Światowa Organizacja Zdrowia postawiła na oprogramowanie open source od Red Hat
Red Hat, Inc., największy na świecie dostawca rozwiązań open source, poinformował o nawiązaniu współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych odpowiedzialną za międzynarodowe zdrowie publiczne. Celem współpracy było utworzenie infrastruktury programistycznej opartej na technologiach open source, która pomoże zbudować platformę nauczania (ang. Learning Experience Platform ― LXP) na potrzeby Akademii WHO, nowoczesnego centrum szkoleniowego tej organizacji.
W przedsięwzięciu tym wykorzystano nowoczesne praktyki programistyczne udostępnione przez ośrodek Red Hat Open Innovation Labs i bibliotekę Open Practice Library oraz technologie open source pochodzące z projektów realizowanych przez społeczność Red Hat. W efekcie Światowa Organizacja Zdrowia zbudowała skalowalną, elastyczną platformę DevOps w celu wsparcia takich działań jak zarządzanie, testowanie nowych produktów, analizowanie kodu i wizualizacja danych. Zapewni to szybszy dostęp do wartościowej wiedzy medycznej i pomoże w walce z dezinformacją.
Globalne zapotrzebowanie na informacje
Nowe dane dotyczące pandemii COVID-19 pojawiają się praktycznie każdego dnia. Pracownicy służby zdrowia muszą zawsze znać najnowsze, dokładne informacje na ten temat. Szybkość przekazywania takich informacji nabiera więc znaczenia krytycznego. Światowa Organizacja Zdrowia uświadomiła sobie, że musi zwiększyć swoje możliwości w zakresie technologii cyfrowych, aby sprostać coraz większym oczekiwaniom w tym zakresie. Chcąc szybciej przekazywać najnowszą wiedzę i informacje dotyczące zdrowia lekarzom, decydentom i własnym pracownikom, nawiązała ścisłą współpracę z firmą Red Hat w celu wdrożenia nowych praktyk.
Szybkość i dokładność dzięki otwartym technologiom
Nowa platforma DevOps pomaga Światowej Organizacji Zdrowia w sprostaniu bieżącym wyzwaniom, takim jak walka z dezinformacją, oraz zdobywaniu dodatkowych umiejętności dzięki nowym metodom nauczania. Ponadto celem WHO było stworzenie podstaw otwartego modelu danych, który dostosuje się do potrzeb pracowników służby zdrowia również w przyszłości m.in. poprzez zapewnienie im bardziej spersonalizowanych szkoleń.
Podczas ośmiotygodniowego wirtualnego pobytu w ośrodku Red Hat Open Innovation Labs zespół WHO współpracował ze specjalistami Red Hat. Celem tego ośrodka jest pomoc przedsiębiorstwom w łączeniu ludzi, procedur i technologii w sposób, który umożliwia elastyczne tworzenie oprogramowania i produktów, wspiera innowacje i przyspiesza rozwiązywanie wewnętrznych problemów.
W ramach tej inicjatywy zespół WHO ds. technologii i zarządzania informacjami zapoznał się z nową metodyką Agile, tworzeniem produktów metodą lean oraz praktykami DevOps, i połączył je z dotychczas stosowanym, bardziej tradycyjnym modelem zarządzania projektami. W efekcie może lepiej dostosowywać się do zmieniających się potrzeb oraz efektywnie skalować platformę DevOps Światowej Organizacji Zdrowia zgodnie z bieżącymi i przyszłymi potrzebami. Dzięki umiejętnościom i narzędziom zdobytym we współpracy z ośrodkiem Red Hat Open Innovation Labs zespół WHO mógł zbudować rozwiązanie szkoleniowe, które nie jest powiązane z jedną osobą lub technologią. Zyskał całościową wiedzę oraz biegłość w zarządzaniu swoją nową platformą i procesami wewnętrznymi.
Walka z wykluczeniem cyfrowym
Światowa Organizacja Zdrowia od początku chciała utworzyć platformę opartą na technologii open source. Technologia ta, zgodnie ze swoimi zasadami, umożliwia współpracę między różnymi podmiotami, jest łatwo dostępna i nie wymaga dużych nakładów. Można ją więc z powodzeniem wykorzystać w krajach o niskich i średnich dochodach.
Nowa platforma LXP będzie oparta w całości na otwartych, hybrydowych technologiach chmurowych Red Hat, które zwiększą jej skalowalność, elastyczność i bezpieczeństwo. Red Hat OpenShift jest chmurowym, uproszczonym środowiskiem tworzenia i wdrażania aplikacji kontenerowych oraz oceny parametrów tych aplikacji, z kolei technologia Red Hat CodeReady Workspaces zapewnia programistom tworzącym LXP infrastrukturę, która umożliwia szybkie i niezawodne budowanie kontenerów Kubernetes. Platforma LXP jest oparta na otwartej strukturze technicznej, dzięki czemu Światowa Organizacja Zdrowia będzie mogła lepiej wykorzystać nowe architektury i aplikacje w sposób iteracyjny i przyrostowy, co przyniesie pracownikom służby zdrowia na całym świecie natychmiastowe korzyści. Ponadto Red Hat OpenShift jest platformą Kubernetes, która może działać w każdej chmurze. WHO może więc skalować platformę LXP stosownie do potrzeb bez uzależniania się od konkretnego dostawcy chmury.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.