Jak działa kredyt deweloperski i kto może go otrzymać?
W jaki sposób powstają inwestycje realizowane przez deweloperów? Jak je finansują? Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup mieszkania i chcemy zweryfikować, czy dany inwestor jest pewnym partnerem? Największe przedsięwzięcia budowlane zarówno w Polsce, jak i na całym świecie są realizowane z kredytów. Rzadko dochodzi do sytuacji, gdy deweloperzy finansują inwestycje ze środków własnych. Po stronie banku leży weryfikacja, na ile dana firma jest wypłacalna i w jakiej wysokości kredyt może otrzymać.
Deweloperzy w celu realizowania inwestycji mogą skorzystać z tak zwanego kredytu deweloperskiego, udzielanego w ściśle określonym w umowie kredytowej celu . Oznacza to, że środki finansowe muszą być przeznaczone wyłącznie na konkretne zadania, jakie deweloper wskazuje. Kredyty te są wysokie, gdyż koszty inwestycji budowlanych to miliony, a niekiedy i miliardy złotych. Na zaciągnięcie zobowiązania mają szanse jedynie firmy, które spełniają określone warunki i są pewnym partnerem dla banku.
Jak działa kredyt deweloperski i kto może go otrzymać?
Kredyt deweloperski jest udzielany firmom, które prowadzą działalność deweloperską. Może być przeznaczony na budowę nowej lub rozbudowę już istniejącej inwestycji. Kredyt ma za zadanie pokrycie przynajmniej części realizacji, która jest kosztochłonna. Najczęściej kredyty są udzielane na budowę osiedli domów jednorodzinnych, realizację budynków wielorodzinnych, apartamentowców, a także obiektów komercyjnych, takich jak biurowce.
Jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać pomoc od banku? – Deweloper ubiega się o kredyt na konkretny projekt inwestycyjny. Zadaniem banku jest weryfikacja zaprognozowanej przez dewelopera rentowności przedsięwzięcia, a także ocena ryzyka związanego z realizowaniem budowy. Banki udzielają finansowania jedynie na szczegółowo zweryfikowane przez siebie projekty, o akceptowalnym profilu ryzyka. Środki zazwyczaj są wypłacane transzami, co stanowi niejako zabezpieczenie dla banku. Aby otrzymać finansowanie należy spełniać szereg określonych warunków. Przede wszystkim prowadzić działalność deweloperską i mieć odpowiednio długie doświadczenie w branży. Ponadto należy posiadać wkład własny w wysokości od 2 5 do 30 procent wartości inwestycji, a także wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i przedstawić odpowiednie zabezpieczenia kredytu – wyjaśnia Łukasz Kirczuk Dyrektor Finansowy RealCo.
Deweloper powinien także dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty. To m.in. biznesplan inwestycji zawierający kosztorys i harmonogram prac, sprawozdania finansowe firmy, dokumenty potwierdzające stan prawny nieruchomości czy pozwolenie na budowę i projekt inwestycji. Jak widać – wymagania banków są bardzo konkretne.
RealCo z rekordowym kredytem
Ogromne doświadczenie dewelopera RealCo przełożyło się na przyznanie przez bank rekordowego kredytu na realizację inwestycji we Wrocławiu. Ekspert firmy przyznaje, że to efekt zaufania do pracy, jaką wykonuje deweloper.
– Otrzymaliśmy rekordowy w historii kredyt na dofinansowanie inwestycji realizowanej przy Parku Szczytnickim we Wrocławiu. To 107 milionów złotych, a kwotę w całości przeznaczymy na stworzenie nowoczesnego, ekologicznego i funkcjonalnego osiedla dla mieszkańców. Nasza pozycja na rynku jest mocna, co potwierdza fakt, iż otrzymaliśmy tak duże finansowanie od banku. Z sukcesem zakończyliśmy też pierwszą w historii naszej Grupy emisję obligacji korporacyjnych na kwotę 21 mln złotych. Budujemy apartamenty w segmencie premium, które są bardziej odporne na wahania rynku, aniżeli klasyczne mieszkania. – dodaje Łukasz Kirczuk.
A jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce? Z danych rynkowych wynika, że w dwóch pierwszych miesiącach 2023 roku rozpoczęto budowę 20 300 mieszkań, co stanowi spadek o blisko 32 procent porównując analogiczny okres ubiegłego roku. Sytuacja na rynku nieruchomości nadal nie jest optymistyczna z uwagi na zmniejszony popyt na kredyty hipoteczne, a także rosnące koszty robocizny, materiałów budowlanych i ograniczony dostęp do surowców. Deweloper, który w tych niepewnych czasach otrzymuje od banku wysoki kredyt, to pewny inwestor, któremu warto zaufać.

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Z badania Eurobarometru wynika, że nieco ponad połowa Europejczyków (53 proc.) popiera dalsze rozszerzenie UE o nowe kraje. Dania, która 1 lipca obejmuje po Polsce przewodnictwo w Radzie UE, zapowiada, że będzie to jeden z jej priorytetów na najbliższe półrocze, nazywając rozszerzenie „geopolityczną koniecznością” kluczową dla stabilizacji Europy.
Transport
Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku

Dobiegają końca konsultacje społeczne Planu Społeczno-Klimatycznego, tzw. KPO2, który ma być podstawą do wypłaty środków z nowego instrumentu finansowego Unii Europejskiej – Społecznego Funduszu Klimatycznego. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada, że mają one trafić m.in. na walkę z tzw. ubóstwem transportowym, łagodzenie skutków wprowadzenia ETS2 i unowocześnienie kolei, które stanowi ogromne wyzwanie.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.