Komunikaty PR

Work-life balance na postpandemicznym rynku pracy

2022-06-09  |  15:45
Biuro prasowe

Czego oczekują pracodawcy, a czego poszukujący nowych wyzwań aplikujący na post-pandemicznym rynku pracy? Zdalna albo hybrydowa forma zatrudnienia stała się już standardem, a dla 70% pracujących jest to wymóg niezbędny, aby kontynuować współpracę. Czy to rozwiązanie niesie za sobą pogorszenie efektywności, czy wręcz przeciwnie? Zgodnie z raportem State of Remote Work 2021[1] - większość zatrudnionych w trybie zdalnym, pracuje dłużej niż etatowe 8 godzin.

 

Home office pozostanie z nami na dłużej

Spośród grupy ponad 2000 pełno etatowych pracowników, którzy wzięli udział w badaniu dotyczącym ich pracy w trakcie trwania pandemii oraz wizji tego, jak ta współpraca będzie wyglądać po jej ustąpieniu –większość uznała, że hybrydowa forma zatrudnienia będzie najbardziej popularna (źródło raport State of Remote Work 2021).

Przez ostatnie 2 lata 69% badanych pracowało z domu i większość z nich – bo aż 70% stawia warunek takiej formy zatrudnienia, jeżeli mają pozostać w swojej organizacji. Dodatkowo, większość, bo 67% badanych uznało, że pracując z domu są bardziej efektywni, z zaledwie 1% wskazało, że ich produktywność spadła. Ankietowani przyznali, że najwięcej czasu „marnowali” w ciągu dnia na spotkania przy kawie, czy wyjścia na lunch. Pracując z domu, te aktywności realizujemy w towarzystwie komputera – wskazywali ankietowani.

 

Perspektywa pracodawcy

Pracodawcy również patrzą z innej perspektywy na aplikantów. W prowadzonych procesach rekrutacyjnych zwracamy większą uwagę na cechy i umiejętności, które wcześniej nie były priorytetem. Oczywiście, wiedza profesjonalna jest wciąż podstawą do zatrudnienia, jednak dużo uważniej badamy czy aplikant/aplikantka potrafi samodzielnie podejmować decyzje, czy jest rzetelna, zaangażowana i ma na tyle samodyscypliny, aby zespół projektowy wspólnie mógł skutecznie realizować swoje zadania – mówi Natalia Kozaczka HR Busieness Parner UPTIME DEVELOPMENT. Zatrudniając dajemy pełną swobodę i możliwość pracy zdalnej czy stacjonarnie w naszych biurach zlokalizowanych w Warszawie i Lublinie. W obu lokacjach są też hot deski dla pracowników preferujących hybrydowe działanie.

 

 

Zdrowy balans

Uptime Development, jak większość firm należących do branży IT, na długo przed pandemią posiadała odmienną formułę zatrudnienia. Developerzy doceniają indywidualność, spokój i elastyczne godziny pracy. Jednocześnie – konieczne jest ich synchroniczne działanie z pozostałymi członkami zespołu, tak aby poszczególne aktywności i zadania na projekcie mogły zostać zrealizowane. Nie zmienia to jednak faktu, że należy również zadbać o aspekt społeczny swoich pracowników. Tu również już podczas rekrutacji prowadzona jest analiza. W Uptime zespoły projektowe są jak rodzina. Nasze kontrakty to długofalowe projekty, więc dobierając pracowników upewniamy się, że nowy element układanki zespołu, pasuje do pozostałych. Dzięki temu tworzą się naturalne więzi i teamy chętnie spotykają się we własnym zakresie. Mają wspólne hobby czy pasje. Ze strony pracodawcy istotne jest jednak, aby dać również możliwość spotkań – dlatego kilka razy w roku organizujemy MEET-UP – czyli specjalne spotkanie dla pracowników zarówno Polskiego oddziału Uptime jak i przedstawicieli z głównego biura w Estonii. Zapraszamy również developerów z innych firm, tak aby porozmawiać o branży, przedstawiamy case study i podzielić wiedzą – dodaje Kozaczka.

 

We wciąż zmieniającej się rzeczywistości, zarówno pracodawca, jak i pracownik nastawiają się na zupełnie nową formułę działania. Najlepiej być przygotowanym na pracowników, którzy odnajdują się pracując zdalnie, bądź hybrydowo, jednak nie należy zapominać, że są również tacy, dla których istota work-life balance to rozłączenie pracy i życia prywatnego poprzez realizację działań zawodowych z u biura.

 


[1] owl-labs_state-of-remote-work-2021_report-final.pdf (owllabs.com)

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie EZVIZ z tytułem najbardziej innowacyjnej firmy technologicznej Biuro prasowe
2022-08-18 | 11:00

EZVIZ z tytułem najbardziej innowacyjnej firmy technologicznej

EZVIZ zdobywa tytuł najbardziej innowacyjnej firmy technologicznej w konkursie Stevie International Business Awards 2022 Otrzymując najwyższe wyróżnienie, firma wyróżnia się
IT i technologie IRIScan Desk 6 - nietypowy przenośny skaner nadal dostępny w bezkonkurencyjnej c
2022-08-17 | 13:00

IRIScan Desk 6 - nietypowy przenośny skaner nadal dostępny w bezkonkurencyjnej c

IRIScan Desk 6 to oryginalny, podręczny skaner oferujący możliwość skanowania stron oraz nagrywania wideo i dźwięku. Urządzenie nie tylko oferuje świetną jakość rejestrowanych
IT i technologie MasterMatch.Online – platforma networkingowa wymiany wiedzy w biznesie
2022-08-17 | 09:00

MasterMatch.Online – platforma networkingowa wymiany wiedzy w biznesie

Już 1 września startuje MasterMatch.Online - pierwsza w Polsce platforma Premium dla przedsiębiorców, kadry decyzyjnej oraz profesjonalnych usługodawców B2B, która

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2022

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Transport

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia CRIST, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem. Ekologiczne rozwiązania na statkach dotyczą jednak nie tylko napędów.

Ochrona środowiska

Polisy obejmują nie tylko skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Można się ubezpieczyć także m.in. od braku słońca czy wiatru

Coraz częstsze w ostatnich latach huragany, susze, upały czy gwałtowne burze destabilizują działalność biznesową i powodują dotkliwe straty finansowe. Firmy są zmuszone uwzględniać ryzyka klimatyczne w swoich strategiach, co sprawia, że częściej sięgają po ubezpieczania z tego obszaru. Wybór takich polis na rynku jest coraz większy. Pojawiają się wśród nich także nietypowe ubezpieczenia pogodowe, niekoniecznie związane z ekstremalnymi zjawiskami. Przykładem jest polisa od złej pogody dla biur podróży, od ciepłej zimy dla elektrociepłowni albo od zbyt małej liczby godzin słonecznych dla farm fotowoltaicznych.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.