Jak wygląda restrukturyzacja firmy krok po kroku?
Restrukturyzacja firmy obejmuje różnego typu działania, których celem jest poprawa kondycji finansowej lub sposobu zarządzania i organizacji przedsiębiorstwa. Może to być konieczne, gdy pojawią się trudności finansowe, spadek rentowności, a także w obliczu zmieniających się warunków rynkowych lub innych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Postępowanie restrukturyzacyjne obejmuje szereg działań, którym teraz przyjrzyjmy się nieco bliżej.
1. Restrukturyzacja firmy - co to jest i jaki jest jej cel?
2. Postępowanie restrukturyzacyjne - rodzaje
3. Etapy postępowania restrukturyzacyjnego
Ważnym elementem procesu restrukturyzacji jest skuteczna komunikacja z pracownikami, klientami, dostawcami oraz innymi interesariuszami. Zmiany, z jakimi wiąże się restrukturyzacja przedsiębiorstwa, mogą budzić obawy, dlatego kluczowe jest, aby pracownicy byli na bieżąco informowani o celach i przebiegu przedsięwzięcia.
Restrukturyzacja firmy - co to jest i jaki jest jej cel?
Restrukturyzacją nazywamy specjalny rodzaj postępowania cywilnego, którego celem jest ochrona przedsiębiorstwa przed upadłością i bankructwem. Procedura dostępna jest dostępna dla każdej działalności gospodarczej - zarówno dla jednoosobowych działalności, jak również dla spółek prawa handlowego.
Na czym polega restrukturyzacja firmy? Prawo restrukturyzacyjne za główny cel stawia umożliwienie zadłużonemu spłaty zobowiązań oraz podjęcie kroków niezbędnych ku zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli. Co istotne, stosowane tu mechanizmy różnią się od metod działania w postępowaniu upadłościowym - przede wszystkim dlatego, że restrukturyzacja nie prowadzi do ogłoszenia upadłości dłużnika. Warto również wiedzieć, że niekiedy restrukturyzacja jest dążeniem do gruntownego przekształcenia struktur przedsiębiorstwa, a nawet zmiany charakteru prowadzonej działalności.
Przykładowo: jeśli restrukturyzacji poddawany jest producent okien, efektem restrukturyzacji firmy może być wprowadzenie bardziej efektywnego systemu zarządzania łańcuchem dostaw, poprawa jakości produktów albo zmodernizowanie oferty w odpowiedzi na zmieniające się preferencje konsumentów, np. rosnące zapotrzebowanie na okna energooszczędne).
Postępowanie restrukturyzacyjne - rodzaje
Restrukturyzacja to proces, który może przyjmować różne formy, w zależności od sytuacji finansowej firmy i jej potrzeb. Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się cztery główne rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, z których każda charakteryzuje się odmiennymi zasadami proceduralnymi.
• Postępowanie układowe
To najprostsza forma postępowania restrukturyzacyjnego. Umożliwia dłużnikowi zawarcie i zatwierdzenie układu z wierzycielami bez konieczności angażowania sądu. Ścieżka otwiera się, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. W ten sposób zatwierdzenie układu przebiega sprawnie i pociąga za sobą mniejsze koszty. Dodatkowo dłużnik może zaproponować warunki układu.
• Przyspieszone postępowanie układowe
W tym przypadku proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa umożliwia dłużnikowi szybsze, uproszczone zawarcie układu z wierzycielami - pod warunkiem, że suma wierzytelności spornych, które uprawniają do głosowania nad układem, nie przekracza 15% ogólnej kwoty wierzytelności. Główną różnicę między przyspieszonym postępowaniem układowym a postępowaniem o zatwierdzenie układu jest spis wierzytelności charakterystyczny dla trybu przyspieszonego. To forma restrukturyzacji skierowana głównie do firm, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, ale mogą liczyć na wsparcie swoich wierzycieli.
• Postępowanie układowe
W tej procedurze dłużnik, po sporządzeniu spisu wierzytelności, zawiera układ z wierzycielami, który jest następnie zatwierdzany przez sąd. To forma bardziej skomplikowana, polegająca na zatwierdzeniu spisu wierzytelności i wymagająca zatwierdzenia planu restrukturyzacyjnego. Najważniejszą korzyścią dla firm jest natomiast opcja negocjowania warunków układu, które mogą obejmować np. redukcję długu, wydłużenie okresu spłaty lub odroczenie terminów płatności.
• Postępowanie sanacyjne
To najbardziej zaawansowana forma restrukturyzacji, która nie tylko umożliwia zawarcie układu z wierzycielami, ale także daje szansę na poprawę sytuacji ekonomicznej firmy oraz przywrócenie jej zdolności do regulowania zobowiązań. Dłużnik podlega ochronie przed egzekucjami, a jednocześnie może przeprowadzić niezbędne zmiany w strukturze firmy, jej procesach operacyjnych czy organizacji pracy.
Etapy postępowania restrukturyzacyjnego
Pierwszym krokiem w procesie restrukturyzacji jest dokładna analiza sytuacji finansowej i operacyjnej firmy. Na podstawie wyników analizy, należy wyznaczyć cele restrukturyzacji. Może to być poprawa płynności finansowej, redukcja kosztów, znalezienie dodatkowych źródeł finansowania, zmiana struktury organizacyjnej, zwiększenie rentowności, poprawa efektywności produkcji, a także zmiana strategii rozwoju.
Restrukturyzacja przyjmuje różne formy. Dostępna jest między innymi restrukturyzacja finansowa, restrukturyzacja operacyjna czy restrukturyzacja strategiczna. Po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego taki plan wdraża się w życie.
Po zakończeniu procesu restrukturyzacji firma powinna przeanalizować efekty podjętych działań. Jeśli restrukturyzacja przyniosła oczekiwane rezultaty, firma może skupić się na dalszym rozwoju i stabilizacji swojej pozycji na rynku. W przeciwnym razie może być konieczne dalsze dostosowanie strategii.
Źródło informacji: Komsta Okna i Drzwi S.A.
Materiał promocyjny

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.