Komunikaty PR

Szkoła w duchu less waste

2021-09-29  |  12:10
Biuro prasowe
Do pobrania grafika_bl ( 0.2 MB )

Dla wielu dzieci obiad w szkole to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Według danych GUS w 2020 roku odsetek skrajnego ubóstwa wśród najmłodszych wynosił 5,9% i był o ponad jeden punkt procentowy większy niż w 2019 roku (4,5%). Pandemia i brak możliwości korzystania ze szkolnej stołówki ograniczyła w dużej mierze możliwość niesienia pomocy potrzebującym uczniom. Początek roku szkolnego to powrót do dawnej rzeczywistości, czas kolejnych wyzwań, które stają nie tylko przed nauczycielami, ale także przed szkolnymi stołówkami.

Nowe wyzwanie dla szkół

Zamknięcie placówek oświatowych spowodowane pandemią koronawirusa znacznie utrudniło naukę dzieci i ograniczyło ich możliwość kontaktu z rówieśnikami. Część uczniów straciła również możliwość zjedzenia choćby jednego ciepłego posiłku dziennie. Rok szkolny 2021/2022 może jednak stać się rokiem pod tym względem przełomowym. To czas powrotu do nauki stacjonarnej, podczas której nauczycielom łatwiej jest dostrzec i zidentyfikować problemy dzieci i dzięki temu skuteczniej walczyć z niedożywieniem i ubóstwem.

Po pierwsze: nie marnować

4,8 mld ton – to właśnie tyle jedzenia marnuje się w Polsce w ciągu roku według badań i analiz zespołów badawczych Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zaangażowanych w realizację przełomowego w Polsce projektu PROM. Część tej żywności marnowana jest również w szkolnych stołówkach. Powodów jest wiele. Pierwszym z nich mogą być zbyt duże porcje jedzenia, których uczniowie zwyczajnie nie są wstanie skonsumować podczas szkolnych przerw. Inną przyczyną może być brak świadomości dzieci, które wolą zjeść słodkie lub słone przekąski zakupione w szkolnym sklepiku, bo są one dla nich atrakcyjniejsze niż stołówkowe jedzenie. Lista przyczyn może być jednak dłuższa i nie tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Technologia dla szkół

Innym powodem, niezależnym od dzieci, może być zawodny sprzęt. Chodzi między innymi o lodówki i pomieszczenia, w którym przechowywana jest żywność; pomieszczenia, niezapewniające monitoringu temperatury. Gdy produkty nie są przechowywane w odpowiednich warunkach, zwyczajnie nie nadają się do spożycia, a co za tym idzie, muszą zostać wyrzucone. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania żywności. Świeże produkty to także zabezpieczenie podstawowych potrzeb dzieci, w szczególności tych, dla których obiad w szkole to jedyny wartościowy posiłek w ciągu dnia.

Stołówki, zwłaszcza te w nieco starszych szkołach, narażone są na duże zmiany temperatury. Nie tylko tam, gdzie składowane są produkty, ale także w miejscu ich przygotowania i obróbki. Trzeba pamiętać, że owoce, warzywa, nabiał czy mięso potrzebują różnych temperatur przechowywania, co często jest trudne do zorganizowania. Rozwiązaniem tego problemu jest system monitoringu temperatury.

- Obsługa tego typu urządzeń nie musi być wcale trudna. System jest intuicyjny i z łatwością można odczytać z niego wszystkie niezbędne dane. Co więcej, nie wymaga on stałego nadzoru. Specjalne aplikacje wysyłają alerty informujące o zmianie warunków na stołówce i w miejscach przechowywania. Dodatkowo system może być poszerzany o kolejne, nowe parametry, takie jak monitoring lokalizacji czy optymalizacja ogrzewania i innych procesów wpływających na koszty. – mówi Daria Roszczyk-Krowicka, Sales and Marketing Director w Blulog, firmie dostarczającej nowoczesne rozwiązania monitoringu temperatury w szkołach. 

To nie są jednak wszystkie atrybuty. Używając już istniejącej infrastruktury można m.in. monitorować i przewidywać zdarzenia niepożądane związane np. z zasilaniem urządzeń zainstalowanych w placówce.  Systemy monitoringu temperatury działają już w szkolnych stołówkach na całym świecie. Między innymi w szkole w Pensylwanii. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Takie rozwiązanie jest atrakcyjne cenowo, dodatkowo może też znacznie ograniczyć bezsensownie ponoszone koszty, wspierając jednocześnie ideę less waste.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Primavera Parfum z nowymi kanałami sprzedaży Biuro prasowe
2024-04-23 | 11:00

Primavera Parfum z nowymi kanałami sprzedaży

Grupa Primavera Parfum, jedyny w Polsce w pełni kompleksowy hub e-commerce dla marek kosmetycznych, rozszerza swoje kanały sprzedaży. Należący do grupy sklep Tagomago.pl pojawił się na
SYGNIS konsekwentnie realizuje strategię rozwoju produktów własnych
2024-04-09 | 16:50

SYGNIS konsekwentnie realizuje strategię rozwoju produktów własnych

Notowany na NewConnect SYGNIS S.A. umiejętnie łączy rozwój zaawansowanych technologicznie produktów własnych z realizacją nowych projektów badawczo-rozwojowych.
Dynamiczny rozwój polskiego rynku aplikacji mobilnych
2024-02-05 | 06:30

Dynamiczny rozwój polskiego rynku aplikacji mobilnych

Rynek aplikacji mobilnych, stanowiący kluczowy obszar globalnej gospodarki cyfrowej, przechodzi błyskawiczne zmiany. Przegląd rynku firmy analitycznej MarketHub ujawnia, że Polska jest jednym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.