Komunikaty PR

Jak skutecznie dbać o instalacje fotowoltaiczne?

2021-07-09  |  12:38
Biuro prasowe

Fotowoltaika przeżywa w Polsce swój „złoty wiek”, nowe instalacje powstają niczym grzyby po deszczu. Warto przy tym pamiętać, że tak jak inne urządzenia zasilane i generujące energię elektryczną, wymagają one regularnej konserwacji.

Brak profesjonalnego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a zatem zwiększyć rachunki za prąd. Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo związane z eksploatacją.

- Jako praktycy proponujemy dokonywać przeglądu i konserwacji instalacji fotowoltaicznej nie rzadziej niż co 2 lata. Warto pamiętać, że taka instalacja znacząco różni się od standardowej instalacji elektrycznej w domu, dla której ustawodawca przewidział 5-letni okres między obowiązkowymi przeglądami – mówi Jakub Jadziewicz, ekspert rynku energii, Członek Zarządu Alians OZE.

Zakres konserwacji instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście uzależniony od liczby komponentów, falowników, ewentualnie dodatkowych urządzeń jak magazyny energii, stacje ładowania pojazdów, a także liczników pozwalających monitorować i zarządzać produkowaną energią. W terenie, gdzie występują zanieczyszczenia powietrza warto wykonać mycie modułów.

Standardowy przegląd powinien zawierać m.in. kontrolę stanu paneli PV, inwertera, konstrukcji, mocowań, okablowania oraz weryfikację zabezpieczeń instalacji. Warto także sprawdzić kamerą termowizyjną, czy na całej powierzchni paneli PV temperatura jest do siebie zbliżona. Poleca się też skontrolować, czy falownik otrzymał aktualizację fabrycznego oprogramowania, zwłaszcza w przypadku, gdy jest problem z siecią internetową. Odrębnym zagadnieniem jest wykonanie pomiarów elektrycznych i ich prawidłowa interpretacja.

- Warto sprawdzić informacje, które możemy uzyskać o stanie pracy lub ewentualnych błędach wyświetlanych przez falownik. Jeśli mamy taką możliwość należy porównać te dane z informacjami zawartymi w naszej aplikacji monitorującej produkcję i stan instalacji fotowoltaicznej – przekonuje Jakub Jadziewicz.
                     
W przypadku pomieszczeń z instalacją PV kontroli wymaga stan wentylacji oraz dostęp do jej wszystkich elementów, który z biegiem czasu może zostać znacząco utrudniony przez gromadzone wyposażenie garażu, domu czy warsztatu.

Na rynku jest wiele wyspecjalizowanych firm zajmujących się serwisem instalacji fotowoltaicznych. W zależności od wielkości instalacji, cena serwisu waha się średnio od 300 do 1000 zł. Do tego należy doliczyć koszt dojazdu ekipy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Infrastruktura

Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.