Strategia migracji do chmury - budowa chmury hybrydowej
Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Cykl bezpłatnych webinarów - dobre praktyki szefów IT
O tym jakie pozytywy mogą czerpać użytkownicy chmury hybrydowej oraz z jakimi wyzwaniami się mierzą, w rozmowie z Maciejem Kuźniarem, COO w Oktawave opowiedział Konrad Bławat, CTO FRU.PL S.A.
FRU.PL to serwis oferujący użytkownikom możliwość wyszukania połączeń lotniczych i ich zakupu jednym prostym kliknięciem. Platforma oferuje także szeroki wybór usług dodatkowych, takich jak: ubezpieczenia podróżne, rezerwacje noclegów, wynajem samochodów oraz transfery.
W przypadku FRU.PL S.A. głównym motywem przejścia do chmury obliczeniowej Oktawave była chęć uporządkowania dotychczasowej infrastruktury IT oraz rozwiązanie problemów w kwestiach organizacyjnych i administracyjnych.
– Stworzyliśmy listę wymagań i szukaliśmy rozwiązania, które byłoby dla nas odpowiednie. Okazało się, że była nim chmura. Na bazie tego wybraliśmy odpowiedniego partnera i takie podejście spełniło nasze potrzeby – powiedział Konrad Bławat, CTO FRU.PL S.A.
FRU.PL korzysta z kilku różnych chmur w tym m.in rozwiązania opartego o Microsoft 365 na potrzeby obsługi komunikacji firmowej, Oktawave na potrzeby utrzymania środowisk backendowych oraz GCP wszędzie tam, gdzie wprowadza dokeryzacje. Uwarunkowane jest to określonymi potrzebami różnych obszarów przedsiębiorstwa Ta różnorodność pozwala na dopasowanie się do poszczególnych gałęzi biznesu i korzystanie z najlepszych cech wymienionych chmur.
– W firmie mamy bardzo mocno wydzielone IT, zajmujące się naszymi portalami, utrzymaniem serwerów, zarządzaniem nimi i dostarczaniem oprogramowania. Mamy również działy Customer Care czy księgowości, które potrzebują swoich rozwiązań. Do potrzeb czysto organizacyjnych i administracyjnych wykorzystujemy głównie chmurę M365 oraz rozwiązania ulokowane w przestrzeni zasobów Oktawave - są to po prostu wirtualne serwery oraz możliwość ich skalowania w górę lub w dół – dodał Konrad Bławat.
Największym wyzwaniem dla FRU.PL w trakcie migracji do chmury było rozmieszczenie serwerów fizycznych w różnych lokalizacjach oraz konieczność inwentaryzacji architektury IT.
– Mamy biura w trzech różnych państwach, więc wiele wysiłku wymagało zebranie informacji co mamy przenieść do chmury, w jaki sposób jest to ze sobą połączone oraz jakie są zależności między tymi komponentami. Ta kwestia organizacyjna była dosyć trudna – skomentował Konrad Bławat.
Bardzo istotnym aspektem, o którym należy pamiętać podczas migracji jest komunikacja wewnątrz organizacji w kwestii przebiegu tego procesu. Należy poinformować o jego szczegółach – o tym, że może wiązać się z czasowymi trudnościami, oraz dobrze wyjaśnić po co się to robi. Nie każdy z nich posiada na ten temat wiedzę, której wymaga się od działu IT.
– Informowanie pracowników powinno być postawione na tym samym poziomie, co przygotowanie technicznego planu migracji. Techniczny plan jest obowiązkowy, trzeba ustalić co i kiedy przepinamy. Natomiast jest też istotne, aby pracownicy w organizacji wiedzieli, jak to wpłynie na ich pracę – powiedział Konrad Bławat.
Jeśli organizacje podejdą do migracji w odpowiedni sposób, pamiętając o czynnikach usprawniających jej przebieg, mogą spodziewać się bardzo pozytywnych efektów.
– Wartość dodana, którą dostaliśmy od Oktawave to utrzymanie naszej infrastruktury chmurowej przez zespół Premium Support, który ma zapięty monitoring na wszystko i który nas wspiera we wszystkich wdrożeniach. Jeżeli kiedykolwiek potrzebujemy jakiegoś doradztwa to możemy zawsze na nim polegać. Od momentu, kiedy się zmigrowaliśmy do chmury Oktawave mogę być spokojny – podsumował Konrad Bławat.
Cykl bezpłatnych webinarów dedykowany jest osobom podejmującym decyzje w obszarze IT, podczas których CIO i CTO renomowanych firm dzielą się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Są dostępne pod poniższym linkiem - https://oktawave.com/pl/webinary?utm_medium=referral&utm_source=website&utm_campaign=cloud-strategy-webinars-1120&utm_content=webinar-lp
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.