Komunikaty PR

Jak pracodawca może zadbać o BHP pracowników zdalnych?

2020-11-23  |  13:51
Biuro prasowe

1/3 Polaków pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Pracodawcy mogą pomóc dbać o kondycję, zapewniając między innymi dostęp do regularnych badań profilaktycznych przeciwdziałających najważniejszym problemom.

Odsetek pracujących z domu sukcesywnie rośnie i może sięgać już nawet 33% zatrudnionych (5,3 mln osób), wynika z analiz Polskiego Instytuty Ekonomicznego. Wielu z nich ceni sobie ten system i nie spieszy się z powrotem do biura. Praca w warunkach domowych niesie jednak ze sobą liczne zagrożenia dla zdrowia. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i zaczyna podejmować odpowiednie działania. Według najświeższych danych GUS odsetek obawiających się o własne zdrowie Polaków jest najwyższy od kwietnia.

– Obejmuje to również pracujących z domu, z których wielu zaczyna odczuwać już dolegliwości związane z nową dla siebie sytuacją. Wynikają one z długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej oraz braku aktywności fizycznej. Sprawę dodatkowo pogarsza często brak odpowiedniego przystosowania naszych mieszkań i domów do pracy zdalnej, np. zwykłe krzesła zamiast profilowanych biurowych. Leżenie na kanapie z laptopem na kolanach na dłuższą metę też szkodzi, i to bardzo. Problem zauważyli już pracodawcy i podejmują działania. Widzimy, że prowadzą wewnętrzne kampanie informacyjne, a także modyfikują zakres świadczeń profilaktycznych proponowanych pracownikom. Rośnie przede wszystkim zainteresowanie ubezpieczeniami pomagającymi w walce z wadami postawy mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Kiedy głowa waży 30 kg?

Spędzanie wielu godzin dziennie w niewłaściwej pozycji, często niemającej nic wspólnego z zasadami BHP, szybko powoduje pojawianie się dolegliwości związanych z kręgosłupem. Napięcia, bóle, drętwienia kończyn to pierwsze objawy kształtujących się wad postawy. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest tech-neck, tzw. technologiczna szyja. Problem ten spowodowany jest ciągłym pochylaniem głowy nad smartfonem, tabletem lub laptopem. Długotrwałe przebywanie w nienaturalnej pozycji stanowi ogromne obciążenie. Najlepiej obrazują to liczby – w pozycji wyprostowanej obciążenie głowy dla kręgosłupa wynosi ok. 5 kg, przy głowie pochylonej o 15 stopni ciężar może wzrosnąć do 12 kg, przy pochyleniu 40-60 stopni – do nawet 30 kg!

Tak duże i regularnie powstające przeciążenia nie mogą pozostać bez wpływu na nasze zdrowie. Wywołują problemy wymagające długotrwałego leczenia i rehabilitacji, a zbyt późno wykryte zmiany często okazują się nieodwracalne. Zbyt łatwo zapominamy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć choroby i schorzenia. Dlatego opieka profilaktyczna oferowana przez pracodawców w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych powinna uwzględniać podstawowe badania obrazowe, konsultacje ortopedyczne, a także świadczenia rehabilitacyjne nastawione na dbanie o kręgosłup – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Najlepiej jednak nie doprowadzać do sytuacji, w której trzeba korzystać z pomocy lekarskiej. By tego uniknąć, trzeba zadbać o przestrzeń pracy w domu. Fotel powinien być wyposażony w podłokietniki, regulowany zagłówek i pochylane oparcie. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na linii wzroku, a odległość od niego wynosić nie mniej niż 40 cm. Wreszcie postawa – zasady biurowego BHP mówią jasno, o czym należy pamiętać:

  • plecy muszą być oparte o siedzenie, a odcinek lędźwiowy być dobrze podparty,
  • kręgosłup powinien być wyprostowany, a jego linia powinna tworzyć kąt prosty z linią ud,
  • głowę trzymamy prosto, bez pochylania do przodu ani do tyłu,
  • stopy kładziemy ułożone płasko na ziemi lub oparte na niewielkim podnóżku.


Co powinno wchodzić w skład profilaktyki „zdalnej”?

Problemy z kręgosłupem to jednak nie koniec listy. Praca siedząca i brak ruchu przyczyniają się do rozwoju m.in. otyłości, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, zakrzepicy naczyń żylnych nóg, astmy czy zespołu cieśni nadgarstka. Do tego dochodzą jeszcze schorzenia wynikające z wieku. Większość firm zatrudnia pracowników należących do różnych pokoleń i każde z nich boryka się z charakterystycznymi dla siebie problemami. Trzeba też pamiętać, że młodsi pracownicy nie zawsze narażeni są na mniej zagrożeń niż ich starsze koleżanki i koledzy. Rynek świadczeń medycznych dla firm (ubezpieczeń grupowych i pakietów medycznych) oferuje jednak wiele elastycznych rozwiązań umożliwiających dostosowanie ochrony do zróżnicowanej grupy pracowników.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?
2025-06-26 | 15:00

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Pieczarki to jedne z najczęściej wybieranych grzybów w polskich domach – są delikatne w smaku, łatwe w przygotowaniu i dostępne przez cały rok. Ale
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.