Komunikaty PR

Jak architektura może pomóc w walce z kryzysem klimatycznym?

2021-05-04  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Martyna Hliwa
Publicon Sp. z o.o.m.hliwa|publicon.pl| |m.hliwa|publicon.pl
691274042
Do pobrania jpg ( 5.82 MB )

Świat architektury i designu odgrywa ogromną rolę w określaniu stanu nie tylko środowiska naturalnego, ale i zrównoważonego rozwoju. W branży budowlanej rośnie presja dotycząca poszukiwań bardziej ekologicznych praktyk, zmiany sposobu myślenia na temat dbania o środowisko naturalne.

Wraz ze zmianą klimatu pojawia się wyzwanie dla architektów i inżynierów. Zmiana podstaw idei projektowania i budowania musi wydarzyć się w taki sposób, aby stać się częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego. Zrównoważone projektowanie budynków ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia naszego wpływu na klimat i wskaźnika zużycia naszych zasobów naturalnych. 

Przeszłe i obecne trendy architektury zrównoważonej 

Tysiące lat temu, aby zasilać swoje budynki i domy, starożytne cywilizacje pracowały z materiałami naturalnymi. Persowie wiedzieli, jak wykorzystać naturalne elementy; byli znani z konstruowania łapaczy wiatru do naturalnej wentylacji. Konstrukcje te regulowały temperaturę w pomieszczeniach i pozwalały zachować niskie temperatury na niższych poziomach w upalne dni, pełniąc również funkcję lodówek, utrzymując odpowiednią temperaturę dla żywności. 

Dzisiejsze wyzwania środowiskowe sprawiły, że zrównoważony rozwój stał się głównym elementem naszych praktyk projektowych. Wiele biur architektonicznych jest obecnie bardzo zaangażowanych w tworzenie najbardziej przyjaznych dla środowiska konstrukcji. Uczenie się na podstawie naszych przeszłych i obecnych trendów może pomóc przyszłym architektom i projektantom określić, jakie metody najlepiej sprawdzają się przy tworzeniu zrównoważonych budynków, które mogą zarówno przetrwać, jak i faktycznie pomóc złagodzić skutki zmiany klimatu. Wielu ekspertów sugeruje, że sposobem rozwiązania tej sytuacji kryzysowej jest architektura ekologiczna.

– Zmiana klimatu to zagrożenie, które wymaga szybkich działań, dlatego jako architekci mamy obowiązek zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wyeliminować emisję dwutlenku węgla i zmniejszyć zapotrzebowanie na energii – wprowadzając zmiany w sposobie projektowania, budowy i myślenia o architekturze. Ostatecznie za stworzenie struktury przyjaznej dla środowiska odpowiada każdy: od architektów i ekip konstrukcyjnych po właścicieli i zarządców budynków, użytkowników i personel konserwacyjny. Każdy musi zostać przeszkolony w zakresie minimalizowania wpływu na klimat poprzez staranne i świadome projektowanie oraz konserwację naszych środowisk zbudowanych. Możemy coś zmienić tylko wtedy, kiedy wszyscy pracujemy razem – komentuje Agnieszka Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak. 

Polskie budownictwo w walce ze zmianami klimatu 

Budynki odpowiadają za około 38% emisji CO2 w Polsce. Uniknięcie katastrofy klimatycznej wymaga natychmiastowego działania. Zgodnie z raportem „Zeroemisyjna Polska 2050” opracowanym przez Krajową Agencję Poszanowania Energii oraz WWF Polska, wśród rekomendacji dla nowego budownictwa znalazły się takie punkty jak: zakaz stosowania węgla do ogrzewania budynków, przyjęcie polityki maksymalnego wykorzystania potencjału OZE w budownictwie czy zachowanie wysokich standardów efektywności energetycznej budynków (termomodernizacja).

Architektura ekologiczna staje się coraz bardziej popularna, ale o przyszłości branży zadecyduje reakcja świata na zmieniającą się planetę. Jednym z pomysłów zrównoważonej architektury jest wprowadzanie elementów naturalnych do obszarów miejskich, które okazało się jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania zanieczyszczeń i niwelowania skutków zmian klimatycznych. Obecnie najpopularniejsze sposoby to zielone dachy i ściany, pojawiające się coraz częściej w centrach dużych miast oraz budynkach biurowych. 

Innym sposobem, który może być niezwykle korzystny w zmniejszaniu szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi, jest zastosowanie nowoczesnej technologii – przykładem są panele słoneczne, będące jednym ze wspomnianych punktów w raporcie „Zeroemisyjna Polska 2050”. To także zrównoważone materiały i wysokie standardy techniczne. Te normy mogą zapewnić, że w przyszłości budynki będą przygotowane na zmieniający się klimat i mogą zmniejszyć szkody dla naszej planety.

Certyfikaty potwierdzeniem jakości

Aktualnie w kategoriach budownictwa zrównoważonego prym wiodą biurowce. To one stanowią aż 66,3% rynku certyfikowanego według systemu BREEAM, LEED, DGNB czy HQE. O takie potwierdzenie nie jest łatwo – ocenie podlega cały proces, począwszy od analizy działki, przez projektowanie i budowę, aż po samą eksploatację budynku. Choć to właśnie inwestycje komercyjne wiodą w tej dziedzinie, z roku na rok powstaje coraz więcej certyfikowanych osiedli mieszkaniowych. 

Architektura jutra

Klimat wokół nas zmienia się w niespotykanym tempie, doświadczamy rosnących temperatur i częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Architektura może zmniejszyć ślad klimatyczny, chronić budynki, a także obszary miejskie przed zmianami klimatycznymi. Środowisko naturalne wymaga silniejszych inicjatyw w sektorze budowlanym – zarówno w celu promowania szerszego stosowania zrównoważonych rozwiązań, jak i zwiększenia odporności naszych budynków i miast na zmiany pogodowe oraz efekt cieplarniany.

Architekci i inżynierowie będą musieli ponownie ocenić swoje standardowe praktyki w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji budynków. Wszystkie te działania mogą zmniejszyć negatywne skutki zagrożeń klimatycznych, takich jak huragany, powodzie i fale upałów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Siedziba Danfoss osiągnie neutralność klimatyczną w 2022 roku Biuro prasowe
2021-05-17 | 09:00

Siedziba Danfoss osiągnie neutralność klimatyczną w 2022 roku

Do końca 2022 roku cała sieć elektryczna i grzewcza w budynkach głównej siedziby Danfoss będzie neutralna klimatycznie. Jest to istotny krok w kierunku realizacji globalnego celu
Ochrona środowiska Rozwój branży pelletu w Polsce
2021-05-13 | 15:00

Rozwój branży pelletu w Polsce

  Mimo spalania węgla w ramach ustawy dekarbonizacyjnej w Uni Europejskiej oraz wprowadzania w Polsce tzw. uchwał antysmogowych przez poszczególne województwa, nadal
Ochrona środowiska Handel internetowy musi być bardziej ekologiczny
2021-05-11 | 01:00

Handel internetowy musi być bardziej ekologiczny

W 2020 roku handel internetowy zanotował ogromny wzrost sprzedaży. Tymczasem od 2021 roku weszła w życie tzw. dyrektywa plastikowa, a to dopiero początek zaostrzania przepisów

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Podkarpacka Dolina Lotnicza przygotowuje się do mocnego odbicia po kryzysie. Firmy notują wzrost zamówień i chcą wrócić do stanu zatrudnienia sprzed pandemii

W wyniku pandemii i zatrzymania globalnego ruchu lotniczego firmy z podkarpackiego klastra Dolina Lotnicza straciły około 35 proc. wartości sprzedaży, co pociągnęło za sobą zwolnienia w sumie 2 tys. pracowników. Rok 2021 ma być okresem wychodzenia z kryzysu, odzyskiwania pracowników i powrotu do normalnego funkcjonowania. – Prognozujemy 15-proc. wzrost w tym roku, a pod koniec przyszłego powinniśmy wracać do poziomów sprzed pandemii – przewiduje Marek Darecki, prezes zarządu Doliny Lotniczej. Po pandemii firmy branży lotniczej chcą być bardziej nowoczesne i korzystać z zalet pracy zdalnej.

Handel

Koronakryzys przekonał konsumentów do bardziej odpowiedzialnej konsumpcji. Na znaczeniu będzie zyskiwać gospodarka współdzielenia

Coraz więcej osób decyduje się na dostęp do dóbr i usług na życzenie zamiast posiadania ich na własność. Raport firmy Statista szacuje, że do 2025 roku rynek ekonomii współdzielenia będzie wart 335 mld dol. Jednym z kluczowych obszarów jej zastosowania jest transport, a w ostatnich latach współdzielona mobilność to jeden z najszybciej rosnących trendów zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Jarosław Wojtas, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, ocenia, że pandemia COVID-19 tylko chwilowo zachwiała rynkiem współdzielonych usług, a koronakryzys dodatkowo przekonał konsumentów do bardziej odpowiedzialnych, zrównoważonych decyzji. Dlatego sharing economy po pandemii powinna dalej zyskiwać na znaczeniu.

Prawo

Rząd pracuje nad nową polityką migracyjną, ale bez konsultacji z przedstawicielami imigrantów. Potrzebnych jest szereg ułatwień, nie tylko administracyjnych

Eksperci są zgodni, że Polska potrzebuje imigrantów zarobkowych. Jednak musi im zapewnić takie warunki prawne i urzędowe, by ułatwić im zarówno wjazd, pobyt, jak i funkcjonowanie na rynku pracy, a także dostęp do usług zdrowotnych czy informacji i pomocy w rodzimym języku. Przedstawiciele migrantów apelują o spójną politykę państwa w tym zakresie i ubolewają, że prace nad polityką migracyjną Polski, które od roku trwają w rządzie, nie są konsultowane ani z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi cudzoziemców, ani z pracodawcami.

Zdrowie

Psy i koty nie zagrażają człowiekowi w związku z COVID-19. Jednak szczepienia zwierząt powinny być priorytetem dla UE po zakończeniu pandemii

W Unii Europejskiej rośnie świadomość dotycząca znaczenia regularnych szczepień zwierząt. Taką konieczność uznaje 69 proc. badanych w ośmiu krajach członkowskich – wynika z raportu AnimalhealthEurope. Ma to szczególne znaczenie w przypadku chorób takich jak COVID-19, która dotyka także zwierząt. Nie odnotowano dotąd przypadku przeniesienia choroby ze zwierzaka domowego na człowieka, ale odkryto, że norki mogą przenosić koronawirusa zarówno między sobą, jak i na ludzi. To stwarza także ryzyko kolejnych mutacji wirusa. – Dlatego zależy nam na szybkim wyszczepieniu całej populacji wrażliwych osobników, czy to zwierząt, czy to ludzi – mówi Artur Zalewski, lekarz weterynarii, dyrektor biura zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET.