Technologie legacy jak nowe: IBA Poland podaje przykłady udanych modernizacji
Monday
Górskiego 9
00-033 Warszawa
marta.trzepla|mondaygroup.pl| |marta.trzepla|mondaygroup.pl
609051919
mondaycomms.pl
Modernizacja mainframe w Polsce - potrzeby i wyzwania.
Według ekspertów rok 2023 przynosi zmiany w podejściu do technologii legacy. To na niej opiera się działalność wielu dużych przedsiębiorstw w Polsce, w tym z branży finansowej, ubezpieczeniowej, energetycznej czy transportowej. Teraz, dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań, mainframe może stawać się bardziej istotny niż zakładano do tej pory. Kluczowe jest jednak umiejętne dostosowanie starszych systemów, aby mogły stać się kompatybilne z najnowszymi technologiami. Takie projekty z sukcesem zrealizowane zostały już na Zachodzie, teraz czas na modernizacje na polskim rynku.
Nowoczesne aplikacje są obecnie najbardziej popularne i na nich skupia się cała uwaga, a starsze systemy są często postrzegane jako przeszkoda. Czy słusznie? To w systemach legacy często zgromadzony jest ogrom danych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Jak zwiększyć potencjał ukryty w systemach legacy, niekompatybilnych z najnowszymi technologiami? To istotne, gdyż jak wynika z badań, 90% dużych firm powyżej 250 pracowników korzysta z chmury. Odpowiedź na to pytanie stanie się kluczowa dla zwiększenia efektywności największych graczy na polskim rynku w wielu różnych branżach.
IBA Poland, należąca do międzynarodowego holdingu IBA Group, podaje przykłady udanych modernizacji programów działających w mainframe, między innymi dla dużej firmy specjalizującej się w transporcie kontenerowym z USA czy firmy produkcyjnej z branży motoryzacyjnej w Niemczech. W tych projektach przeprowadzono migracją środowisk mainframe do modelu chmurowego lub wdrożono koncepcję DevOps dla platform mainframe. Aby zachować potrzebne funkcje konieczna była pełna analiza kodu źródłowego i działania systemu. Nowe rozwiązania powstały w oparciu o mikroserwisy uruchomione w środowisku Java. Efekty pozwoliły na lepszą skalowalność, nowe funkcjonalności i dostosowywanie do bieżących potrzeb.
Kompetencje, umożliwiające IBA realizację tak złożonych projektów są unikalne i wymieniane w ramach całego holdingu.
„Z zadaniem zmodernizowania starszych systemów tak, aby zachować wszystkie dane, nie przerywać bieżącej działalności operacyjnej i znacząco usprawnić funkcjonalności, zwróciły się do IBA Group duże firmy, między innymi z Niemiec i USA. Skłoniły je do tej decyzji rosnące koszty utrzymania i ograniczone możliwości rozwoju dotychczasowych systemów mainframe. Dodatkowo wyzwaniem był częściowy brak dokumentacji funkcjonalnej, dlatego koniecznego było zastosowanie inżynierii wstecznej. Holding IBA okazał się naturalnym wyborem, ze względu na unikalne kompetencje zespołu, który biegle porusza się w środowiskach legacy i językach coraz rzadziej stosowanych w programowaniu. Podobne wyzwania w Polsce podejmuje spółka IBA Poland, rekomendując klientom w pierwszej kolejności przede wszystkim ocenę stanu bieżącego systemów IT i pomagając w ustanowieniu odpowiednich praktyk i procesów inżynieryjnych” – mówi Paweł Ciesielski, prezes zarządu IBA Poland.
Czy trendy z Zachodu przyjmą się na polskim rynku?
W Polsce systemy mainframe są nadal w powszechnym użyciu wśród dużych przedsiębiorstw. Prowadzone przez lata liczne fuzje i przejęcia powodowały narastanie i mnożenie systemów informatycznych, których modernizacja i przestawienie na najnowsze, oczekiwane przez rynek narzędzia są skomplikowane. W takich sytuacjach warto podejść do zagadnienia analitycznie i zdecydować się na audyt IT, który pokaże najsłabsze punkty i wskaże rozwiązania.
Takie działania mają sens, gdyż jak podaje Deloitte w opracowanym przez siebie raporcie „Tech Trends 2023”, na świecie wyraźnie widać odwrócenie trendu odchodzenia od mainframe. Największe firmy dostrzegają, że starsze systemy nie muszą być blokadą na drodze do cyfrowej transformacji, a raczej napędem, który odpowiednio zmodernizowany będzie siłą napędową biznesu. Kluczem jest możliwość podołania wyzwaniu technicznemu, którym jest pogodzenie logiki rozwiązań mainframe z nowoczesnymi aplikacjami. Takie wyzwanie zostało już wielokrotnie postawione przed firmą IBA, która jako międzynarodowy holding świadczy usługi technologiczne wymagające wyspecjalizowanych kompetencji, w tym znajomości rzadkich już języków programowania.
W materiale wykorzystano dane z raportu PMR podsumowującego badania B2B „Chmura i cyberbezpieczeństwo wśród średnich i dużych firm oraz w sektorze GovTech w Polsce” z 2022 roku oraz raport „Tech Trends 2023” opracowany przez Deloitte Insights.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.