Komunikaty PR

Szkoła w duchu less waste

2021-09-29  |  12:10
Biuro prasowe
Do pobrania grafika_bl ( 0.2 MB )

Dla wielu dzieci obiad w szkole to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Według danych GUS w 2020 roku odsetek skrajnego ubóstwa wśród najmłodszych wynosił 5,9% i był o ponad jeden punkt procentowy większy niż w 2019 roku (4,5%). Pandemia i brak możliwości korzystania ze szkolnej stołówki ograniczyła w dużej mierze możliwość niesienia pomocy potrzebującym uczniom. Początek roku szkolnego to powrót do dawnej rzeczywistości, czas kolejnych wyzwań, które stają nie tylko przed nauczycielami, ale także przed szkolnymi stołówkami.

Nowe wyzwanie dla szkół

Zamknięcie placówek oświatowych spowodowane pandemią koronawirusa znacznie utrudniło naukę dzieci i ograniczyło ich możliwość kontaktu z rówieśnikami. Część uczniów straciła również możliwość zjedzenia choćby jednego ciepłego posiłku dziennie. Rok szkolny 2021/2022 może jednak stać się rokiem pod tym względem przełomowym. To czas powrotu do nauki stacjonarnej, podczas której nauczycielom łatwiej jest dostrzec i zidentyfikować problemy dzieci i dzięki temu skuteczniej walczyć z niedożywieniem i ubóstwem.

Po pierwsze: nie marnować

4,8 mld ton – to właśnie tyle jedzenia marnuje się w Polsce w ciągu roku według badań i analiz zespołów badawczych Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zaangażowanych w realizację przełomowego w Polsce projektu PROM. Część tej żywności marnowana jest również w szkolnych stołówkach. Powodów jest wiele. Pierwszym z nich mogą być zbyt duże porcje jedzenia, których uczniowie zwyczajnie nie są wstanie skonsumować podczas szkolnych przerw. Inną przyczyną może być brak świadomości dzieci, które wolą zjeść słodkie lub słone przekąski zakupione w szkolnym sklepiku, bo są one dla nich atrakcyjniejsze niż stołówkowe jedzenie. Lista przyczyn może być jednak dłuższa i nie tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Technologia dla szkół

Innym powodem, niezależnym od dzieci, może być zawodny sprzęt. Chodzi między innymi o lodówki i pomieszczenia, w którym przechowywana jest żywność; pomieszczenia, niezapewniające monitoringu temperatury. Gdy produkty nie są przechowywane w odpowiednich warunkach, zwyczajnie nie nadają się do spożycia, a co za tym idzie, muszą zostać wyrzucone. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania żywności. Świeże produkty to także zabezpieczenie podstawowych potrzeb dzieci, w szczególności tych, dla których obiad w szkole to jedyny wartościowy posiłek w ciągu dnia.

Stołówki, zwłaszcza te w nieco starszych szkołach, narażone są na duże zmiany temperatury. Nie tylko tam, gdzie składowane są produkty, ale także w miejscu ich przygotowania i obróbki. Trzeba pamiętać, że owoce, warzywa, nabiał czy mięso potrzebują różnych temperatur przechowywania, co często jest trudne do zorganizowania. Rozwiązaniem tego problemu jest system monitoringu temperatury.

- Obsługa tego typu urządzeń nie musi być wcale trudna. System jest intuicyjny i z łatwością można odczytać z niego wszystkie niezbędne dane. Co więcej, nie wymaga on stałego nadzoru. Specjalne aplikacje wysyłają alerty informujące o zmianie warunków na stołówce i w miejscach przechowywania. Dodatkowo system może być poszerzany o kolejne, nowe parametry, takie jak monitoring lokalizacji czy optymalizacja ogrzewania i innych procesów wpływających na koszty. – mówi Daria Roszczyk-Krowicka, Sales and Marketing Director w Blulog, firmie dostarczającej nowoczesne rozwiązania monitoringu temperatury w szkołach. 

To nie są jednak wszystkie atrybuty. Używając już istniejącej infrastruktury można m.in. monitorować i przewidywać zdarzenia niepożądane związane np. z zasilaniem urządzeń zainstalowanych w placówce.  Systemy monitoringu temperatury działają już w szkolnych stołówkach na całym świecie. Między innymi w szkole w Pensylwanii. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Takie rozwiązanie jest atrakcyjne cenowo, dodatkowo może też znacznie ograniczyć bezsensownie ponoszone koszty, wspierając jednocześnie ideę less waste.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Skinwallet wdraża działania z nowej strategii rozwoju Biuro prasowe
2021-10-13 | 10:00

Skinwallet wdraża działania z nowej strategii rozwoju

Skinwallet, notowana na NewConnect spółka z dziedziny obrotu dobrami cyfrowymi, przedstawia kolejne kroki realizowane w ramach ogłoszonej w czerwcu b.r. strategii rozwoju. W
Big Cheese Studio czeka na zatwierdzenie Prospektu przez KNF
2021-09-28 | 09:45

Big Cheese Studio czeka na zatwierdzenie Prospektu przez KNF

Big Cheese Studio, producent i wydawca gier wideo na PC i konsole, twórca sprzedażowego hitu – Cooking Simulator czeka na decyzję KNF w sprawie zatwierdzenia Prospektu złożonego w
Pierwsza polska szkoła programowania przeszkoli pracowników HR
2021-09-09 | 15:45

Pierwsza polska szkoła programowania przeszkoli pracowników HR

Jakie jest jedno z największych wyzwań dla pracownika branży HR? Musi znać nie tylko swoją pracę, ale też rozumieć specyfikę innych branż, po to, by właściwie ocenić kompetencje

Więcej ważnych informacji

Handel

Rektor Uczelni Łazarskiego: Ustawa o cyberbezpieczeństwie wymaga ponownych konsultacji. Wątpliwości budzi zgodność z prawem części przepisów [DEPESZA]

– W tym projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa pojawiły się całkowicie nowe przepisy, dotyczące choćby spółki pod nazwą Polskie 5G czy funduszu celowego na rzecz strategicznej sieci bezpieczeństwa. Dlatego potrzebne są ponowne konsultacje – ocenia prof. Maciej Rogalski, rektor Uczelni Łazarskiego. Jak podkreśla, już przy poprzednich wersjach nowelizacji były zgłaszane liczne uwagi z rynku, ale zostały one uwzględnione tylko w niewielkim stopniu. Aktualna wersja projektu nadal zawiera więc szereg wad prawnych i jest wątpliwa pod kątem zgodności z międzynarodowym, unijnym, a nawet polskim prawem.

Bankowość

Kredytobiorcy rezygnują z procesów frankowych w obawie przed wysokimi kosztami. Teraz będą mogli je wytoczyć bez kosztów i opłat początkowych

– Orzecznictwo sądowe jest w tej chwili bardzo przyjazne sprawom konsumenckim – mówi Anna Lengiewicz z kancelarii LWB Lengiewicz Wrońska i Wspólnicy. W sprawach sądowych dotyczących tzw. polisolokat i kredytów frankowych szanse na wygraną sięgają nawet 80–90 proc. Jednak większość konsumentów nie podejmuje żadnych kroków, aby odzyskać swoje pieniądze, obawiając się utraty kolejnych środków na opłacenie prawników i kosztów sądowych. W tym miesiącu ruszył dedykowany im program RePlan, który zapewnia finansowanie takich spraw. Kredytobiorca może w nim liczyć na obsługę prawną i pełne pokrycie kosztów postępowania, a wynagrodzenie zapłaci tylko w przypadku wygranej sprawy.

Transport

Drony przyszłością rynku usług transportowych. Dzięki nim przesyłki mogą być tańsze nawet o 80 procent

Na lotniskach całego świata coraz częściej wykorzystywane są drony cargo. Użycie ich do transportu nawet kilkuset kilogramowych paczek  pozwala obniżyć koszt nawet o 80 proc. Bezzałogowce są już używane między innymi w Australii do dystrybucji leków dla mieszkańców terenów wiejskich. Spółka wyspecjalizowana w transporcie dronowym działa także w Polsce, na lotnisku w Katowicach. Zdaniem analityków rynek logistyki z użyciem dronów wzrośnie w ciągu kilku lat niemal trzykrotnie.

Problemy społeczne

Kolejna pandemia może się pojawić już za sześć–osiem lat. Obecna ujawniła braki w systemie zarządzania kryzysowego

Pandemia COVID-19 pokazała, że polski system ochrony zdrowia nie jest przygotowany na kolejny kryzys o takiej skali – wskazują eksperci Instytutu Jagiellońskiego i postulują systemowe reformy. W raporcie „Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie?” rekomendują wdrożenie 100 działań niezbędnych, żeby przygotować się na wypadek kolejnego zagrożenia epidemicznego. To m.in. efektywniejsze zarządzanie kadrami medycznymi, implementacja technologii mobilnych i rozwiązań IT przydatnych w walce z pandemią, ale i opracowanie odpowiednich strategii komunikacji na czas kryzysu, aby przeciwdziałać manipulacjom opinii publicznej.