Komunikaty PR

W cyberprzestrzeni trwa zacięta bitwa. Wygrać można tylko z pomocą AI

2023-04-28  |  17:00
Biuro prasowe

Hakerzy uzbrojeni w sztuczną inteligencję mogą obecnie doskonalić techniki ofensywne, co daje im możliwość inicjowania ataków na ogromną skalę, z lepszym skutkiem. Dzięki AI mogą wdrażać bardziej kompleksowe strategie, aby łamać zabezpieczenia systemów, przez co efekty ich działań są coraz bardziej spektakularne. Tradycyjne zabezpieczenia nie mają szans. Maszynę może pokonać tylko maszyna - jedyny skuteczny sposób na zwycięstwo w tym konflikcie to AI. 

 

Sztuczna inteligencja w służbie zła 

 

Techniki hakerów ewoluują. Już teraz sztuczna inteligencja wykorzystywana jest do wdrażania złośliwych algorytmów, które mogą się dostosowywać, uczyć i stale ulepszać, aby uniknąć wykrycia, sygnalizując zmianę paradygmatu w krajobrazie bezpieczeństwa cybernetycznego. 

 

Zdaniem Christiana Putza, Country Managera w Vectra AI, „ofensywna sztuczna inteligencja” wykorzysta swoją zdolność do uczenia się i adaptacji, zapoczątkowując nową erę cyberzagrożeń, w której wysoce wyspecjalizowane ataki imitujące zachowania człowieka staną się skalowalne i będą odbywać się z prędkością maszyny. Po znalezieniu się w docelowej sieci, atakująca sztuczna inteligencja wykorzysta zdobywane na bieżąco informacje do kierowania atakiem, automatycznie ustalając, gdzie znajdują się najcenniejsze dane. 

 

A najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa cybernetycznego pozostaje człowiek. Przy czym, podczas gdy zespół 15 cyberprzestępców może samodzielnie próbować sprowokować błąd ludzki i przeprowadzić dzięki temu 2 zaawansowane operacje równocześnie, sztuczna inteligencja pozwala przeprowadzić ich 200, osiągając lepsze wyniki. AI uskutecznia wszystkie techniki manipulacyjne, z których obecnie korzystają napastnicy. W oparciu o symulację zachowania użytkowników tworzone są chociażby e-maile phishingowe, których celem jest rozprzestrzenie złośliwego oprogramowania lub zbieranie cennych informacji. Wygenerowane przez AI wiadomości mają wyższe wskaźniki otwarcia niż te ręcznie spreparowane i pozwalają skuteczniej oszukać potencjalne ofiary, umożliwiając atak. 

 

– Oprócz fałszywych wiadomości e-mail istnieje wiele innych sposobów na znalezienie drogi wejścia do sieci przez oprogramowanie ransomware. Na pierwszy rzut oka innowacyjne technologie, takie jak NFC, wydają się wielkim krokiem naprzód, ale stanowią również kolejny punkt wejścia dla złośliwego oprogramowania. Wszystko to sprawia, że obecnie nie ma naprawdę skutecznego sposobu na zablokowanie dostępu przed ransomware. Zakładając jednak, że atak nastąpi możliwe jest odpowiednie reagowanie na naruszenie, i tutaj nieocenione są narzędzia oparte na AI – wyjaśnia Christian Putz.

 

Tylko sztuczna inteligencja jest w stanie pokonać sztuczną inteligencję

 

Odpowiedzią na pojawianie się coraz bardziej wyrafinowanych i nowatorskich cyberzagrożeń są systemy obronne wspomagane przez sztuczną inteligencję. Cyberwalkę wygra ten, kto zapewni sobie przewagę.

 

– Informacje o wczorajszych atakach nie pozwalają na przewidzenie jutrzejszych zagrożeń – mówi Putz. – Tradycyjne bezpieczeństwo sieci opiera się na opracowywaniu polityki bezpieczeństwa cybernetycznego i znajomości topologii sieci organizacji. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do zwiększenia bezpieczeństwa sieci poprzez zrozumienie zachowania ruchu sieciowego pomaga ustalić zarówno operacyjną agregację zadań, jak i politykę prywatności – zaznacza.

 

Sztuczna inteligencja nie tylko zwiększa ogólne bezpieczeństwo cybernetyczne, ale pozwala również zautomatyzować operacje identyfikacji zagrożeń i łagodzić ich skutki.

 

– Atakujący stosują techniki dowodzenia i kontroli, aby uniknąć wykrycia przez zabezpieczenia sieciowe, na przykład, aby obejść zapory ogniowe i systemy IDS/IPS, informacje są osadzane w zapytaniach DNS. Ręcznej analizie i wykrywaniu brakuje skali i szybkości potrzebnych do skutecznego wykrywania dzisiejszych ataków i reagowania na nie. Tylko dzięki narzędziom opartym na sztucznej inteligencji możliwy jest ciągły wglądu w zabezpieczenia i monitorowanie sieci – wyjaśnia przedstawiciel Vectra AI.  

 

Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w obliczu nasilonych w ostatnim czasie działań cyberprzestępców, które przekładają się na przeciążenie nie tylko systemów, ale i zmęczenie specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. 

 

– Rosnące zmęczenie i rezygnacje analityków będą miały wpływ na zmianę podejścia do ochrony. W miejsce „nieprzekraczalnych” barier pojawi się wykrywanie i reakcja. Napastnicy nieprzerwanie uderzają w firmowe systemy, a ciągłe próby zablokowania niekończących się ataków wywołują zmęczenie i ostatecznie rezygnację wśród specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. Aby temu zapobiec należy przenieść ciężar działań na zmniejszenie skutków ataku. Oznacza to budowanie odporności w organizacji obejmującej ludzi, procesy i technologię oraz skupienie się na wczesnym wykrywaniu i właściwym reagowaniu, w przeciwieństwie do ochrony i zapobiegania. Kluczem stanie się zdolność wykrywania ataku nim przeniknie do wrażliwych danych i systemów – uważa Christian Putz.

 

Jakie działania można podjąć? 

 

Przede wszystkim eksperci ds. bezpieczeństwa muszą zaplanować przyszłościowy system oprogramowania AI, który będzie w stanie ocenić wszystkie potencjalne wektory zagrożeń, wybrać odpowiednią strategię, skutecznie ją wdrożyć oraz zlokalizować złośliwe oprogramowanie.

 

Organizacje muszą z kolei ocenić, w jaki sposób ataki AI mogą zostać użyte przeciwko ich systemowi AI. Taka analiza jest niezbędna do opracowania strategii planu reagowania. Przetwarzanie języka naturalnego może służyć do gromadzenia danych o poprzednich i obecnych cyberatakach, zbierania danych o zagrożeniach i ulepszania funkcji prywatności.

 

Źródło: Vectra AI  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.