Jak architektura może pomóc w walce z kryzysem klimatycznym?
Świat architektury i designu odgrywa ogromną rolę w określaniu stanu nie tylko środowiska naturalnego, ale i zrównoważonego rozwoju. W branży budowlanej rośnie presja dotycząca poszukiwań bardziej ekologicznych praktyk, zmiany sposobu myślenia na temat dbania o środowisko naturalne.
Wraz ze zmianą klimatu pojawia się wyzwanie dla architektów i inżynierów. Zmiana podstaw idei projektowania i budowania musi wydarzyć się w taki sposób, aby stać się częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego. Zrównoważone projektowanie budynków ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia naszego wpływu na klimat i wskaźnika zużycia naszych zasobów naturalnych.
Przeszłe i obecne trendy architektury zrównoważonej
Tysiące lat temu, aby zasilać swoje budynki i domy, starożytne cywilizacje pracowały z materiałami naturalnymi. Persowie wiedzieli, jak wykorzystać naturalne elementy; byli znani z konstruowania łapaczy wiatru do naturalnej wentylacji. Konstrukcje te regulowały temperaturę w pomieszczeniach i pozwalały zachować niskie temperatury na niższych poziomach w upalne dni, pełniąc również funkcję lodówek, utrzymując odpowiednią temperaturę dla żywności.
Dzisiejsze wyzwania środowiskowe sprawiły, że zrównoważony rozwój stał się głównym elementem naszych praktyk projektowych. Wiele biur architektonicznych jest obecnie bardzo zaangażowanych w tworzenie najbardziej przyjaznych dla środowiska konstrukcji. Uczenie się na podstawie naszych przeszłych i obecnych trendów może pomóc przyszłym architektom i projektantom określić, jakie metody najlepiej sprawdzają się przy tworzeniu zrównoważonych budynków, które mogą zarówno przetrwać, jak i faktycznie pomóc złagodzić skutki zmiany klimatu. Wielu ekspertów sugeruje, że sposobem rozwiązania tej sytuacji kryzysowej jest architektura ekologiczna.
– Zmiana klimatu to zagrożenie, które wymaga szybkich działań, dlatego jako architekci mamy obowiązek zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wyeliminować emisję dwutlenku węgla i zmniejszyć zapotrzebowanie na energii – wprowadzając zmiany w sposobie projektowania, budowy i myślenia o architekturze. Ostatecznie za stworzenie struktury przyjaznej dla środowiska odpowiada każdy: od architektów i ekip konstrukcyjnych po właścicieli i zarządców budynków, użytkowników i personel konserwacyjny. Każdy musi zostać przeszkolony w zakresie minimalizowania wpływu na klimat poprzez staranne i świadome projektowanie oraz konserwację naszych środowisk zbudowanych. Możemy coś zmienić tylko wtedy, kiedy wszyscy pracujemy razem – komentuje Agnieszka Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak.
Polskie budownictwo w walce ze zmianami klimatu
Budynki odpowiadają za około 38% emisji CO2 w Polsce. Uniknięcie katastrofy klimatycznej wymaga natychmiastowego działania. Zgodnie z raportem „Zeroemisyjna Polska 2050” opracowanym przez Krajową Agencję Poszanowania Energii oraz WWF Polska, wśród rekomendacji dla nowego budownictwa znalazły się takie punkty jak: zakaz stosowania węgla do ogrzewania budynków, przyjęcie polityki maksymalnego wykorzystania potencjału OZE w budownictwie czy zachowanie wysokich standardów efektywności energetycznej budynków (termomodernizacja).
Architektura ekologiczna staje się coraz bardziej popularna, ale o przyszłości branży zadecyduje reakcja świata na zmieniającą się planetę. Jednym z pomysłów zrównoważonej architektury jest wprowadzanie elementów naturalnych do obszarów miejskich, które okazało się jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania zanieczyszczeń i niwelowania skutków zmian klimatycznych. Obecnie najpopularniejsze sposoby to zielone dachy i ściany, pojawiające się coraz częściej w centrach dużych miast oraz budynkach biurowych.
Innym sposobem, który może być niezwykle korzystny w zmniejszaniu szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi, jest zastosowanie nowoczesnej technologii – przykładem są panele słoneczne, będące jednym ze wspomnianych punktów w raporcie „Zeroemisyjna Polska 2050”. To także zrównoważone materiały i wysokie standardy techniczne. Te normy mogą zapewnić, że w przyszłości budynki będą przygotowane na zmieniający się klimat i mogą zmniejszyć szkody dla naszej planety.
Certyfikaty potwierdzeniem jakości
Aktualnie w kategoriach budownictwa zrównoważonego prym wiodą biurowce. To one stanowią aż 66,3% rynku certyfikowanego według systemu BREEAM, LEED, DGNB czy HQE. O takie potwierdzenie nie jest łatwo – ocenie podlega cały proces, począwszy od analizy działki, przez projektowanie i budowę, aż po samą eksploatację budynku. Choć to właśnie inwestycje komercyjne wiodą w tej dziedzinie, z roku na rok powstaje coraz więcej certyfikowanych osiedli mieszkaniowych.
Architektura jutra
Klimat wokół nas zmienia się w niespotykanym tempie, doświadczamy rosnących temperatur i częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Architektura może zmniejszyć ślad klimatyczny, chronić budynki, a także obszary miejskie przed zmianami klimatycznymi. Środowisko naturalne wymaga silniejszych inicjatyw w sektorze budowlanym – zarówno w celu promowania szerszego stosowania zrównoważonych rozwiązań, jak i zwiększenia odporności naszych budynków i miast na zmiany pogodowe oraz efekt cieplarniany.
Architekci i inżynierowie będą musieli ponownie ocenić swoje standardowe praktyki w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji budynków. Wszystkie te działania mogą zmniejszyć negatywne skutki zagrożeń klimatycznych, takich jak huragany, powodzie i fale upałów.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.