Komunikaty PR

Sprzymierzona z Rosją grupa Turla mogła namierzać i szpiegować dyplomatów

2024-05-21  |  09:15
Kontakt
Patrycja Kaleta-Łuczynowicz
Linkleaders

Piotrkowska 148/150
90-631 Łódź
patrycja.kaleta|linkleaders.pl| |patrycja.kaleta|linkleaders.pl
505 223 994
https://www.linkleaders.pl/

Analitycy ds. cyberbezpieczeństwa ESET zdemaskowali mechanizm cyberszpiegowski, wymierzony w europejskie ministerstwa spraw zagranicznych i misje dyplomatyczne za granicą, głównie na Bliskim Wschodzie. – Te narzędzia są używane od co najmniej 2020 roku, a biorąc pod uwagę podobieństwa do wcześniejszych akcji, działania można prawdopodobnie przypisać niesławnej, powiązanej z Rosją grupie cyberszpiegowskiej Turla – uważają badacze ESET.

Analitycy odkryli nieznane wcześniej backdoory (a więc konie trojańskie, dające dostęp do zaatakowanych systemów), które nazwano LunarWeb i LunarMail. Zostały one wykorzystane do ataku na europejskie placówki dyplomatyczne, a planując działania, cyberprzestępcy posłużyli się także m.in. zaawansowaną techniką ukrywania poleceń w obrazach. LunarWeb zbierał i wydobywał informacje z systemu, takie jak informacje o komputerze i systemie operacyjnym, listę uruchomionych procesów, listę usług i listę zainstalowanych produktów zabezpieczających. Natomiast LunarMail przy pierwszym uruchomieniu zbierał adresy e-mail odbiorców z wysłanych przez użytkownika wiadomości e-mail.

 Atak był miejscami bardzo wyrafinowany technicznie, ale pod innymi aspektami wręcz przeciwnie. Na przykład staranna instalacja na zaatakowanym serwerze w celu uniknięcia skanowania przez oprogramowanie zabezpieczające, kontrastowała z błędami w kodowaniu i różnymi stylami kodowania backdoorów. Najprawdopodobniej zatem, w rozwój i działanie tych narzędzi zaangażowanych było wiele różnych osób – mówi Filip Jurčacko, badacz ESET, który odkrył zestaw narzędzi Lunar.

Eksperci przypisują atak powiązanej z Rosją grupie Turla. Ta cyberprzestępcza grupa znana również jako Snake, jest aktywna od co najmniej 2004 roku, a być może nawet od późnych lat 90-tych. Uważana za część rosyjskiej FSB, Turla atakuje głównie podmioty o wysokim profilu, takie jak rządy i organizacje dyplomatyczne w Europie, Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Grupa jest znana z włamań do największych organizacji, w tym Departamentu Obrony USA w 2008 roku i szwajcarskiej firmy RUAG w 2014 roku.

Szczegóły mechanizmu

Dochodzenie rozpoczęło się od wykrycia tzw. loadera (złośliwego kodu stosowanego w celu zaaplikowania końcowego złośliwego oprogramowania), wdrożonego na niezidentyfikowanym serwerze, który odszyfrowuje i ładuje zawartość z pliku. Doprowadziło to badaczy ESET do odkrycia nieznanego wcześniej backdoora, który nazwano LunarWeb. Następnie wykryto podobny łańcuch zależności w przypadku LunarWeb wdrożonego w instytucji dyplomatycznej. Co ważne, atakujący dołączył również drugiego backdoora – nazwanego LunarMail – który wykorzystuje inną metodę do komunikacji z serwerem kontrolującym. Podczas innego ataku ESET zaobserwował jednoczesne wdrożenie łańcucha z LunarWeb w trzech instytucjach dyplomatycznych europejskiego kraju na Bliskim Wschodzie, które nastąpiło w ciągu kilku minut od siebie. Atakujący prawdopodobnie miał wcześniejszy dostęp do kontrolera domeny ministerstwa spraw zagranicznych i wykorzystał go, aby dostać się do maszyn powiązanych instytucji w tej samej sieci.

LunarWeb, wdrożony na serwerach zaatakowanych instytucji, wykorzystuje HTTP(S) do komunikacji z kontrolowanymi przez cyberprzestępców tzw. serwerami C&C (Command & Control), naśladując legalne żądania, podczas gdy LunarMail, wdrożony na stacjach roboczych, instaluje się jako dodatek do Outlooka i wykorzystuje wiadomości e-mail do komunikacji z serwerami C&C. Oba backdoory wykorzystują steganografię, technikę, w której polecenia są ukryte w obrazach, aby uniknąć wykrycia. Ich programy ładujące mogą występować w różnych formach, w tym jako trojanizowane oprogramowanie open-source, co pokazuje zaawansowane techniki stosowane przez atakujących.

Odzyskane w trakcie analizy komponenty służące do instalacji i aktywność atakującego sugerują, że początek ataku mógł nastąpić poprzez spearphishing i nadużycie źle skonfigurowanego oprogramowania Zabbix, służącego do monitorowania sieci i aplikacji. Co więcej, gdy atakujący miał już dostęp do sieci, wykorzystał skradzione dane uwierzytelniające i podjął ostrożne kroki w celu zaatakowania serwera bez wzbudzania podejrzeń. Badacze znaleźli także starszy złośliwy dokument Word, prawdopodobnie pochodzący z wiadomości e-mail typu spearphishing.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.