez Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), hub badawczo-rozwojowy skupiający się na przełomowych technologiach przyszłości, zainauguruje dr Kinam Kim- Vice Chairman & CEO of Device Solutions w Samsung Electronics. Następnie światowej sławy eksperci w dziedzinie AI opowiedzą o Technologiach AI zmieniających rzeczywistość”.
W tym roku do dyskusji dołączy dr Inyup Kang – President of System LSI Business w Samsung Electronics Z jego udziałem, szczegółowo omawiane będą takie tematy, jak: globalne wyzwania, którym w najbliższej dekadzie musimy stawić czoło przy pomocy technologii AI, ograniczenia sztucznej inteligencji w odniesieniu do rzeczywistych problemów, takich jak pandemie czy zmiany klimatyczne, a także to, czy naprawdę potrzebujemy AI.
Profesor Yoshua Bengio – laureat nagrody Turing Award, często zwanej „komputerowym Noblem”, wraz dr. Sungwoo Hwangiem, prezesem SAIT, będzie współprzewodniczył forum. Jego ekspercka wiedza i rozległa sieć kontaktów pozwolą na poszerzenie zakresu badań nad sztuczną inteligencją w Samsung. Co więcej, aby podkreślić znakomite osiągniecia, Samsung przyznał Yoshui Bengio tytuł „Profesora AI”.
– Mamy wyjątkowych prelegentów i arcyciekawe tematy dyskusji, co niewątpliwie pozwoli przybliżyć słuchaczom zarówno ograniczenia dzisiejszych technologii AI – które rodzą i teoretyczne, i praktyczne pytania – jak i kierunki badań mające na celu osiągnięcie inteligencji dorównującej ludzkiej – powiedział prof. Yoshua Bengio.
Podczas wydarzenia przyznana zostanie także nowo ustanowiona przez Samsung nagroda „Badacz AI roku”. Laureat wyłoniony zostanie spośród globalnej społeczności badaczy AI poniżej 35 roku życia na podstawie rozległej ewaluacji i oceny przeprowadzonej przez ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, zarówno z Samsung Electronics, jak i z uznanych placówek akademickich. Pierwszego dnia forum odbędzie się ceremonia przyznania powyższego wyróżnienia wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 30 000 USD, a zwycięzca zaprezentuje swoje badania..
AI skupione na człowieku
Sesje, które odbędą się drugiego dnia forum, prowadzone będą przez Samsung Research, zaawansowany hub badawczo-rozwojowy , który opracowuje zaawansowane technologie, znajdujące swoje zastosowanie w urządzeniach Samsung. Dr. Sebastian Seung, President and Head of Samsung Research, wygłosi wykład wprowadzający pt. „AI skupione na człowieku”. Następnie swoimi spostrzeżeniami podzielą się eksperci w dziedzinie sztucznej inteligencji aktywnie prowadzący badania w tym zakresie na całym świecie.
Prof. Christopher Manning, znany ekspert w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego (NLP), omówi obecnie wykorzystywane technologie NLP i te, które będą potrzebne, by możliwe było stworzenie AI skupionego na człowieku. Podczas Samsung AI Forum w roku 2017 wygłosił on wykład na temat opracowywania opartej na sieciach neuronowych technologii rozumienia języka naturalnego. Firma Samsung współpracowała z prof. Manningiem w zakresie modelowania dialogów oraz sesji pytań i odpowiedzi i będzie kontynuowała tę współpracę przy badaniach nad ogólnym rozwojem technologii NLP.
Po części poświęconej prezentacjom, Sebastian Seung – pionier opartych na neuronauce badań nad AI – poprowadzi szczegółową dyskusję. W skład panelu wejdzie czworo uczestników, którzy omawiać będą możliwości i przyszłe kierunki rozwoju sztucznej inteligencji skupionej na człowieku.
– Mamy nadzieję, że Samsung AI Forum 2020 przyczyni się do lepszego rozumienia rozwoju technologii sztucznej inteligencji i jej zastosowań, które mogą pozytywnie wpłynąć na ludzkie życie – powiedział pan Seung. – A fakt, że tegoroczne forum odbędzie się online, być może przyczyni się do liczniejszego uczestnictwa w nim wszystkich osób zainteresowanych technologiami AI.
Wydarzenie będzie dostępne dla osób, które dokonały wcześniejszej rejestracji. Rejestracji dokonywać można za pośrednictwem strony internetowej Samsung Advanced Institute of Technology i strony internetowej Samsung Research, począwszy od 6 października.
Szczegółowy plan wydarzenia poniżej:
Dzień 1 – sesje:
- „Ku odkrywaniu reprezentacji przyczynowych” (“Towards discovering causal representations“) – prof. Yoshua Bengio, University of Montreal
- „Samonadzorowane uczenie się” (“Self-Supervised Learning”) – prof. Yann LeCun, New York University
- „Metauczenie się: od niewielkiej adaptacji po odkrywanie symetrii” (“Meta-Learning: from Few-Shot Adaptation to Uncovering Symmetries”) – prof. Chelsea Finn, Stanford University
- „Rekonstrukcja mózgu” (“Reconstruction of the brain”) – prof. Donhee Ham, członek Samsung Advanced Institute of Technology oraz profesor Harvard University
- „Zrozumiałość poprzez cykl życia uczenia się maszynowego” (“Intelligibility Throughout the Machine Learning Life Cycle”) – dr Jennifer Wortman Vaughan, Microsoft Research
- „Całościowe modele rozpoznawania mowy” (“End-to-End Models for Speech Recognition”) – dr Tara Sainath, Google Research
Dzień 2 – sesje:
- „Przetwarzanie języka naturalnego” (“Natural Language Processing”) – prof. Christopher Manning, Stanford University
- „Wizja” (“Vision”) – prof. Devi Parikh, Georgia Institute of Technology
- „Interakcja człowiek–robot” (“Human Robot Interaction”) – prof. Subbarao Kambhampati, Arizona State University
- „Robotyka” (“Robotics”) – prof. Daniel D. Lee, Cornell Tech, Executive Vice President at Samsung Research and Head of Samsung AI Center w Nowym Jorku

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.