Światowa Organizacja Zdrowia postawiła na oprogramowanie open source od Red Hat
Red Hat, Inc., największy na świecie dostawca rozwiązań open source, poinformował o nawiązaniu współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych odpowiedzialną za międzynarodowe zdrowie publiczne. Celem współpracy było utworzenie infrastruktury programistycznej opartej na technologiach open source, która pomoże zbudować platformę nauczania (ang. Learning Experience Platform ― LXP) na potrzeby Akademii WHO, nowoczesnego centrum szkoleniowego tej organizacji.
W przedsięwzięciu tym wykorzystano nowoczesne praktyki programistyczne udostępnione przez ośrodek Red Hat Open Innovation Labs i bibliotekę Open Practice Library oraz technologie open source pochodzące z projektów realizowanych przez społeczność Red Hat. W efekcie Światowa Organizacja Zdrowia zbudowała skalowalną, elastyczną platformę DevOps w celu wsparcia takich działań jak zarządzanie, testowanie nowych produktów, analizowanie kodu i wizualizacja danych. Zapewni to szybszy dostęp do wartościowej wiedzy medycznej i pomoże w walce z dezinformacją.
Globalne zapotrzebowanie na informacje
Nowe dane dotyczące pandemii COVID-19 pojawiają się praktycznie każdego dnia. Pracownicy służby zdrowia muszą zawsze znać najnowsze, dokładne informacje na ten temat. Szybkość przekazywania takich informacji nabiera więc znaczenia krytycznego. Światowa Organizacja Zdrowia uświadomiła sobie, że musi zwiększyć swoje możliwości w zakresie technologii cyfrowych, aby sprostać coraz większym oczekiwaniom w tym zakresie. Chcąc szybciej przekazywać najnowszą wiedzę i informacje dotyczące zdrowia lekarzom, decydentom i własnym pracownikom, nawiązała ścisłą współpracę z firmą Red Hat w celu wdrożenia nowych praktyk.
Szybkość i dokładność dzięki otwartym technologiom
Nowa platforma DevOps pomaga Światowej Organizacji Zdrowia w sprostaniu bieżącym wyzwaniom, takim jak walka z dezinformacją, oraz zdobywaniu dodatkowych umiejętności dzięki nowym metodom nauczania. Ponadto celem WHO było stworzenie podstaw otwartego modelu danych, który dostosuje się do potrzeb pracowników służby zdrowia również w przyszłości m.in. poprzez zapewnienie im bardziej spersonalizowanych szkoleń.
Podczas ośmiotygodniowego wirtualnego pobytu w ośrodku Red Hat Open Innovation Labs zespół WHO współpracował ze specjalistami Red Hat. Celem tego ośrodka jest pomoc przedsiębiorstwom w łączeniu ludzi, procedur i technologii w sposób, który umożliwia elastyczne tworzenie oprogramowania i produktów, wspiera innowacje i przyspiesza rozwiązywanie wewnętrznych problemów.
W ramach tej inicjatywy zespół WHO ds. technologii i zarządzania informacjami zapoznał się z nową metodyką Agile, tworzeniem produktów metodą lean oraz praktykami DevOps, i połączył je z dotychczas stosowanym, bardziej tradycyjnym modelem zarządzania projektami. W efekcie może lepiej dostosowywać się do zmieniających się potrzeb oraz efektywnie skalować platformę DevOps Światowej Organizacji Zdrowia zgodnie z bieżącymi i przyszłymi potrzebami. Dzięki umiejętnościom i narzędziom zdobytym we współpracy z ośrodkiem Red Hat Open Innovation Labs zespół WHO mógł zbudować rozwiązanie szkoleniowe, które nie jest powiązane z jedną osobą lub technologią. Zyskał całościową wiedzę oraz biegłość w zarządzaniu swoją nową platformą i procesami wewnętrznymi.
Walka z wykluczeniem cyfrowym
Światowa Organizacja Zdrowia od początku chciała utworzyć platformę opartą na technologii open source. Technologia ta, zgodnie ze swoimi zasadami, umożliwia współpracę między różnymi podmiotami, jest łatwo dostępna i nie wymaga dużych nakładów. Można ją więc z powodzeniem wykorzystać w krajach o niskich i średnich dochodach.
Nowa platforma LXP będzie oparta w całości na otwartych, hybrydowych technologiach chmurowych Red Hat, które zwiększą jej skalowalność, elastyczność i bezpieczeństwo. Red Hat OpenShift jest chmurowym, uproszczonym środowiskiem tworzenia i wdrażania aplikacji kontenerowych oraz oceny parametrów tych aplikacji, z kolei technologia Red Hat CodeReady Workspaces zapewnia programistom tworzącym LXP infrastrukturę, która umożliwia szybkie i niezawodne budowanie kontenerów Kubernetes. Platforma LXP jest oparta na otwartej strukturze technicznej, dzięki czemu Światowa Organizacja Zdrowia będzie mogła lepiej wykorzystać nowe architektury i aplikacje w sposób iteracyjny i przyrostowy, co przyniesie pracownikom służby zdrowia na całym świecie natychmiastowe korzyści. Ponadto Red Hat OpenShift jest platformą Kubernetes, która może działać w każdej chmurze. WHO może więc skalować platformę LXP stosownie do potrzeb bez uzależniania się od konkretnego dostawcy chmury.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.