Zakłady NorDan wyposażone w system CMMS dla utrzymania ruchu
NorDan wyposażył swoje zakłady w Powodowie i Wolsztynie w system CMMS, który w połączeniu ze strategią prewencyjnego utrzymania ruchu zmniejszy ilość awarii, a tym samym przyczyni się do wzrostu wydajności linii produkcyjnych.
Wykorzystanie systemu CMMS to kluczowy krok w realizacji koncepcji Przemysłu 4.0, a także w dążeniu do poprawy efektywności i niezawodności produkcji. Rozwiązanie usprawniające pracę działu technicznego przyczynia się jednocześnie do lepszej komunikacji w zespole oraz zmniejszenia kosztów utrzymania sprzętu.
Jak podkreśla Jakub Piwowarczyk, Inżynier Automatyk w spółce NorDan, decyzja o wykorzystaniu tego typu systemu, umożliwiła firmie przejście na prewencyjne utrzymanie ruchu.
Dostawcą systemu CMMS i partnerem wspierającym kształtowanie pozostałych fundamentów Przemysłu 4.0 w spółce NorDan została firma Queris, posiadająca bogate doświadczenie w optymalizacji procesów produkcyjnych i utrzymania ruchu. Piotr Ritter, Sales Manager w Queris, wyjaśnia, że optymalizacja wyników utrzymania ruchu nie zależy jedynie od oprogramowania.
– Skuteczność wdrożenia systemu CMMS w dużej mierze zależy od kompetencji dostawcy w zakresie reorganizacji procesów utrzymania ruchu. Instalacja oprogramowania to zaledwie jeden z wielu kroków na drodze do optymalnych wyników utrzymania ruchu. Niezbędne jest dokładne zrozumienie otoczenia klienta, proponowanie innowacyjnych rozwiązań, wprowadzenie pracowników w zmianę oraz wsparcie w procesie adaptacji. Dlatego kluczowe elementy są dwa: doświadczenie dostawcy oraz zaangażowanie klienta. W NorDan spotkaliśmy się z dogłębnym zrozumieniem tematu i ponadprzeciętnym przygotowaniem zespołu, dzięki czemu pożądanych efektów wdrożenia można oczekiwać znacznie szybciej niż to się dzieje zwykle – dodaje Ritter.
Inwestycja NorDan miała na celu zmniejszenie liczby przestojów, uwolnienie dodatkowych mocy produkcyjnych dzięki poprawie dostępności maszyn, a także znaczące usprawnienia w zarządzaniu magazynem części zamiennych. Dzięki współpracy z doświadczonym partnerem, władze spółki zamierzają nie tylko przyspieszyć osiąganie postawionych celów, ale otworzyć się także na nowe perspektywy rozwoju, dające możliwość dalszego umacniania swojej pozycji rynkowej.
Więcej informacji o wdrożeniu i systemie Queris CMMS znajduje się na stronie producenta queris.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.