Komunikaty PR

Wpływ API i strategii multicloud na rozwój firm

2024-07-08  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Według ostatniego raportu firmy F5 o Stanie Strategii Aplikacji (State of Application Strategy) na rok 2024 [i] aplikacje budowane w oparciu o nowoczesne technologie mikrousługowe dominują w portfolio przedsiębiorstw. Raport wskazuje, że stanowią one obecnie 51% całkowitej liczby aplikacji, co oznacza wzrost o ponad jedną czwartą w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Eksperci firmy F5 przewidują, że do 2025 roku odsetek zmodernizowanych aplikacji osiągnie 60%, a w kolejnych latach zbliży się nawet do około 85%. Pozostałe aplikacje, klasyfikowane jako „tradycyjne”, będą prawdopodobnie najbardziej obecne w branżach takich jak usługi finansowe, zapewniające infrastrukturę o znaczeniu krytycznym.

Nadeszła era API

Gwałtowny rozwój nowoczesnych aplikacji i związanych z nimi mikrousług spowodował wykładniczy wzrost liczby interfejsów API. Firmy o rocznych przychodach przekraczających 10 mld USD twierdzą, że zarządzają średnio ponad 1 000 aplikacji i niemal 1 400 interfejsami API. Nieliczne spółki zadeklarowały, że obecnie zarządzają nawet ponad 10 000 interfejsów API.

Jednocześnie, choć liczba aplikacji ma tendencję do zmniejszania się w miarę postępu transformacji cyfrowej, liczba API wyłącznie rośnie. Ponad jedna trzecia respondentów (41%) zadeklarowała, że zarządza obecnie co najmniej taką samą liczbą interfejsów API, jak aplikacjami.

Centralnym elementem tej zmiany jest fakt, że API stały się nieodłącznym elementem dla przedsiębiorstw konsolidujących aplikacje, automatyzujących procesy i dążących do integracji sztucznej inteligencji w swoich modelach biznesowych. Z raportu SOAS wynika także, że ​​na każdym kolejnym etapie transformacji cyfrowej średnia liczba utrzymywanych API wzrastała o 5%, co wspiera ogólny, wykładniczy wzrost liczby API spowodowanych rozwojem nowoczesnych technologii.

Czas pożegnać się z pojedynczymi systemami chroniącymi API, tzw. API gateway’ami [1]

Według badania firmy F5 rozpowszechnianie się interfejsów API skłoniło firmy do przyjęcia nowych metod zarządzania i zabezpieczania rozwijających się sieci. Niemal wszyscy ankietowani (95%) wdrożyli już API Gateway umożliwiające uwierzytelnianie, weryfikację żądań oraz ograniczanie ruchu, a niemal połowa (43%) zautomatyzowała swoją infrastrukturę bezpieczeństwa zarówno dla aplikacji, jak i interfejsów API.

Kluczowym elementem tej zmiany jest fakt, że interfejsy API stały się nieodzowne dla przedsiębiorstw, które konsolidują aplikacje, automatyzują procesy i chcą zintegrować sztuczną inteligencję ze swoimi modelami biznesowymi – podkreśla Bartłomiej Anszperger, Solution engineering manager, F5 w Polsce. – Ma to jednak ogromny wypływ na cyberbezpieczeństwo organizacji. W dzisiejszych czasach indywidualne technologie, takie jak API gateways, już nie wystarczą. Automatyzacja infrastruktury bezpieczeństwa aplikacji i interfejsów API może okazać się pomocna, jednak musimy pamiętać, że poziom automatyzacji w branży IT wciąż utrzymuje się poniżej 50%. Nawet najlepiej chronione organizacje prędzej czy później będą musiały wdrożyć kompleksowe strategie monitorowania, zarządzania i ochrony swoich interfejsów API.

Operacje w środowisku multicloud to nowy standard

Raport wskazuje także, że zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne aplikacje oraz towarzyszące im interfejsy API są obecnie wdrażane głównie w środowiskach wielochmurowych, które wykorzystuje niemal 90% organizacji. Ponadto już ponad jedna trzecia (38%) ankietowanych zarządza aplikacjami w sześciu różnych środowiskach chmurowych. Stanowi to niezwykle znaczący wzrost w porównaniu do 2020 r., kiedy tylko 18% respondentów deklarowało wykorzystanie co najmniej pięciu środowisk.

Efektywna strategia wielochmurowa może przynieść znaczące korzyści jak m.in. większą elastyczność i skalowalność, czy także możliwość lepszej optymalizacji kosztów, jednak wiąże się również z kilkoma znaczącymi wyzwaniami, których organizacje nie mogą zwyczajnie zignorować – zaznacza Bartłomiej Anszperger. – Jednym z takich aspektów jest złożoność zarządzania, które wymaga nie tylko zaawansowanych narzędzi do monitorowania i kontroli, lecz także właściwej strategii. Kolejnymi wyzwaniami są także konieczność monitorowania potencjalnych luk, utrzymanie spójności danych i aplikacji między platformami, a także ich migracja między różnymi środowiskami, która często jest narażona na błędy. Ostatecznie to czy ten trend uznamy za pozytywny czy negatywny będzie zależało wyłącznie od stopnia przygotowania danej organizacji do zarządzania potencjalnymi wyzwaniami i wykorzystywania dostępnych możliwości.

Chociaż wśród deklaracji respondentów nie dominowało żadne pojedyncze wyzwanie, największą trudnością, okazało się zarządzanie złożonością operacyjną [2]. Drugim najczęściej wskazywanym problemem jest natomiast migracja aplikacji między środowiskami, która w roku ubiegłym znajdowała się na piątym miejscu. Co więcej około jedna trzecia respondentów zaznacza, że nadal zmaga się z bezpieczeństwem w środowisku wielochmurowym, co stanowi stały problem już co najmniej od 2017 roku.

Adaptacja i innowacje

W miarę jak przedsiębiorstwa coraz intensywniej wchodzą w erę cyfrową, kluczowe staje się zrozumienie, że zarządzanie aplikacjami i API w środowisku wielochmurowym nie jest już opcją, lecz koniecznością.

W przyszłości firmy będą musiały dostosować się nie tylko do zwiększonej liczby API i aplikacji, ale także do głębszej integracji sztucznej inteligencji i zaawansowanych technologii w swoich procesach biznesowych. To właśnie adaptacyjne podejście, które umożliwi zarządzanie złożonością i migrację między środowiskami będzie kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku.


[1] API Gateways to kluczowy komponent architektury systemów IT, który pełni rolę pośrednika między użytkownikami a zestawem różnych usług backendowych. Bramka API ułatwia zarządzanie ruchem danych, upraszczając interakcje między klientami a usługami oraz zapewniając szereg funkcjonalności zwiększających wydajność i bezpieczeństwo aplikacji.

[2] Złożoność operacyjna to wyzwania związane z zarządzaniem procesami biznesowymi w organizacji, które obejmują różnorodne aspekty działalności firmy i wpływają na jej wydajność, koszty oraz zdolność do innowacji. Na co dzień złożoność często objawia się koniecznością korzystania z wielu narzędzi i pulpitów nawigacyjnych, dostosowywania rozwiązań do indywidualnych potrzeb, przestrzegania zasad bezpieczeństwa, a także problemów z przejrzystością stanu aplikacji, zarządzaniem licznymi dostawcami i utrudnionym dostępem do danych z powodu ich izolacji w rozproszonych, niepowiązanych ze sobą repozytoriach lub systemach.

 


[i] Ponad 700 przedstawicieli organizacji z różnych części świata wzięło udział w dziesiątej edycji corocznego badania dotyczącego Stanu Strategii Aplikacji (State of Application Strategy) firmy F5. Około jedna trzecia przebadanych organizacji osiąga roczne przychody poniżej 200 mln dolarów, podczas gdy około jedna czwarta osiąga przychody przekraczające 1 mld dolarów. Jak zwykle w ostatniej dekadzie najliczniej reprezentowany był sektor technologiczny, choć badanie objęło również wiele innych branż. Udział respondentów zajmujących wyższe stanowiska IT wzrósł znacząco w ostatnich latach, osiągając prawie jedną trzecią (30%). Pozostali uczestnicy badania reprezentowali różne role operacyjne, różne interesy oraz różne perspektywy decyzyjne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Trina Storage i TÜV NORD: biała księga o bezpieczeństwie magazynów energii Biuro prasowe
2024-12-04 | 10:40

Trina Storage i TÜV NORD: biała księga o bezpieczeństwie magazynów energii

Raport podkreśla znaczenie wytycznych dla oceny i łagodzenia ryzyka, bezpieczeństwa akumulatorów oraz kontroli jakości Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań z
IT i technologie Kup monitor MSI QD-OLED i odbierz epickie nagrody. Darmowa gra S.T.A.L.K.E.R. 2
2024-12-04 | 08:00

Kup monitor MSI QD-OLED i odbierz epickie nagrody. Darmowa gra S.T.A.L.K.E.R. 2

MSI rozpoczyna specjalną promocję dla zapalonych graczy. Osoby, które zakupią w grudniu kwalifikujący się produkt MSI i podzielą się swoimi wrażeniami na platformach zakupowych,
IT i technologie Jason Statham w World of Tanks
2024-12-03 | 15:00

Jason Statham w World of Tanks

Jason Statham w nowej roli jako dowódca czołgu w Operacjach świątecznych 2025 w World of Tanks Czas uzbroić się na święta! Studio Wargaming ogłasza dziś, że znany na całym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.