Komunikaty PR

Strategia migracji do chmury – korzyści z Kubernetesa

2020-11-23  |  12:40
Biuro prasowe
Kontakt
Biuro prasowe
Attention Marketing

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Cykl bezpłatnych webinarów - dobre praktyki szefów IT

O zaletach płynących z przeniesienia danych do platformy Kubernetes oraz wyzwaniach z tym związanych w rozmowie z Maciejem Kuźniarem, COO w Oktawave opowiadał Maciej Langman, CEO Mobiltek S.A., specjalizujący się w realizacji projektów interdyscyplinarnych, głównie z zakresu telekomunikacji i finansów.

 

W przypadku Mobiltek, dostawcy płatności mobilnych i rozwiązań IT w obszarze systemów transakcyjnych, decyzja o przejściu do chmury była czysto biznesowa. Stała za nią chęć zmiany systemów na takie, które zwiększą w znacznym stopniu jakość utrzymania środowiska IT oraz wpłyną pozytywnie na rentowność biznesu.

 

Decyzja pojawiła się w momencie, kiedy okazało się że systemy które były monolitycznymi aplikacjami napisanymi w .NET, .NET Core czy PHP blokują dalszą możliwość sprawnego rozwoju produktów. Środowiska te uruchamiane były w formie wirtualnych maszyn a zabiegi związane z ich utrzymaniem pochłaniały zbyt dużo cennego czasu powiedział Maciej Langman, CEO Mobiltek S.A.

 

Jak przyznaje Maciej Langman, ścieżka dojścia do przekonania, że to właśnie Kubernetes i współpraca z Oktawave będzie najlepszym rozwiązaniem, była dość długa. W momencie, kiedy firma zaczęła intensywnie się rozwijać, wymagania związane z infrastrukturą zaczęły rosnąć. Aby utrzymać w pełni sprawny biznes, należało udoskonalić procesy do momentu, w którym przestaną zabierać czas i energię w taki dużym stopniu, jak wcześniej.

 

W momencie, gdy zaczęliśmy bardzo szybkie zmiany i wprowadzaliśmy usługę Direct Carrier Billing, staraliśmy się również o licencję instytucji płatniczej i podpięcie do systemu płatności BLIK. Po drodze pojawiło się jeszcze RODO z bardzo specyficznymi wymaganiami. Wszystkie te elementy spowodowały, że nasze systemy musiały być bardzo szybko zmienione przez zespół IT. Okazało się, że narzut na utrzymanie tego co mamy jest zbyt duży i nie jesteśmy w stanie efektywnie dowozić funkcji biznesowychdodał Maciej Langman.

 

Konieczność błyskawicznej realizacji celów biznesowych przez własny zespół IT stawia firmy przed wyborem jednej z dwóch dróg.  Pierwsza z nich, to zainwestowanie w potrzebne kompetencje poprzez rozwój zespołu. Druga, to odciążenie własnych specjalistów poprzez znalezienie odpowiedniego partnera zewnętrznego, który dostarczy rozwiązanie w formie kompletnej usługi, wraz ze wsparciem dotyczącym zarówno kwestii technicznych, jak i merytorycznych.

 

Szybko zorientowaliśmy się, że nie znamy się na tym, co chcemy wdrożyć, czyli mikroserwisach, Kuberentesie, dockeryzacji i utrzymaniu tych systemów. Zaczęliśmy szukać wsparcia merytorycznego konsultantów zewnętrznych, którzy pomogliby nam zaprojektować i wdrożyć nową infrastrukturę powiedział Maciej Langman.

 

Mobiltek zgłosił się do Oktawave z prośbą o dostarczenie środowiska chmurowego z określonymi usługami - zarządzanym Kubernetesem, klastrami baz danych, usługami dostępu do plików oraz usługami sieciowymi. Te wszystkie składowe były konieczne do utrzymania serwisów Mobilteka. 

 

Chcieliśmy skupić się na migracji naszych usług do chmury i na pocięciu aplikacji na mikroserwisy. W momencie, gdy uzgodniliśmy taką linię podziału z zespołem Oktawave prace ruszyły w dwóch wątkach. Zespół Oktawave pracował nad przygotowaniem infrastruktury oraz usługami, których potrzebowaliśmy. My zajęliśmy się cięciem naszego systemu na mikroserwisyskomentował Maciej Langman.

 

Zdaniem Macieja Langmana, główną korzyścią z wykorzystania Kubernetesa było to, że zespół developerski mógł zająć się rozwojem firmy, a nie przysłowiowym „trzymaniem szafy”, która się przewraca. Programiści zatrudnieni w firmie Mobiltek nie musieli się martwić, jak przygotować i utrzymać środowisko. To zadanie powierzone zostało w ręce Cloud Masters z Oktawave.

 

Korzyści wynikające z takiego podejścia były zauważalne niemal natychmiast, zarówno na poziomie wyników firmy, jaki i samej działalności operacyjnej, także compliance. Ostatnio na przykład weszły w życie wytyczne KNF dotyczące przetwarzania danych w chmurze, a my jesteśmy w stanie spełnić te warunki, dzięki wcześniej podjętej decyzji o współpracy z Oktawavepodsumował Maciej Langman.

 

Cykl webinarów dedykowany jest osobom podejmującym decyzje w obszarze IT, podczas których CIO i CTO renomowanych firm będą dzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Kolejny bezpłatny webinar zaplanowany jest na wtorek 24 listopada. Jego temat to: „Budowa chmury hybrydowej - czy połączenie trzech chmur naprawdę działa?". Rozmowę z Konradem Bławatem CTO, FRU.PL poprowadzi Maciej Kuźniar, Chief Operating Officer, Oktawave.

Na bezpłatne webinary można zapisać się pod adresem - https://oktawave.com/pl/webinary?utm_medium=referral&utm_source=website&utm_campaign=cloud-strategy-webinars-1120&utm_content=webinar-lp

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Attention Marketing
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.